Dopis čtenářů:

S manželem jsme dostali starou chalupu od rodičů, avšak současná kuchyň je příliš malá s nevyhovujícím oknem, budeme tedy přistavovat. Na rekonstrukci se chystáme v červnu. Rozvody vody a odpadu jsou umístněny přibližně v prostřed místnosti pod podlahou, takže nebude problém vodu nebo odpad natáhnout kamkoli v kuchyni (kopat a sekat budeme muset v každém případě).

Kuchyně by měla sloužit pouze jako kuchyň, tedy bez jídelního koutu, avšak rádi bychom měli pracovní stůl - ostrůvek nebo alespoň půlostrůvek, který by bylo taktéž možno použít jako barový stůl nebo stůl na snídani.

Spotřebiče nakoupené ještě nemáme. Přemýšlíme o americké lednici nebo lednici kombinované, vestavěné. Myčka by měla být také vestavěná. Dále chceme troubu s varnou deskou (plyn), a nebo troubu a varnou desku zvlášť, v tom případě spotřebiče budou vestavěné. Dále určitě chceme digestoř a mikrovlnou troubu (ne vestavěnou, ale mohla by být ve speciální poličce).

Připojení na myčku ani digestoř zatím není, tudíž je jedno kam budou umístněny. Barva kuchyně by měla být tmavě červená s tmavou pracovní deskou, ale ne úplně černou, leštěnou, na které je všechno vidět. Styl by měl být rustikální. Cenové rozmezí máme stanoveno na cca 300 000 Kč i se spotřebiči.

S přátelským pozdravem

Pavla a Vlado Nemcovi

Rady odborníka:

Plánování rustikální kuchyně je vždycky vybočení z určitého normálu. Tím spíše, když půdorys vypadá takto. Když jsem si otevřela náčrt k této kuchyni a viděla jsem umístění rozvodů ve středu místnosti, nevím proč jsem byla přesvědčená, že místnost má velikost hangáru. Když jsem však vše překreslila do programu, uvědomila jsem si čtvereční metry a všechny dveře, z mozku se mi div že nezačalo kouřit.

Vytvořila jsem čtveřici kuchyní, které by měly na této ploše fungovat. Trojice je poloostrůvková, poslední ukázka se přiblížila stěnám. Zde chci podotknout, že nemám přesný rozměr výšky oken. Pokud jsou to okna francouzská, ostrůvek bude jedinou volbou.

Varianta A: Rudá s černou deskou

Kuchyně je podle přání paní majitelky ve výrazném dekoru třešně. S černou deskou tvoří velice pěkný celek, je však nutné přizpůsobit zbytek místnosti a dále volit světlejší barvy. Přestože jsou zde tři okna, mohl by prostor působit temně a stísněně. Linka je tvořená mycí zónou o hloubce 90cm a kolmo přiléhající sníženou varnou zónou, která plynule přechází ve snídaňový stolek.

Úložné prostory jsou dostatečné, vysoké skříně opisující tvar L (paralelně kopírují tvar linky) nabízí dostatek místa pro ukládání. Mikrovlnku zde volím vestavěnou. Komín je zakomponován do vysokého bloku, v každé případě budou některé díly atypické.

Výhody: Pohledově atraktivní kuchyně

Nevýhody: Poměrně málo pracovní plochy.

Varianta B: Bílo-skořicová

Na pohled je tato kuchyň docela mohutná. Varná a mycí zóna jsou v sousedství, myčka a zásuvky pak v „mělké“ (60cm) na stěnu navazující části. Prostor za varnou deskou slouží jako snídaňový stolek a zároveň jako další pracovní plocha. Židličky by se tedy musely dát trochu vyšší.

Výhody: Zde se zadaří i s náročnější kulinářskou akcí, pracovního prostoru je „habakuk“ .

Nevýhody: Málo místa mezi varnou a mycí zónou. Jsme limitováni - je důležité zachovat dost centimetrů pro průchody, a to bohužel na úkor dostatečné délky linky. Co není do délky, musí být do hloubky desky!

Varianta C: Třešeň s imitací mramoru

Třetí linka je rovný a symetrický poloostrov opět o hloubce 90 cm. Barevně – třešňové dřevo v mírnějším dekoru a černá deska v imitaci mramoru. Vzhledem k cenovému rozpočtu bych ale volila z nabídky umělého kamene. Předkládám dvě verze. Verze první je se zvýšeným barem za dřezem. Ta je na pohled atraktivnější, ale ubírá pracovní centimetry. Ve druhé verzi se sezení přesouvá za varnou (pod pracovní) desku.

Nevýhody: Nevýhodou jsou tu menší pracovní prostory (v případě barové varianty).

Varianta D: Bude realizovatelná?

I čtvrtá verze kuchyně má svá pozitiva. Velkou pracovní plochu, tu především. Pod pracovní deskou jsou samozřejmě ukryta prázdná, hluchá místa a tato linka by celkově vyžadovala velice individuální přístup. Zde je ale opět obrovskou výhodou velkorysý rozpočet. Bohužel, něco mi našeptává, že okna jsou až na zem a kuchyně, kterou považuji za nejvhodnější, bude technicky nerealizovatelná.

Text a obrázky: Bára Havlová

Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ.
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová