Zadání od čtenáře

Na internetu jsem si přečetla vaši nabídku profesionálního návrhu kuchyně. Vzhledem k tomu, že stavíme dům, a když teď pozoruji, jak se zdi místností rýsují, nedokáži si představit, jak kuchyňskou linku umístit, aby byla praktická, prostorná a aby v ní v pohodlí mohli stolovat čtyři strávníci. Přeci jen papír a realita je něco jiného. Ráda bych vás tímto poprosila o vypracování návrhu.

Kuchyň je samostatná. Pokud by se vešel bar, byla bych ráda, ale vzhledem k rozměrům místnosti spíše počítám, že ne. Upřednostňovala bych vestavěné spotřebiče, lednici ne.

Půdorys kuchyně

V kuchyni se hodně vaří a v pohodlí by se měly najíst čtyři osoby. Cena by se měla pohybovat kolem 50 tisíc. Rozvody elektřiny a vody by se uzpůsobily podle plánu kuchyně.

Vladimíra Holubová

Řešení odborníka

Kuchyňka je opravdu malá. Nebyla by, pokud by nebylo nutné vmáčknout do ní i stůl pro každodenní stolování. Přiznám se, že jsem docela dlouho bezradně hleděla do půdorysu, než mě políbila múza… Půdorys pokoje je nešťastný tím, že by měl zůstat volný průchod ode dveří ke dveřím. Všechno zařízení by tedy mělo být situované k jedné straně. Jistě, není problém udělat několik kroků navíc a jídelní kout/lednici obejít. Ale proč mít z bytu překážkovou dráhu a každý den běhat slalom? Toho jsem se v návrzích snažila držet.

A ještě jednou věcí mi paní Holubová práci opepřila:-). Rozpočet 50 000,- včetně spotřebičů, to je opravdu velice nízko nasazená laťka. Pokud odečtu finance nutné pro zakoupení nejlacinějších spotřebičů (lednice, varná deska + trouba, myčka, mikrovlnná trouba), zbývá na samotnou linku něco málo přes 10 tisíc. Myslím ale, že pokud se rodině podaří ještě 10 tisíc přidat, bude již pořízení kuchyně reálné – a to mluvím i z vlastní zkušenosti.

Varianta 1 - Téměř rovná linka, prodloužená zasouvacím jídelním stolem

Varianta 1 - Téměř rovná linka, prodloužená zasouvacím jídelním stolemVarianta 1 - Téměř rovná linka, prodloužená zasouvacím jídelním stolem

V následujících třech návrzích pracuji s lehkým, ideálně pojízdným stolem, který lze snadno odklidit, zasunout pod pracovní desku kuchyňské linky. Za normálních okolností vzniká malý snídaňový stolek a další pracovní plocha. Když je uvařeno a prostor pro práci již není nutný, stůl se vysouvá a rodina usedá k prostřené tabuli. Židle bych doporučila skládací nebo stohovatelné.

V prvním případě tento stolek umísťuji k oknu. Kuchyňská linka má tvar L (se stolkem U), začíná lednicí a dál respektuje kuchyňský trojúhelník lednice – mytí – vaření. Přípravná plocha není právě největší, jde o cca 50 cm. Kompenzuje ji ale dostatek prostoru za varnou deskou směrem k oknu. Horní skříňky u okna budou snadno dostupné pouze po odsunutí stolu. Doporučovala bych tedy umístit do nich sváteční servis nebo jiné méně používané věci.

Výhody: Přehledná, příjemně světlá linka s logickým uspořádáním.

Nevýhody: Minimum úložného prostoru ve spodních skříňkách.

Varianta 2 - Více úložných, méně pracovních prostor

Varianta 2 - Více úložných, méně pracovních prostorVarianta 2 - Více úložných, méně pracovních prostor

I v této variantě stolek ponechávám na původním místě. Je to opět něco mezi L/U. Trouba se přesouvá do vysoké skříně a zvětšuje tak úložný prostor ve spodních skříňkách. Jednotlivé zóny tu trojúhelník tak docela nerespektují, ale na této malé ploše to není výrazný problém. I tady volím komínový odsavač, horními skříňkami by byla kuchyně příliš zastavěná.

Výhody: Větší úložné prostory. Pracovní plochy je i tady méně, ale i tady ji o něco rozšiřuje jídelní stolek.

Nevýhody: Za největší nevýhodu tu povařuji právě tu malou pracovní plochu.

Varianta 3 - Rovná moderní krasavice v bříze

Varianta 3 - Rovná moderní krasavice v břízeVarianta 3 - Rovná moderní krasavice v bříze

Frézovaná dvířka a teplý obklad této kuchyňce přidávají na útulnosti. Jídelní stolek je tentokrát v opačném koutě, zasouvací systém je stejný.

Výhody: Dostatek skladovacích prostor, příjemná na pohled. Zasunutý stolek je tu regulérní pracovní plochou navíc.

Nevýhody: Málo odkládacího prostoru okolo dřezu (situaci by částečně vyřešil dřez s malým odkapem nebo bez) i kolem varné desky. Pokud by bylo možné umístit MW jinam, třeba do rohu vedle okna by se vešla ještě vyšší mělká skříňka, tento problém by částečně odpadl.

Varianta 4 - „Účko“ s příchutí horké čokolády

Varianta 4 - „Účko“ s příchutí horké čokoládyVarianta 4 - „Účko“ s příchutí horké čokolády

Teplá a útulná kuchyně ve tvaru U se nabízí jako čtvrté řešení. Ergonomicky řešené uspořádání jednotlivých zón ukončuje pevně připojený jídelní stůl, ten představuje zároveň slušně velkou pracovní plochu, i když o 10 cm níže.

Výhody: Prostor místnosti je beze zbytku využit, linka je dobře zorganizovaná, vše je při ruce. Pracovní plocha je díky stolu také dostatečná.

Nevýhody: Ve spodních skříňkách je málo úložného místa – skutečně jen na nejdůležitější nádobí. Chybí příborové zásuvky – bylo by nutné je něčím nahradit (např. mělké košíky ve volných policích nad stolem).

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ