Dopis čtenáře

Rád bych využil možnost vaší poradny s návrhem kuchyně. V příloze posílám plánek kuchyně a několik modelových pohledů. Jedná se o novostavbu rodinného domu, který je zatím ve fázi návrhu a přípravy projektové dokumentace. Takže pokud bude třeba, je možné ještě hýbat polohou plánované spíže. Rozvody elektřiny, plynu a vody jsou také bez omezení. Navržená pásová okna budou fixní bez možnosti otvírání. Jejich velikost se dá upravit, ale rádi bychom je zachovali tak jak jsou.

Naše preference jsou zhruba následující:

  • Barový pult pro občasné rychlé svačiny a podobně.
  • Kuchyně je součástí obývacího pokoje, oddělená barovým pultem.
  • Spotřebiče vestavné (včetně kombinované lednice s mrazákem).
  • Rádi bychom v návrhu zachovali výše zmíněnou spíž pro skladování potravin a méně využívaných spotřebičů.
  • Barvy jsou zatím největší neznámá. Preferujeme veselejší pastelové barvy a moderní styl kuchyně s jednoduchými liniemi. Žádné zbytečné kudrlinky.

Děkuji,
Libor Chudoba


Řešení odborníka

Kuchyně v novostavbě má výborné parametry a přirozené světlo. Není potřeba bojovat zde o prostor ani řešit problém zachování starých rozvodů. Při tvorbě návrhů tedy nestála v cestě žádná zásadní překážka, nic nebránilo snaze vytvořit krásnou a fungující kuchyni.

Místy pouze není tak snadné reagovat na požadavek „snídaně na baru“. Nepřipadá mi ani, že by zde byl bar nutný, naopak by mohl překážet, prostor zbytečně přeplňovat a komplikovat – posuďte sami v jednotlivých návrzích a nechme jen na majitelích, jak se rozhodnou.

Varianta A: Béžová do G s barem

 

Neutrální ladění linky i pracovní desky poskytuje možnost doladit kuchyň barvou stěny téměř do jakéhokoli odstínu, já volím oblíbenou žlutou.

Vysoké spotřebiče kuchyni trochu zužují, mírně stíní z obytného prostoru, na práci je ale díky oknům světla dostatek. Na linku navazuje zvýšená pracovní plocha – dlouhý bar, oddělující kuchyni od jídelny. Myčka je ukrytá pod troubou ve vysoké skříni.

 

Výhody: Zóny navazují, odkládací, úložné i pracovní plochy jsou dostatečné.

Nevýhody: Horší přístup k mikrovlnné troubě.

Varianta B: Cihlové zdi a čelo s barem

 

Žlutá trochu jinak. Bílé vysoké i horní skříňky doplňují citrónová spodní dvířka, která kuchyni dávají neopakovatelný akcent. Se svítivou barvou kontrastuje lícová cihla a celkový dojem lehkosti doplňuje pár poliček vedle vysokých skříní. Kuchyně připomíná loftový styl.

 

Výhody: Prostorná, originální a osobitá linka

Nevýhody: Žádnou zásadní nevidím

Varianta C: Šedočervené U bez baru

 

Osvědčený tvar do U má tato nízká sestava s horizontálními liniemi. Světlé dřevo a šedá, to je neutrální klasika, která je v kontrastu s červenou mozaikou. Strohost šedé oživuje jednoduché frézování skříněk. Linka je zakončena nízkou lednicovou skříňkou.

 

Výhody: Přirozené návaznosti zón a celková praktičnost. Úložné, pracovní i odkládací plochy jsou naprosto vyhovující.

Nevýhoda: Trouba není ve výšce očí.

Varianta D: Zelená paralelní s barem

 

Tato kuchyň je laděna v jiném duchu než ostatní. Ořechové korpusy i deska dobře ladí s jasnou zelenou, dlažba i obklad je pak laděný do rustikálnější béžové, nicméně celek působí svěže a moderně.

Kuchyně má paralelní půdorys, mycí zóna a varná jsou „přes uličku“. Strana s varnou zónou ústí v rohovou skříňku, na niž navazuje krátký bar.

 

Výhody: Pracovních i úložných prostor je dostatek.

Nevýhody: Někdo by mohl argumentovat pokapanou podlahou. Mikrovlnkou je poměrně vysoko a pečící trouba naopak nízko.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři

Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programuTurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ