Dopis čtenáře

 Koupili jsme si byt v bytovém domě, který je zatím ve výstavbě. Máme problémy s tím, jak uspořádat naši kuchyň v rámci obývacího pokoje a doufám, že mi dokážete poradit. V přiloženém plánku vidíte umístění kuchyně, zásuvek a odpadů, tak i problémy, které nám činí balkonové dveře a zúžený prostor kolem nich.

Co se týká stylu, nelíbí se nám staré typy kuchyní, ale moderní kuchyně jednoduchých, čistých linií v kombinaci lesklé fólie v bílé barvě s kovovými doplňky. Dále je pro nás zajímavá kombinace bílé a tmavě hnědé, nebo bílé a stříbrné.

Problém ale je, že budeme mít podlahu z tvrzeného vinylu v barvě hnědé se světle i tmavě hnědými vzory a tak nevím, zda-li se některé z námi oblíbených barevných kombinací hodí.

Ještě uvádím, že bychom chtěli kuchyň oživit například barvou stěny v odstínu capuccino, či jiné, spíše matnější barvy s doplňky výraznějších barev (například ostré zelené: umělé květy v kombinaci s ostře zelenými polštáři na sedačce apod.).

Ve spodní části linky bychom rádi široké šuplíky, vrchní skříňky s odklápěním nahoru. Další otázkou je, z jakého materiálu udělat prostor nad varnou deskou, ale rozhodně nechceme kachličky.

Plánujeme nákup nových spotřebičů, u nichž je jedinou podmínkou energetická kategorie A+ a A++,. Jelikož je celý byt na elektřinu, musíme ještě zadat developerovi rozmístění zásuvek v kuchyni.

Co se týká vytíženosti kuchyně, vařit budeme asi tak jako každá průměrná rodina s ročním dítětem. Cenově bychom se rádi vešli do 100 000 Kč včetně spotřebičů a abychom se vešli, nelpíme na značkových dojezdech a podobně.

Závěrem bych chtěl uvést, že asi tři měsíce hledám inspiraci na internetu a v časopisech, ale jsem zoufalý, jelikož jsem nikde nenašel kuchyň podobnou té naší a to ve vztahu k celému pokoji. Proto jsem se rozhodl oslovit Vás a budu Vám velmi vděčen za Vaší pomoc.

S přáním hezkého dne Ing. David Šturza

 

Řešení odborníka

Pan Šturza si přeje minimalistickou kuchyň, hladké plochy, chrom a lesk.

Zároveň by ale interiér měl být osobitý, dodávám já.

Barevný, vyladěný, ideálně dozelena, to zase navrhuje majitel.

A útulný a příjemný, neodpouštím si další požadavek já.

Snad se mi to všechno v návrzích podařilo skloubit.

Škoda, že mi pan majitel neposlal obrázek podlahy, to by mi usnadnilo práci, protože z popisu si ji moc neumím představit.

Ve všech návrzích jsem se trochu „roztáhla“ i přes vedlejší stěnu. Kuchyně přeci jen nemá úplně optimální polohu. První věc, kterou uvidí návštěva, a kterou musí projít, je kuchyňská linka. Což vyžaduje neustálý úklid.

Ještě bych ráda upozornila na jednu věc, která mě uhodila do očí a to sousedství lednice s myčkou. Myčka při mytí a následném otevření poměrně dost hřeje.Pokud by byla lednice často ohřívaná, mohly by účty za elektřinu dost podstatně vzrůst.

Na našich stránkách se často mluví o nevhodnosti sousedství vestavěné trouby a lednice. Při tom jsou současné trouby jsou již natolik „vychytané“, že lednici neohřejí. A i kdyby… kolikrát týdně pečete? A kolikrát týdně zapnete myčku?

Varianta A: Červenobílá

Pokoj opticky rozděluje kratičká příčka, která jasně vymezuje kuchyňskou a obývací část. Hlavní kuchyně je rovná, mycí i varná zóna jsou umístěny v sousedství, ale mohly by být klidně i obráceně.

Druhý oddělovací prvek se „zařezává“ mezi krátký ostrůvek, který je zároveň i pracovní plochou a jídelní stůl.

 

 

Výhody: Dostatečné pracovní, odkládací i úložné prostory, kuchyně je praktická a přehledná. Barevnost je jednou z milionu možností.

Nevýhody: Vstup je vysokými skříněmi zúžen, což někomu může připadat stísněné. Stolek by měl být rozkládací, delší stůl by tu příliš zasahoval do obýváku. Pro běžné stolování ale vyobrazený čtverec 90x90 postačí.

Varianta B: Bílá s ořechem

Druhá varianta je moderní, útulná a svěží. Bílo-ořechové provedení je příjemné a elegantní, jasně zelené stěny dodávají švih.

Oproti variantě A je ergonomicky výhodnější, praktičtější a návaznost lednice – mytí – vaření je zřetelná.

Ostrůvek zde supluje jídelní stůl, který se v případě velkého vaření klidně může stát další pracovní plochou. Rozhodně bych doporučovala umístit stůl co nejblíže lince.

   

   

Výhody: Jsou zmíněné v popisu této varianty.

Nevýhody: Oddělená varná a mycí zóna. Prostor však působí vzdušněji, zdá se mi být lépe využitý.

Varianta C: Retro, celobílá varianta

Toto uspořádání bude nejméně náročné. Jde o rovnou linku s posloupností lednice – dřez – pracovní plocha – varná deska s troubou.

Malé úložné prostory v dolních skříňkách vynahrazuje paralelní poloostrůvek, na nějž navazuje jídelní stůl.

Jako obklad za linkou slouží sklo (a zde předesílám, že to není z mé hlavy, ale nápad jsem zahlédla v jednom z tuzemských časopisů), které kryje designová tapeta (jablka jsou pouze ilustrační, i když zajímavá). Teto prvek udělá z obyčejné kuchyně originál.

 

 

Výhody: Cesta nejmenšího odporu, nejnižší částky na faktuře, i tato kuchyně by jistě sloužila opravdu dobře.

Nevýhody: Vstup do místnosti vyžaduje obejití poloostrova (cca 2 m)

Varianta D: V zelených a bílých tónech na karamelovém pozadí

Tato dvoubarevná varianta je určena pro odvážnější, je hravější a svá, záleží na gustu majitelů.

Co se půdorysu týče, kopíruje téměř doslovně variantu B. Liší se pak horní skříňky a zúžená část, která zde má podobu mělké spížky.

Měkce zelená dvířka rozbíjejí celobílou plochu podobně, jako tapeta v předchozí kuchyni. Zde je na záda linky použit materiál pracovní desky, která je jemně béžová.

Tento prostor nízkou zídkou odděluje kuchyni a jídelní stůl od obývací části. Stůl kuchyni může v případě potřeby rozšířit pracovní plochu.

 

 

Výhody: Jasně členěný prostor, příjemné, tlumené barvy.

Nevýhody: Co se kuchyně týče, platí totéž, jako v druhé variantě. Obývák se může někomu zdát stísněný.

Text a foto: Bára Havlová