Dopis čtenářky

Plánujeme stavbu rodinného domu, v současné době vyřizujeme stavební povolení. Projektant nám sdělil, že teď je ta nejvhodnější doba k naplánování kuchyně. Její rozměry přikládám.

Mezi kuchyní a obývákem plánujeme posuvné dveře, které tento prostor propojí nebo oddělí, podle situace. Jídelní stůl si představuji v kuchyni, měl by být minimálně pro šest osob, které by k němu měly mít pohodlný přístup.

Linku upřednostňuji spíše minimalistickou, tedy v jednoduchém stylu, ale s maximálními úložnými prostory. V ní by měly mít své místo následující elektrospotřebiče: větší lednice, kterou nechci v blízkosti trouby, pečicí trouba ve výši očí, mikrovlnka, myčka, sporák.

U linky bude pracovat více osob, vařím já, manžel, máme dvě děti, navíc plánujeme bydlení společně s rodiči. Okno u linky bude spíše menší, dá se dle vašeho doporučení upravit, stejně tak i délka kuchyně směrem do obýváku.

Zajímal by mě Váš názor i na jinak řešenou kuchyni, než jak je navržená. Bude prostor dostatečný i pro ostrůvkovou kuchyni? A co varianta U? Zajímá mě hlavně rozmístění přípojek, které jsou potřeba do projektu, materiálové a barevné rozvržení zatím není aktuální.

Snad ještě dodávám, že jsem pravák a vrchní skříňky v souvislosti s horizontálním oknem by se mi líbily ve stejném stylu.

Předem děkuji za rady.
S pozdravem Lenka Dvořáková.


Řešení odborníka

Zadání paní Dvořákové je přímo stvořené pro tuto rubriku 4 varianty kuchyně. Prostor kuchyně je projektantem stavby zakreslen do tvaru L, paní Dvořáková by ale chtěla vidět i všechny ostatní možnosti uspořádání.

Prostor je zajímavý tím, že je možné jej oddělit v případě potřeby na dvě samostatné zóny: obývací a kuchyňskou část s jídelnou. Toto řešení je velmi praktické: čekáte-li například návštěvu, a zrovna je v kuchyni nepořádek po vaření, stačí jen zavřít, a pohodlně se usadit v uklizeném obýváku.

Posuvné dveře navíc, použije-li se například nepříliš průsvitné sklo s dekorem, příjemně doladí prostor obývací pokoje a neuberou na světlosti prostoru. Nevýhodu mají jedinou, nelze pak zcela ideálně řešit všechny požadované varianty uspořádání kuchyně, jak si přečtete dále u jednotlivých návrhů.

Varianta A: Do L - světlá – béžová s bílou a světlým odstínem přírodního dřeva

Tvar kuchyňské linky do L (navržená i projektantem) je pro tento prostor celkem ideální. Je totiž nutné vzít v potaz vstupní zónu do prostoru kuchyně a dále prostor nutný pro pohodlný průchod okolo stolu (stůl pro 6 osob má v této variantě rozměry 100x180 cm), vstup na zahradu nebo terasu, a samozřejmě je nutné počítat s pohodlným prostorem kolem stolu v případě zavřených posuvných dveří do obývacího prostoru.

 

 

V této variantě je okno kuchyně zakreslené stejně jako v projektu. Doporučila bych majitelům, dobře si rozmyslet umístění tohoto okna podle zvolené varianty kuchyně. Výška parapetu 1200 mm od podlahy není totiž úplně vhodná.

Majitelka by si přála horní skříňky umístěné ve stejném horizontálním stylu, což zde není možné, okno je totiž přesně mezi. Bylo by proto dobré výšku parapetu a výšku okna ještě přizpůsobit.

Varianta B: Do L s ostrůvkem - lesklá šedá s odstínem přírodního dřeva

Další možností je linka do L s méně hlubokým ostrůvkem (méně hluboký = standardní do 65 cm hloubky). Tento ostrůvek není vhodný pro varné nebo mycí centrum, ale výhodou může být podstatné rozšíření pracovní plochy a umožnění společné práce několika lidí, kteří si nebudou navzájem překážet.

 

 

Nevýhodou této varianty může být pak částečně zúžený prostor pro jídelní zónu a průchod okolo stolu. (V této variantě má stůl rozměr. 80x180 cm). Výšku parapetu a výšku okna jsem přizpůsobila horním skřínkám v horizontálním stylu.

Varianta C: Do U - lesklá bílá s tmavým odstínem dřeva

 Oblíbené U je v případě této kuchyně nejméně vhodná varianta. Proč? Na půdorysném pohledu je vidět, že do místnosti se vstupuje zprava a právě tento vstup a dále přístup na terasu dvoukřídlým francouzským oknem limitují z jakékoli strany uzavřít kuchyni do tvaru U.

Bylo by nelogické uzavřít do kompaktního tvaru sestavu v místě, ve kterém je potřeba do kuchyně vstoupit. Z druhé strany u okna na terasu zase není dostatečný prostor pro umístění sestavy do L, natož do U.

 

 

Jediná možnost je tedy ta, kterou vidíte na obrázku, ale osobně bych toto umístění nebrala. Opět jsou problémy s pohodlným přístupem ke stolu, který by se musel značně přizpůsobit rozměry, například 80x200-220 cm, aby bylo dosaženo pohodlného sezení pro šest osob.

Další nevýhodou je rozdělená a poměrně malá pracovní plocha a celkově zbytečně stísněný prostor kuchyně i jídelny.

Varianta D: I+I - ostrůvková – ve stejném odstínu s podlahou

Ostrůvková varianta vůbec není špatná! (Se stolem by se dalo i manipulovat – otáčet jej apod.).Také může být stůl rozkládací, který by v této verzi umožňoval pohodlné stolování šesti osobám. Je ale nutno počítat s tím, že v rozloženém stavu jsou jeho rozměry 100 x 240 centimetrů. I při těchto rozměrech je z horního pohledu vidět dostatek prostoru pro pohodlný pohyb v kuchyni.

 

 

Výhodou může být, jak jsem již výše uvedla, dostatek pracovní plochy a díky varnému centru umístěnému v ostrůvku kuchyně možnost spolupráce při vaření více členů domácnosti a také komunikace s návštěvou v obývacím pokoji při vaření.

V případě potřeby je možné i barové sezení, ale myslím, že pokud se v blízkosti kuchyně nabízí stůl, jsou barové stoličky zbytečné.

Parapet a výšku okna jsem zde přizpůsobila nice, tedy prostoru mezi pracovní deskou a skříňkami.

Každý nemá to štěstí, že jeho zadání bude vybráno pro naši rubriku, proto je dobré vědět, že například návrh kuchyně nebo i celého interiéru si můžete u designérky Lucie objednat i sami. Vaše dotazy zasílejte e-mailem na info@interiorstudio.cz

Text a foto: Lucie Knížetová
INTERIORSTUDIO, Masarykovo nábř. 8, Praha 2
tel. 224 913 187
www.interiorstudio.cz / E-mail: info@interiorstudio.cz 
 (Zpracováváme návrhy nezávazně na prodeji, tedy zaplatí-li si klient zálohu za návrh kuchyně, může si kuchyni objednat, kde chce, například v IKEA a podobně. Ceny návrhů nejsou od nijak závratné, jak se můžete přesvědčit v ceníku.)