Dopis čtenáře

Obracíme se na Vás s prosbou o návrh kuchyně, jídelního prostoru a obývacího pokoje v rodinném domě, který budeme s přítelkyní stavět. Všechny tyto prostory budou součástí jedné velké otevřené a značně prosklené místnosti. Vzhledem k tomu, že jsme nyní ve fázi projektu, nejsme vázáni umístěním rozvodů vody, odpadu a elektrické energie.

Pomoc odborníků bychom velmi ocenili především z důvodu, že spodní prostory rodinného domu budou sloužit jako reprezentativní a společenské, kde budeme trávit většinu našeho času (kuchyň bude každodenně aktivně využívána). Rádi bychom tedy tyto prostory měli nejen hezké, ale i prakticky zařízené.

Preferujeme moderní styl, bez zbytečných „výstřelků,“ kde jsou použity přírodní materiály (dřevo, sklo, kov) a ne příliš tmavé barvy. Našim cílem je především ucelený design a praktičnost celé této místnosti, která v budoucnu bude sloužit pro 4 – 5 člennou rodinu.

Součástí kuchyně by mohl být ostrůvek, kde by bylo zabudováno varné zařízení a mycí zóna. Kuchyň bude osazena novými spotřebiči, které by měly být vestavěné.

Vybavení obývacího prostoru by mělo být spíše jednoduché a jeho dominantou by měla být prostorná sedací souprava. Součástí obývacího prostoru bude krb, který by příliš neměl  narušovat vzhled místnosti.

Předem Vám děkujeme za Vaše cenné rady a nápady.
Michal Klimeš


Řešení odborníka

Pan Klimeš zaslal půdorys obytného prostoru, který představuje příjemně velkou a velice prosvětlenou plochu. Mnoho oken ale také znamená jistou komplikaci. Tentokráte ale není problém v kuchyni, kde je upravená výška obou oken, jenže ty zároveň znemožňují umístění horních skříněk.

Mnoho oken v „obýváku“ a krb na jedné ze stran značí další problém: kam umístit televizi a komplikuje tím ustavení nábytku v této části. Televize by neměla být příliš blízko u krbu (nebo snad chcete být při pozorování plaménků rušeni reklamou na prací prášek?) –jiné vhodné místo se však nenabízí. A je škoda narušovat krásný prostor příčkou.

Ale zpět ke kuchyni. Pan Klimeš touží po moderně bez výstřelků, po dobře obyvatelném a reprezentativním prostoru. Soudě podle tohoto předpokládám, že po finanční stránce mohu popustit uzdu.

Co se barev týče i zde jsem se snažila držet představ Klimešových, pouze u výmalby jsme popustila uzdu fantazii. Ve svých návrzích jsme se snažila vyladit koktail moderní kuchyně, která bude příjemná a univerzální zároveň.

Varianta A: Krémovo-černá paralelní

První návrh určuje půdorys místnosti. Strana vedle dveří je dlouhá, a protože prostor nemá jinou volnou stěnu pro umístění nábytku, je ideální pro velkou vestavěnou skříň nejenom na kuchyňské záležitosti. Blok vsazen do lícových cihliček a utopen v sádrokartonové nice.

 

 

V tomto případě jsou pak mycí a varná zóna naproti sobě, kontakt s hosty či rodinou je zajištěn i při mytí nádobí.

Klady a pozitiva kuchyňské části necháme na posouzení majitelů i čtenářů. V zásadě by ale neměl přinášet žádné problémy, co se funkce kuchyně týče.

Varianta B: Osvědčené U světlého dřeva

Linka v druhém návrhu je více vyčleněná do prostoru. Zabírá relativně malou plochu celého půdorysu, přesto však nejde o malou kuchyň!

Kombinuje výrazné dřevo, chladné šedé stěny a černé desky v kontrastu s krémovou linkou. Zde upozorňujeme na úskalí dřevěného dekoru na podlaze, v případě „dřevěnější“ kuchyně je vhodnější dlažba či marmoleum. A jak můžete vidět, podlaha dokáže zázraky.

 

 

Dřez pod oknem by vyžadoval sklopnou baterii a je nutno počítat s vyšší částkou pro pořízení ostrůvkové digestoře.

Jako velkým kladem této varianty je prostorová úspora, kdy pro obývák zbylo opravdu mnoho místa a jak kuchyně, tak jídelna jsou jasně vymezené.

 

Varianta C: Ostrovní kombinuje bílou s mahagonem

Jde o oblíbenou dispozici návrhářky, kdy je pracovní plocha kuchyně otočená do obytného prostoru. Větší hloubka celé linky zajišťuje dostatek pracovní plochy, i když v porovnání s první variantou nesrovnatelně méně.

 

 

Odkládací prostory se nacházejí i za spotřebiči a k lince je přístup ze všech stran. Směrem do pokoje jsou umístěné otevřené police a zásuvky.

I přes prostorovou náročnost této varianty zbývá místo pro velikou sedačku. Jedinou nevýhodou je, že velké okno nepůjde zcela otevřít. Ale pokud jde umýt zvenku, problém je vyřešen.

Varianta D: Kontrastní moderna

Poslední linka je vlastně nejmodernější a nejkontrastnější. I tady jde o ostrov, nebo spíše poloostrov připojený k bloku vysokých skříní.

Dřezová část je umístěna výš: toto schůdkování je jak praktické, tak i efektivní. Pracovní prostor by bylo možné ještě o skříňku rozšířit a průchod stále zůstane dostatečně velký.

 

 

Chladnou šedou na lince a stěnách a temperamentní rudou na stěnách zklidňuje jemně dřevěná podlaha a přírodní odstín na rohové sedačce. Naopak jídelní nábytek má velice výraznou kresbu, která se opakuje na další částech interiéru.

Nevýhodou je zde nutnost obcházení kuchyně.

Text a foto: Bára Havlová