Dopis čtenářky

Stavíme rodinný domek, a protože jsem při hledání inspirace kuchyně narazila i na Vaše stránky, ráda bych Vás poprosila o návrh kuchyně. V příloze posílám dva obrázky doplněné o mé nápady a zajímalo by mě, jak by vypadala kuchyň s digestoří a varnou deskou na stěně, kde je okno.

Z kuchyně do obýváku nebude příčka, která je v projektu zakreslená, tam bych měla ráda bar. Dřez bych určitě nechtěla pod oknem, jako je v návrhu, ale přesunula bych jej do jednoho, nebo druhého rohu, kde by byla pracovní plocha vyvýšená. Nevím, jestli je tento můj nápad úplně šťastné řešení, proto budu ráda, když byste mi poradili, popřípadě zaslali i jiný návrh.

 

Co se týká stylu, chtěla bych kuchyň modernější, žádné rustikální prvky, spíše jednoduché linie. Odstín hnědý, případně v kombinaci s vanilkou. Nevadila by mi ani bílá s tmavě hnědou plus mléčné sklo.

Horní skříňky bych chtěla s otvíráním nahoru, ne do stran. Před klasickými policemi u ostatních úložných prostorů bych uvítala spíše šuplíky. Spotřebiče budou vestavěné, počítám s myčkou, troubou, mikrovlnkou, lednicí. Rozvody vody a elektriky ještě nejsou hotové, proto jimi nejsem nijak limitována. S cenou kuchyně bych se chtěla vejít tak do 130 000 Kč bez spotřebičů.

Dále bych chtěla poradit, zda je vůbec vhodné v takovém prostoru realizovat kuchyň do U, zda není prostor moc malý, aby kuchyň nevypadala moc stísněně. Z toho důvodu si nejsem jistá, zda by byla vhodná tmavě hnědá barva linky (ořech), která by se mi líbila.

Díky za rady.
Jersáková 

 

Řešení odborníka

Prostor této kuchyně představuje docela zvláštní, na první pohled přehledný půdorys. Při vymýšlení řešení jsem však mnohokrát zaváhala. Jelikož je kuchyně velice otevřená do prostoru, světlá, příjemná, tak bych se tmavých barev neobávala. Na druhou stranu je s obytnou zónou spojená vcelku natěsno, proto musí designově i barevně ladit. Snažím se o částečné oddělení, buď barem, nebo alespoň barevné.

Varianta A: Světlá s tmavým dřevem

První kuchyně je podle přání majitelky laděná do světlé s tmavým dřevem. Jde o kombinaci klasickou, tmavé dřevo kontrastuje se smetanovým odstínem korpusů, desky, obkladu i s béžovou dlažbou. Pro odlehčení jsou i horní skříňky světlé.

Hluché místo za vysokými skříněmi v rohu tvoří jednak skříňka, která může být s otočným karuselem, a také podsvícený panel.

 

 

Výhody: Velká pracovní plocha pod oknem, kvalitní úložné, pracovní i odkládací prostory.

Nevýhody: Dřez se nachází v těsném sousedství desky, mezi nimi by měla být delší plocha. Zde bych jako optimum viděla dřez pod oknem, nikoli v rohu.

Varianta B: V přírodních tónech

Zde je linka formovaná tak, že zadní stěna zůstává volná. Naproti oknu je situovaný velký skříňový blok, samotná linka je rovná, jen s mírným zatočením, které má oddělující funkci.

V zadní části se nachází vyvýšený dřez i myčka. Dřez je umístěn mimo podokenní prostor podle přání majitelky, varná deska pak navazuje po dostatečné pracovní ploše.

 

 

Výhody: Veliké úložné prostory, které pojmou opravdu hodně a kompenzují menší prostor pro horní skříňky. Zadní stěnu by příjemně oživila vtipná tapeta, takto působí holá.

Nevýhody: Po doladění vzhledu zadní stěny neexistují žádné zásadní nevýhody.

Varianta C: V teplých sluníčkových tónech

A ani se zelenou by kuchyně nevypadala špatně… Tentokrát je linka postavena do otevřeného U, kterému dominuje na střed vycentrované varné centrum s nablýskanou digestoří.

Ve všech variantách je použit schod pro mycí zónu, který je odlišuje od ostatních a z obyčejného účka dělá originál. Vysoké skříně vstupují do jídelní, obytné zóny.

 

 

Výhody: Ohromná linka velkorysá prostorami i pracovní plochou

Nevýhody: Chybí předěl. Linka je, krom barevného odlišení, zcela neoddělená.

Varianta D: Téměř minimalistická

Tato varianta asi nejlépe tvarově odpovídá na zkosenou stěnu u vstupu. Je půdorysně velice funkční, barevně nápaditá a všechno, jen ne klasická.

Linka se táhne po zadní stěně vysokými skříněmi, navazuje vyvýšeným dřezem i myčkou, o stupeň níže pak pracovní plochou a rohovou varnou deskou. Pro odtah digestoře i pro celou tuto koncepci posloužil sádrokartonový výčnělek ve tvaru trojúhelníku, který linku jednoznačně ukončuje. Z něj pak vyrůstá i barový pult.

Kuchyně je chladná, bílá, desku i obklad tvoří studené šedé tóny, minimalismus je však narušený ořechem použitým na horní skříňce, baru i podlaze. V kombinaci s kaskádovitou plochou linky tvoří kuchyně opravdu zajímavý celek.

   

 

Výhody: Nejlépe odpovídá celému prostoru a skýtá dostatek pracovních i úložných prostor.

Nevýhody: Žádné zřejmé nejsou.

Text a foto: Bára Havlová