Zadání od čtenáře

Na internetu jsem si našla Vaše webové stránky, které mě velmi zaujaly a i návrhy se mi velmi líbily. Chtěla bych Vás poprosit, pokud mě ovšem vyberete, o návrh kuchyně. Jedná se o novostavbu, půdorys jsem Vám načrtla ručně a zasílám ho v příloze. Jedná se o kuchyň propojenou s jídelní částí a obývacím pokojem.

A teď trošku moje představa: bar - třeba i mini (tak na 2 barové židličky) s osvětlenou rampou umístěnou směrem do jídelní části spotřebiče – vestavěné ve vyšší úrovni (mikrovlnka vložená ve skřínce nad troubou; myčka 60cm; elektrický sporák; lednička – volně stojící; digestoř komínová s recirkulací), dřez granitový s odkapem (nejspíš pod okno, ne rohový), odpadkový koš vysouvací.

Půdorys kuchyně

Jelikož v kuchyni nemám spíž, přála bych si větší potravinovou skřín. Spodní skřínky kombinované otevírací i výsuvné. Materiál se mi líbí folie wenge, vanilka, švestka, ořech.

Eva Nechvátalová

Čtvercový půdorys bývá trochu zapeklitý. Chci se vyhnout tomu, aby byly obestavěné všechny dostupné stěny, aby kuchyně působila lehce, moderně, aby byla praktická, vše bylo po ruce, ale zároveň bylo dost místa. Dost jsem proto přemýšlela nad rozvržením, limitující je i rozpočet, ve veliké kuchyni by se musela majitelka smířit s klasickými skříňkami a moc si „nevyskakovat“ s dalšími vymoženostmi. Další podmínka – barpultík – se sem poměrně dobře hodí, nepůsobí násilně, ale samozřejmě navyšuje náklady.

Požadovaný materiál wengé je typický pro moderní linky. Zato když se řekne „rampa s osvětlením“, vybaví se mi deset let staré módní trendy, linka s bohatým frézovaním a s deskou imitující zelený mramor – ještě zbývá tyč a závěs na skleničky. Tímto se nechci dotknout vkusu žádného čtenáře. Jen se snažím naznačit, že jde o špatně slučitelné prvky. Snažila jsem se tedy rampu vytvořit tak, aby nenásilně zapadla do koncepce celé linky.

Varianta 1: Klasické U

Při pohledu z jídelny dominuje této kuchyni digestoř uprostřed a také řešení rampy nad barpultem. Kuchyně je ořechová s béžovými korpusy. Je zde dost světla, proto si tmavou barvu můžeme dovolit.

Varianta 1: Klasické U  Varianta 1: Klasické U

Výhody: funkční kuchyně, příjemná na pohled. Nabízí dostatek pracovního i úložného prostoru.

Nevýhody: mycí centrum situované zády k oknu, myčka přístupná jen z jedné strany.

Varianta 2: Prostorná linka využívající prostor

Tato kuchyně je tak trochu zrcadlem své předchůdkyně. Tmavý dub doplněný smetanovými dvířky je elegantní, svěží a nadčasový. Dřez je směrovaný tak, aby nebylo nutné pořizovat sklopnou baterii.

Varianta 2: Prostorná linka využívající prostor  Varianta 2: Prostorná linka využívající prostor

Výhody: tato linka je velice dobrým řešením. Je opravdu prostorná, chybějící potravinovou skříňku kompenzuje poloostrůvek (tvar L), navíc představuje další velkou pracovní plochu –vánočního pečení se tady klidně může zúčastnit celá rodina.

Nevýhody: pro tuto kuchyni, pokud jí majitelé zadají studiu nebo truhláři, by rozpočet nepostačil. Pokud by zvolili některý ze sektorových systému, do částky by se vešli (opět doporučuji spolupráci s truhlářem, který pomůže s usazením desky – nebo s montážní firmou). Omezenější je také přístup do zadní horní skříňky – ale vzhledem k celkové kapacitě linky je to drobný detail.

Varianta 3: Obrácené U

Tmavé dřevo a světle šedá tvoří vyváženou kombinaci moderny a útulna. Toto umístění varné desky vyžaduje širší pracovní desku – kvůli bezpečnosti a také proto, že veškerý prskající olej by jinak kapal na podlahu.

Varianta 3: Obrácené U  Varianta 3: Obrácené U

Výhody: krásné úložné prostory a velká pracovní plocha. Kuchyně dodržuje ergonomická pravidla (návaznost lednice – mycí – pracovní zóny).

Nevýhody: opět je to finanční náročnost, i tady ale vidím řešení v některém ze sektorových systémů. Blok vysokých skříní opticky zkracuje místnost.

Varianta 4: Klasika do H

Odstín vanilka se hodí spíše ke klasickému typu kuchyně, proto celou kuchyni ladím méně moderně. Tato varianta je paralelní, kde je mycí zóna umístěná v poloostrůvku a ukrytá za vyvýšeným barem. Kuchyně působí symetricky, sympaticky. Potravinová skříň je při pohledu z jídelny za rohem.

Varianta 4: Klasika do H  Varianta 4: Klasika do H

Výhody: co se týče úložných, pracovních a odkládacích ploch, je kuchyně přiměřená. Nenabízí žádné supermožnosti, ale na běžné vaření tyto prostory bez problémů stačí.

Nevýhody: na podlaze mezi varnou a mycí zónou bude asi permanentně nakapáno. Záleží na vkusu a potřebách každého. S půdorysem by bylo potřeba počítat při rozvodu vodoinstalace a vybudovat montážní příčku, ze které povede odpad i voda.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ