Dopis čtenářky

S přítelem jsme se rozhodli koupit domeček na okraji Prahy, který je již postaven, ale chybí mu kuchyně. Jedná se o dvojdomek, kdy kuchyně bude součástí obytného prostoru v přízemí.

Ráda bych vás tedy požádala o pomoc při plánování mé první kuchyně v životě, tak aby byla dokonalá.

Mé požadavky v bodech:

  • Kuchyně je součástí obytného prostoru, prostor pro kuchyni je 2,80 na 4,7 s jedním oknem (viz přiložený plánek a fotka místnosti).
  • Kuchyni bych ráda nějak opticky oddělila od obytného prostoru barovým pultem (s dvěma židličkami) nebo ostrůvkem.
  • Na kuchyň by měl navazovat jídelní stůl pro šest osob v obytné části ve stejném stylu.
  • Spotřebiče bych ráda vestavěné s výjimkou velké samostatně stojící lednice (rozměry cca 2m x 80cm). Kromě varné desky a vestavěné myčky bych ráda vestavěnou elektrickou a mikrovlnou troubu ve výšce cca 150 cm od země. Veškeré spotřebiče by měly být v nerezu, jako je lednice. 
  • Co se týká stylu nelíbí se mi barevné kuchyně, proto chci volit kombinace tmavšího dřeva s bílou barvou a případně s doplněním o mléčně skleněné skříňky. Preferuji moderní styl nábytku. Nábytek do obytné části máme tmavě hnědý až černý. 
  • Rozvody vody a odpadu jsou zakresleny v plánku, nicméně úplně se nebráníme možnosti s nimi případně hýbat
  • S přítelem oba rádi vaříme a denně připravujeme jídlo, takže určitě chceme hlavně praktickou kuchyni. Preferujeme různé praktické systémy ve skříňkách jako skříň na potraviny s drátěnými košíky, která vyjíždí do prostoru, otočné drátěné systémy v rohové skříňce atd. 

 

  • V současné době bychom kuchyň využívali jen sami dva, ale časem počítáme i s dvěma dětmi. 
  • Mám ráda vzdušné a otevřené prostory a praktické využití. Vzhledem k tomu, že budeme mít ještě samostatně stojící spíž na potraviny nerada bych kuchyni příliš přeplácala hodně skříňkami.
  • Co se týká cenového rozmezí, tak nemám zatím přesnou představu, ale protože kuchyni považuji pro mě za velmi důležitou část domova a je to pro mě první, ale taky možná i poslední kuchyně, kterou zařizuji, nechci na ní nijak šetřit na úkor vzhledu, kvality a praktičnosti.

Předem děkuji za vaše návrhy rady, jak s tímto prostorem naložit, i různé praktické vychytávky.

Monika Jašková

Řešení odborníka

Budoucí kuchyně paní Jaškové má představovat prostor pro náruživé kuchaře. Čtvereční metry dávají poměrně dost místa pro velkorysé řešení, jsem ale omezená radiátory pod okny a také tak trochu rozvody.

Barevně mají majitelé jasno, což je paráda. Jen bych tady doporučila dobře sladit dřevěné plochy na kuchyni s ostatním vybavením. Černohnědý dekor mi program bohužel nenabízí, proto ho supluji jinými tmavšími dřevy.

Kuchyně na fotce a obrázek půdorysu se mi zdají zrcadlové? Pracuji na základě půdorysu. Nevím také, do jaké míry by měl být zachován obklad za linkou, víceméně však počítám s jeho výměnou.

Varianta A: Velká černo-bílá

První linka je opravdu velká. Tvoří ji černobílé U. Svým vyvedením je spíš ukázkou minimalističtějšího stylu, je však barevně zcela neutrální. Proto ji na návrzích ladím se dvěma odstíny: sytě růžovou a teplejší červenou. Všimněte si, jak kuchyně mění náladu!

Černobílá zkrátka vytváří báječný podklad pro různé barevné variace.

Rozvody zůstávají na svém místě. Dvě velké pracovní plochy se nachází na poloostrůvku a pod oknem, kde bych doporučila užít průduchy pro co nejmenší tepelné ztráty. Blok vysokých skříní zajišťuje nadstandardní úložné prostory.

 

 

Výhody: Veliká pracovní plocha, kuchyně nepůsobí „těžce“ díky barevnému ladění, koncepci horních skříně.

Nevýhody: Dřez je poměrně daleko od lednice, s čímž ale při stávajícím půdorysu nic nenadělám.

Varianta B: Paralelní bílá s šedou

Vedle okna je mycí zóna s dostatečným odkládacím zázemím a horními skříňkami, naproti varný poloostrůvek o hloubce 90cm, i ten představuje docela velkou pracovní plochu. Ukončen je malým barem vystavěným z luxfer. O vysokých skříních platí stále totéž.

Šedá pracovní deska je méně kontrastní než černá na prvním návrhu. Jako obkladový materiál za dřezem je užité sklo. Proto celá kuchyně působí jemněji, ale stále zůstává naprosto neutrálním podkladem pro další barevné působení. Žlutošedá výmalba opět dotváří náladu celé linky.

 

   

Výhody: Linka je malá a velká zároveň. Nabízí potřebné místo, ale nezabírá půl místnosti.

Nevýhody: Zásah do vedení odtahu odsavače, nutnost vedení elektřiny k varné desce do poloostrůvku.

Varianta C: S tmavým dřevem

Třetí varianta je podobná té první. Liší se odtržením poloostrůvku a vznikem samostatné části, k níž je připojený jídelní stůl, ideálně rozkládací. Stůl navazuje materiálově i stylem.

I zde jsou zachované rozvody a velké množství pracovních i úložných ploch.

 

 

Výhody: Řečené výše.

Nevýhody: Se stolem není možné manipulovat.

Varianta D: Bílá s dřevem do L

Na čtvrtou jsem náležitě pyšná :c). Linka tvoří L v kombinaci bílá – tmavé dřevo. Od obytného prostoru je oddělená úzkou zídkou, z jedné strany je připojen jídelní stůl, z druhé nerezový panel za varnou deskou.

Kuchyně má své soukromí, ale zároveň je součástí obytného prostoru. Linka řeší problém s radiátory a navíc se obrací více do prostoru.

 

 

Výhody: Na pohled působí atraktivně, nabízí dostatečné plochy.

Nevýhody: Náročnější z hlediska stavebních úprav - pohyb rozvodů, odtah digestoře, výstavba zídky…

Text a foto: Bára Havlová

Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ.
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová