Dopis čtenářky

 Chtěli bychom si s přítelem postavit rodinný dům. Jeho půdorys jsem vám zaslala v příloze, pro lepší představu a orientaci. Dále jsem přiložila náčrt místnosti s kuchyní a obývákem. V obrázku jsou vyznačené pouze okna, dveře do zahrady, vstup z chodby a krb. Rozvody elektřiny, odpad a vodu jsem nevyznačovala, kuchyň lze navrhnout naprosto libovolně, nezávisle na těchto údajích, jelikož plány nejsou zcela hotové. My se zařídíme podle návrhu, který se nám bude líbit.

V kuchyni se odehrává většina našeho rodinného dění. Měla by sloužit pro čtyři osoby. Představovali bychom si moderní kuchyň v tmavé barvě (černá, tmavě hnědá, šedá), ne však v lesklé formě (kvůli praktičnosti). Dále bych ji ráda zkombinovala s nějakou jinou barvou, pro oživení vzhledu (možno i v lesklé formě), tak aby byla zajímavá a originální, ale přesto praktická.

Chtěla bych mít ostrůvek s varným centrem a barovým pultem, dále velký rozkládací stůl, alespoň pro deset lidí. V kuchyni by se mělo najít místo pro myčku, fragranitový dřez, vestavěnou troubu a mikrovlnku (vše umístěné tak, aby k nim byl co nejjednodušší přístup), indukční varnou desku a digestoř, americkou ledničku (zabudovanou tak, aby nikde nevyčnívala) a vinotéku. Cenově bychom si představovali kuchyň okolo 400 000 Kč.

Děkuji a přeji mnoho pracovních nápadů
S pozdravem Kateřina Horgošová

 


Řešení odborníka

 Zadání paní Horgošové bylo pro mě výzvou a inspirací zároveň, přála si zajímavou a originální kuchyň v tmavé barvě, ale nikoli lesklé jak je obvyklé a stůl pro deset lidí. Je jasné, že v této rodině je kuchyně centrem života.

 

Protože si zadavatelka přála rozsvítit tmavý základ ještě nějakou doplňkovou barvou, ale nijak ji neupřesnila, trochu jsem si s barvami zaexperimentovala a do každého návrhu zasadila jinou doplňující barvu.

Snažila jsme se, aby mé návrhy kromě originality, disponovaly funkčností a vyhovovaly také ostatním přáním zadavatelky a to dobrou dostupností spotřebičů včetně vinotéky, která je v návrzích buď vestavěna do skříně, nebo součástí americké chladničky např. LIEBHERR. A samozřejmě velký stůl pro deset lidí se mi podařilo včlenit do všech návrhů.

 

Inovativní a originální je volba materiálů: Dýhované provedení předních ploch v tmavém matném odstínu černé v kombinaci s lesklými plochami lakované MDF (dle RAL). Pracovní desky jsou ve všech variantách z tenkého HPL laminátu tloušťky 1 cm (mohou být ale i z nerez oceli, příp. skla nebo corianu). Zajímavá je také kombinace různé výšky a hloubky jednotlivých skříněk, které jsou skládané na sebe v mírně nebo naopak výrazně odlišných odstínech. To dodá kuchyni plastický a neokoukaný vzhled, vodorovné linie ale na sebe stále navazují.

Tentokrát si myslím, že všechny varianty splňují zadané požadavky na funkci kuchyně, proto bych asi nechala na majitelích, ve které z těchto čtyř kuchyní by se jim nejlépe žilo.

Varianta A: Tvar T

 

K požadované černé jsem přidala základní barvy červenou a zelenou, s tím, že každá barva zde má své pevné místo. Varné centrum se nachází uprostřed ostrůvku a působí jako „most“ přes dvě snížené části skříněk ostrůvku. Tento most je ale také plně funkční, tvoří jej výsuvné, oboustranné šuplíky. Americká chladnička zde je ve vestavné formě. (Dodává např. MIELE).

 

Prostor „pod mostem“ může sloužit jako zábavná prolézačka pro děti (pokud se zrovna nevaří), ale především je určený pro umístění masivního stolu, který i v nerozkládací formě – může být částečně skrytý. Světlá výška prostoru pod varným centrem totiž odpovídá výšce standardních jídelních stolů 75 cm. Tím nám také stůl dotváří půdorysný tvar kuchyně T.

Varianta B: Tvar II

 

Tato varianta je stylově nejjednodušší, nabízí možná nejvíce úložného prostoru, dvě vysoké skříně zprava jsou právě vestavné chladničky, které plně nahradí požadovanou americkou chladničku. Obě mají výšku 178 cm, tedy po téměř celé výšce skříňky. Ale mraznička může i nižší a ve skříni doplněna o vinotéku. Dále jsou zde umístěny trouby: mikrovlnná, klasická a dvě potravinové skříně šíře 60 cm. Veškeré práce se odehrávají směrem do místnosti. Velký stůl je tentokrát umístěn rovnoběžně s pracovní linkou.

 

Doplňková pouze červená barva je tentokrát použita i v podobě rozpustilých puntíků dekorujících zadní část pracovního a barového pultu.

Varianta C: Tvar U

 

Varianta do U je velice oblíbená pro svou praktičnost. Americká lednička je zapuštěna do výklenku stěny, aby nikde nevyčnívala, jak si přála paní Horgošová. Trouby jsou v nástavbových skříních umístěny na pracovní desce a rovněž mírně zapuštěné do výklenku.

 

Černou barvu zde rozsvítila kombinace žluté ve vysokém lesku a veselého potisku shodného s dekorem tapety na skříňkách také v lesklé. Na stěny jsem umístila dřevěný obklad v příjemném přírodním odstínu dubového dřeva, který doplňuje ve všech návrzích masivní dubový rozkládací stůl.

„Pilíře mostu“ nesoucí pult s varnou deskou nejsou umístěny v jedné linii, díky tomu vzniká přesah pultu s varným centrem, který umožňuje pohodlné barové posezení.

Varianta D: Linka L

 

Poslední varianta ve tvaru L je do prostoru velmi otevřená, z tohoto důvodu jsou zvoleny střídmější kombinace barev: klasicky černá a bílá. Opět se zde opakuje dekor tapety ve vysokém lesku i na skříňkách, sestava je poskládána z rozdílně vysokých a hlubokých skříněk, kuchyni to dodá velmi zajímavý vzhled, který může být součástí obytného prostoru i v této otevřené formě.

 

Zajímavosti k posledním dvěma variantám jsou lité betonové podlahy a stropy. K nim tvoří příjemný kontrast dřevěné obložení na stěnách. Jen pro zajímavost uvádím délky sestav, 3,6 m je délka kuchyně na stěně i ostrůvku a dokonce i délka stolu (v rozložené formě).

Návrhy této kuchyně zpracovalo:
INTERIORSTUDIO, Masarykovo nábř. 8, Praha 2
tel. 224 913 187
www.interiorstudio.cz / E-mail: info@interiorstudio.cz 

Text a foto: Lucie Knížetová