Dopis čtenářky:

Velice ráda sleduji Vaši rubriku a vše, co se týká rekonstrukcí a přestaveb. V současné době hodláme s manželem rekonstruovat starší rodinný dům po rodičích na venkově, a tak využívám Vaší nabídky na bezplatné vyhotovení návrhu kuchyně. Plánek s rozměry přikládám v příloze.

Přála bych si mít takovou pěknou kuchyň „po babičce“ s výhledem do dvora a zahrady. Domek sice trvale neobýváme, ale trávíme zde víkendy a dovolené. Je především také centrem, kde se scházíme s rodinou a přáteli – takový únik z města, kde se můžeme nerušeně pobavit, posedět venku u krbu, být v přírodě.

Jakousi představu sice mám, ale ráda bych si nechala poradit od zkušených odborníků.

Styl kuchyně bych tedy viděla rustikální nebo jemu hodně podobný. Vzhledem k tomu, že je kuchyň situovaná do dvora na severní stranu, měla by být asi ve světlých tónech – bílá nebo v kombinaci s bukem  či dubem, s dostatečnými úložnými prostory. Lednice nemusí mít velké rozměry, ale chtěla bych i menší samostatný mrazák, který využíváme pouze sezónně. Mým snem je mít pracovní plochu pod oknem, ale toto není nevyhnutelnou nutností. Veškeré rozvody vody, plynu, elektřiny, topení a osvětlení se budou řešit dle návrhu kuchyně.

Strop je ve výši 260 cm, ostatní rozměry jsou zaznamenány na plánku. Největším oříškem bude asi skutečnost, že místnost nemá pravé úhly. V pravém rohu kuchyně mezi dveřmi do obýváku a koupelny je komín, kam bych si přála krbová kamna na příležitostné přitopení a vytvoření příjemné atmosféry.

Mnohokrát děkuji a moc se těším na Vaše návrhy

Radomíra Mlčochová

 

Názor odborníka

Paní Mlčochová má přání zrekonstruovat dům po rodičích na venkově. Místnost je tak akorát veliká na útulnou kuchyň „po babičce“, která ovšem nepostrádá nic z moderních vymožeností, jako je například myčka a mikrovlná trouba. Parapet je v dostatečné výšce na to, aby se pod něj dala umístit kuchyňská linka a veliké okno poskytne dostatek světla i krásný výhled do zahrady.

 

Varianta A: Jasmínová

První varianta je barevně řešena krémovými korpusy, dvířky v dekoru jasmínu a světlou pracovní deskou v dekoru dřeva. Stejný dekor dřeva je použit i na obkladových panelech, které kuchyň krásně zútulňují. Dispozičně je kuchyňská linka do „U“. Majitelka nepíše, zda disponuje samostatnou jídelnou, nebo potřebuje jídelní stůl umístit v kuchyni. Tato varianta je bez stolu, ovšem malý stolek by se vešel. Snížené skříňky s polštáři přímo lákají k posezení, a protože do místnosti vedou troje dveře a není kam umístit sezení ke krbovým kamnům, majitelé se musí spokojit s tímto.

Výhody: Dostatek úložných prostor, velká pracovní plocha.

Nevýhody: Žádné podstatné nevidím.

 

 

Varianta B: Karamelová

Druhá varianta je v odstínu karamelu s bílou pracovní deskou. V dispozici do „L“ nahradil jídelní stůl pro čtyři osoby jednu stranu kuchyňské linky. Vaření se přesunulo na druhou stranu a prostor okolo něj se zmenšil, ale myslím, že je stále dostačující. Potravinová skříň a zvýšená trouba s mikrovlnkou zůstaly na svém místě.

Výhody: Vešel se vcelku velký jídelní stůl, který by mohl být i rozkládací pro příležitostné větší návštěvy.

Nevýhody: Pracovní plocha je menší než v první variantě, ale dostatečná.

 

 

Varianta C: Karmínová

Třetí varianta je dispozičně řešena opět do „L“, ovšem obráceně. Skříň na potraviny a trouba s mikrovlnkou jsou vyšší, než tomu bylo v předchozích dvou návrzích. Barevné řešení je hodně odvážné – dřevo mořené do červené barvy – není to pro každého, ovšem je to neobvyklé a při správně zvoleném odstínu (např. karmínová) a vhodných doplňcích bude vypadat opravdu luxusně. Této variantě by slušela pracovní deska z masivního dřeva, například bělený dub.

Výhody: Hodně úložných prostor i pracovní plochy. Jídelní stůl může být rozkládací pro větší společnost.

Nevýhody: Vaření je trochu „utopené“ za vysokými skříněmi.

 

 

Text a obrázky: Petra Kolaříková
Návrhy a realizace interiérů
GSM: 775 565 351
www.design-domova.cz
e-mail: PetraKolarikova@design-domova.cz
Autor: Petra Kolaříková | Fotografie: Petra Kolaříková