Zadání od čtenáře

Na vašich stránkách jsem se dozvěděla o možnosti využít návrh profesionála, což bychom velmi uvítali, protože jsme si koupili malý nedostavený domeček, kde je kuchyňka dost malá a omezená spoustou dveří a oknem. Tudíž je pro nás laiky velmi těžké si s tímto oříškem poradit. Myslím, že pro vás by to mohla být výzva, že i tato situace se dá řešit.

Kuchyně v rekonstrukci

Místnost je zcela vyklizená a elektřina i voda se bude dělat až podle kuchyně, takže máte volnou ruku. Kuchyň bude sloužit pro tři lidi a vařit se v ní bude denně. Určitě chceme mít vestavěné spotřebiče, kromě lednice, ta bude v jiné místnosti, takže tam vůbec být nemusí. Líbí se nám i modernější kuchyně, ale ne až příliš. Náš požadavek je jen, aby byla kuchyň dobře využitá – aby měla spousta úložného prostoru, aby se opticky zvětšila místnost a byla levnější. Jsem moc zvědavá, pokud si nás vyberete, co vše se dá s tak malým prostorem udělat.

Půdorys kuchyně

Předem děkuji, s pozdravem Tereza Belháčová

Řešení odborníka

Půdorys této kuchyně je opravdu komplikovaný. Průchod, okno, několikery dveře – ty musí samozřejmě zůstat volné, takže nábytek nebylo možno stavět jinam, než jak to v návrzích je. Dalším z omezení je rozpočet. Návrhy jsou tedy postavené tak, aby odpovídaly typům sektorových skříněk, což umožňuje levnější nákup. Minimálně usazení pracovní desky a práci s ní bych ale ponechala na šikovném truhláři, je zde mnoho rohových spojů a práce s deskou v okolí průchodu bude vyžadovat určitou zručnost.

Varianta 1 - Světlá klasika do L

Klasická linka do tvaru L. Této variantě napomáhá to, že lednici lze umístit jinam. I když z hlediska praktičnosti je to samozřejmě spíš mínus, tady je to vhodný ústupek. Tato kuchyňka v bílé a světlém javoru nabízí pěkné úložné i pracovní prostory, dostatek místa v horních skříňkách i dobrý odkládací prostor vedle dřezu a varné desky. Světlá linka tu je v kontrastu s tmavou výmalbou a chladnou šedou dlažbou. Vzhledem k stáří domu bych byla opatrná a volila spíše nestárnoucí dezén klasických kuchyní. Střídmé frézování, útulnost dřeva.

Varianta 1 - Světlá klasika do LVarianta 1 - Světlá klasika do L

Výhody: Dostatečná pracovní plocha a úložné místo pro běžné vaření. Dřez pod oknem má skvělé denní světlo, ale vyžaduje speciální baterii.

Nevýhody: Od myčky na konci linky je docela daleko ke skříňkám. Vyndávání nádobí by znamenalo pár zbytečných kroků navíc. Prostor průchodu linka o cca 35 cm zužuje, roh je kulatý. Místo pod ním by bylo ale zároveň možné využít pro odpadkový koš apod.

Varianta 2 - Kontrastní linka s malým poloostrůvkem

V tomto návrhu má linka méně typický tvar J. Umístění spotřebičů je stejné jako u předchozí varianty. Linku jsem rozšířila o další rohovou skříňku. S dobrým vnitřním systémem (otočnými karusely) pojmou neuvěřitelné množství nádobí, které je tu při ruce. Světloučké dřevo dvířek kontrastuje s tmavými korpusy.

Varianta 2 - Kontrastní linka s malým poloostrůvkemVarianta 2 - Kontrastní linka s malým poloostrůvkem

Výhody: Dostatek pracovního i úložného místa. Poloostrůvek vstupující do průchodu je pěkným místem umožňujícím spolupráci dětí (přístup ze tří stran).

Nevýhody: Myčka a její vzdálenost od úložných prostor, průchod je zúžen cca o 60 cm, chybí zde širší příborové zásuvky. Bylo by možné umístit je do šuplíků směrem z jídelny, jsou však poněkud z ruky.

Varianta 3 - Moderní šedá s troubou ve výši očí

Moderní šedá linka ve světlých korpusech je „oteplená“ oranžovou výmalbou i kachličkami Poprvé zde umísťuji troubu i MW do vyšší skříně, uvolňuje se tedy místo pod varnou deskou. Horní skříňky tvoří výklopy (nad vyšší skříňkou hůře přístupné – záleží na výšce majitelů).

Varianta 3 - Moderní šedá s troubou ve výši očíVarianta 3 - Moderní šedá s troubou ve výši očí

Výhody: Pracovního i úložného prostoru je opět dostatek. Velikou výhodou je varná deska nad širokým výsuvem – ten centralizuje to, co je nutné mít po ruce. A trouba ve výšce šetří záda.

Nevýhody: Varná deska má zleva málo odkládacího místa. Myčka je i tady daleko od úložných prostor. Vysoká skříň při pohledu do kuchyně trochu bije do očí, i když se policemi snažím o její nenásilné vkomponování do prostoru.

Varianta 4 - Neokoukaná barevná kombinace s rohovým dřezem

Kombinace tmavě šedé a útulného dřeva je moderní a zároveň útulná. Na první pohled jde o kuchyni, která nabízí hodně místa. Rohový dřez půlí velkou pracovní plochu. Myčka o šířce 45 cm se vešla přímo pod horní skříňky, aby to nebylo daleko při úklidu nádobí. Trouba a MW jsou na konci linky mezi oknem a balkonovými dveřmi.

Varianta 4 - Neokoukaná barevná kombinace s rohovým dřezemVarianta 4 - Neokoukaná barevná kombinace s rohovým dřezem

Výhody: Velká pracovní plocha a velké úložné prostory.

Nevýhody: Užší 45cm myčka. Vyšší skříňka je trochu razantním zakončením linky a mohla by stínit světlu z balkonových dveří, je to však spíš drobná estetická vada.

Poznámky návrhářky na závěr

Při navrhování předpokládám výměnu okna s eventuelní možností přidání řádky cihel, aby linka mohla vést pod ním. Paní majitelka neuvádí, jak vysoko je současný parapet. Ve všech návrzích využívám šířku oblouku a kuchyni trochu vysunuji i do patrně jídelní části. Pokud by toto nebylo možné, linka ztratí téměř metr pracovních i úložných prostor.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ