Dopis čtenářky

Na plánku jsou vyznačeny dveře, které by se měly zazdít, naopak stěnu mezi kuchyní a obývákem plánujeme probourat. Je možné ji zbourat buď celou, v tom případě bychom chtěli mít kuchyň oddělenou alespoň barovou částí, nebo nějakou zídkou. Také může část stěny zůstat, v tom případě by kuchyň s obývákem zůstala propojená jen částečně. Pořád nevíme, které řešení by bylo nejlepší.

 

Spotřebiče bychom chtěli vestavné, troubu ve výši očí. Počítáme s cenovou relací do 100 tisíc bez spotřebičů. V naší domácnosti žijí tři lidé: 2 dospělí a malé dítě.

Co se týká stylu, netoužíme po žádné extravaganci, spíš něco nadčasového, aby nám kuchyň vydržela mnoho let. Upřednostňujeme přírodní a pastelové barvy, ale rádi si necháme poradit. Nebráníme se žádným novým návrhům a uvítáme jakékoliv řešení.

Děkujeme předem,
manželé Kalcovi
 


Řešení odborníka

Navrhování této linky bylo oproti práci na „nudličce“ z minulého týdne opravdu příjemné osvěžení.

Paní Kalcová nabízí příjemný a variabilní prostor, který nabízí dost možností. Možná v tom spočívá ten problém. K čemu se přiklonit? Ve všech případech počítám se zbouráním původní dělící stěny. Pokud se někde objevuje stěna nebo nízká zídka, napojuje se na výklenek, který vznikne zazděním dveří. Původní prostor se tedy rozšiřuje o několik desítek centimetrů.

Varianta A: Oddělená-neoddělená

 

První kuchyně respektuje rozvody, mycí i varná zóna jsou tedy v bezprostřední blízkosti. Světlé korpusy a béžová dvířka jsou vzdušná, prostor je volný. Od obytné zóny kuchyni odděluje krátká příčka, která z druhé strany umožňuje třeba zavěsit televizi. Jídelna je u okna.

 

Výhody: Linka je světlá, prostorná. Pro oko příjemná. Úložných prostor je dostatek, pracovní plocha dostatečná.

Nevýhody: Varná deska hůře přístupná, povinných dvacet centimetrů vedle desky však je; nedostatek přirozeného světla u varné desky.

Varianta B: Oddělená v třešni

 

Tvar U je oblíbený pro svou praktičnost. Vše je relativně při ruce a pracovní plochy dost. I zde je tomu tak. Vysoké spotřebiče umístěné do niky tvoří z druhé strany stěnu obývákové části. Návaznost mycí – pracovní – varná zóna je ergonomická.

„Hluché“ místo za vysokými skříněmi je zde vyřešeno tabulí z matného skla, za kterou je osvětlení. Na ni pak přímo navazují horní skříňky. Tato varianta eliminuje špatně přístupné a těžko využitelné rohové prostory a zároveň nabízí nevtíravé večerní osvětlení.

 

Výhody: Těch je v této variantě většina.

Nevýhody: Kuchyně je izolovanější. Pokud to ovšem není to, po čem majitelé touží.

Varianta C: O 90 stupňů….

 

Tato kuchyně vychází z varianty předchozí a je pootočená o jednu obrátku. Vysoké skříně přiléhají k původní stěně, navazuje varná, pracovní a mycí zóna. Ergonomicky jde o obrácené pořadí, ale vzhledem k malé vzdálenosti je vyhovující. Vystupující část se dřezem lemuje zídka s vodoinstalacemi.

 

Výhody: I toto je velice dobré řešení, zídky kuchyni oddělují a případný nepořádek bezpečně skryjí. Zároveň kuchyň není příliš oddělena od obytného prostoru.

Nevýhody: Oproti předchozí variantě je zde méně pracovní plochy (ale zároveň o jednu vysokou skříň více úložných prostor) a je nutný zásah do vodoinstalací.

Varianta D: O další obrátku

 

Tato linka je oproti předchozí ještě pootočená. Světlé dřevo a béžová na korpusech, to je pěkná a nadčasová kombinace. Zůstáváme u tvaru U, který je umožněn dostatečným prostorem a jednoznačně vymezuje kuchyňský prostor. Varná deska zůstává v blízkosti přípojky, vodoinstalace je opět vedena příčkou – oddělením od obýváku.

 

Výhody: Dostatečný prostor pracovní, odkládací i úložný. Celkově pěkná linka na pohled, souměrná a velice funkční.

Nevýhody: Nutný zásah do vodoinstalací.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři

Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programuTurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ