Dopis čtenářů

Rádi bychom vás požádali o zpracování návrhů naší budoucí kuchyně. Jedná se o kuchyň do novostavby. Rozvody zatím nejsou hotové.

Místnost je specifická tím, že na každé stěně se nachází okno či dveře: jsou tu dvě okna, balkonové dveře a dvoje posuvné dveře v pouzdru. V příloze posíláme plánek budoucí kuchyně.

Požadavky na vzhled kuchyně:

  • kuchyň by měla být útulná a nadčasová
  • barevná kombinace: bílá s cihlovou, prosíme o návrh i jiných barevných kombinací
  • součástí kuchyně bude rozkládací jídelní stůl se židlemi
  • pokud to dispozice umožní, líbil se nám také malý pult s barovou židlí
  • vedle lednice bychom chtěli umístit potravinovou skříň
  • skříňky preferujeme spíše uzavřené, mohou být částečně průhledné
  • odpadkový koš by měl být schovaný
  • v blízkosti balkonových dveří by měla být umístěna menší skříňka na úklidové prostředky
  • spotřebiče preferujeme vestavěné, jedná se zejména o myčku, troubu a indukční varnou desku. Lednička a mikrovlnná trouba mohou být volně stojící.

Děkujeme
manželé Fantovi

 

Řešení odborníka

Místnost určená pro kuchyň má velice pěkný půdorys. Ano, v každé stěně je okno nebo dveře, naštěstí ale nijak neohrožují funkčnost prostoru, neboť dveře nepřekáží a okna jsou umístěna výš, a proto nijak neomezují kuchyňskou linku.

V plánku je již zakresleno umístění odpadu a vody, snažila jsem se proto nekomplikovat vedení vody ( je ji také možno vést za skříňkami).

A dvě přání majitelů: úklidová skříňka a cihlovo-smetanové ladění, jsem, myslím, vyslyšela ve všech variantách. O bar jsem se pokusila, ale soudím, že to není dobrý nápad, působí příliš křečovitě.

Varianta A: Převládá cihlová

V prvním případě je vytvořena dispozičně velice funkční linka ve tvaru L, kde jednotlivé zóny navazují naprosto logicky a přirozeně. Bylo by možné a funkční, snížit varnou skříňku, ale záleží na majitelích, zda by jim toto řešení vyhovovalo.

Dvířka jsou výrazná v cihlovém odstínu, deska, korpusy i obklad jsou světle béžové a zbytek kuchyně jaksepatří nenápadný, aby oranžová řádně vynikla. Kontrast vytvářejí jen černé židle.

Takto barevně pojatá kuchyně stává dominantou, ale vzhledem k tomu, že jde o samostatnou místnost, není to pro ostatní prostor nijak zvlášť závazné, i když stylově by ostatní zařízení mělo ladit.

 

 

Výhody: Velice dobrá dispozice, barevně jde o jednu z mnoha desítek možností.

Nevýhody: Dřez v rohové skříňce každému nevyhovuje, proto by bylo lepší, aby si zadavatelka vyzkoušela ve studiu, zda ji pohybově neomezuje.

Varianta B: Smetanová s cihličkami

I druhá kuchyně je ve tvaru L, ale uspořádání má obrácené pořadí. V zadní části kuchyně se nacházejí vysoké skříňky, přičemž lednici od trouby dělí otevřená skříň. Na tuto sestavu navazuje rohový dřez. Zóny na sebe opět logicky navazují. Celou linku končí vyšší skříňka na úklidové pomůcky a prostředky.

Barevně je kuchyň pojata v nenápadně smetanové, akcent tvoří výrazné horizontální skříňky. Jídelní část vyčleňují lícové cihly, jimiž jsou obložené stěny za jídelním stolem.

 

 

Výhody: I tato kuchyně je prostorná, dispozičně dobrá, přehledná.

Nevýhody: Zrcadlové řazení je vhodnější spíše pro leváky, ale vše je otázkou zvyku.

Varianta C: Bílá s masivem

V tomto uspořádání prostoru vévodí rovná linka, na níž kolmo navazují vysoké skříně, barevně opět ve vysněných tónech.

Teplo a útulnost vnáší výraznější kresba na desce a jídelním stole, který navazuje na malý ostrůvek s 90 centimetrů hlubokými zásuvkami.

Vysoké skříně jsou zapuštěné v sádrokartonové nice. Ta má dvě výhody: jednak působí jemněji a pak se jí elegantně vyřeší těžko využitelný roh. Oranžová barva na nice je příjemným akcentem kontrastujícím s barvou linky i tmavou podlahou.

 

 

Výhody: Velmi příjemné řešení, bez zjevných problémů.

Nevýhody: Musel by se trochu posunout odpad.

Varianta D: S příchutí chilli

Tentokrát jde o paralelní linku, kdy jsou vysoké spotřebiče i mycí zóna umístěny na straně pod oknem, kdežto úklidová a varná zóna na straně protilehlé.

Kuchyně je jasně vyčleněná obkladem barvy chilli, který se opakuje i na desce. Varný poloostrov má hloubku 90cm, je tedy bezpečnostně „nezávadný“.

Tato kompozice je méně tradiční vzhledem k vyvýšené úklidové skříni. Směrem do kuchyně je pak umístěna otevřená mělká police, například na koření a další potřebnosti, které je dobré mít v dosahu.

 

 

Výhody: Úložné, pracovní i odkládací prostory jsou pěkné. Pokud by bylo možné posunout vodoinstalaci a vyrovnat dřez symetricky z deskou, byla by kuchyně esteticky hezčí.

Nevýhody: Oddělení varné a mycí zóny vnímají někteří lidé jako nepraktické, jiní jsou nadmíru spokojeni. Myčku by bylo každopádně dobré oddálit od stěny o několik centimetrů.

Text a foto: Bára Havlová