Zadání od čtenáře

Zasílám plánek bytu a původní rozmístění přívodů do kuchyně. Plánujeme nyní s přítelkyní rekonstrukci celého bytu včetně kuchyně. Dispozice bytu bude provedena podle přiloženého plánku, nicméně přívody plynu, vody a elektřiny zůstanou zachovány. Kuchyně - jídelna bude podle plánku propojena s obývacím pokojem. Jako optickou oddělovací část jídelny a kuchyně bychom zvolili menší bar.

Klikněte pro větší obrázek!

Co se týče spotřebičů, plánujeme plynový sporák kombinovaný s elektrickou troubou – rohový, vestavěný, a mikrovlnnou troubu, také vestavěnou. Myčku nádobí jsme zavrhli kvůli spotřebě vody a počtu obyvatel bytu (2 lidé). Lednici máme zatím postačující, nicméně pokud by byla celková varianta cenově přijatelná, jsme ochotni pořídit si lednici sladěnou s designem kuchyně. Design bychom volili v moderním stylu (Oresi-Tenera/Losano, nebo Koryna-Vesuv) v kombinaci tmavě hnědé a bílé (popř. champagne). Cenové rozpětí bych viděl cca od 50–70 tisíc Kč.

Za případné vybrání mého dopisu vám předem děkuji, Luděk Vyšín 

Půdorys. Klikněte pro větší obrázek! 

Profesionální návrh řešení kuchyně

Ve všech následujících návrzích respektuji ponechání původních instalací – vody a plynu. Kterákoli z kuchyní by ale vyžadovala přizpůsobení elektroinstalace. Z plánku pana Vyšína není jasné, kde jsou okna. Doufám proto, že v tom nebude nějaký kámen úrazu.

Varianta 1

Ve své první nabízené variantě volím oblíbený tvar kuchyně U, pro kterou je zde dostatečný prostor. Úložné místo a místo pro umístění mikrovlnné trouby tvoří dvě vyšší potravinové skříně (cca 180 cm).

Varianta 1. Klikněte pro větší obrázek!Varianta1. Klikněte pro větší obrázek!

Výhody: Je zachován ergonomický trojúhelník (potraviny – mytí – vaření). Kuchyně poskytuje dostatek pracovní plochy i dostatek úložných prostor. Proto je možné omezit horní skříňky a zamezit tak těžkopádnosti a pocitu přeplněnosti nevelkého prostoru. Je přiměřeně praktická, vzhledem k možnostem, které kout poskytuje.

Nevýhody: Nevýhodou bude vždy těsné umístění dřezu vedle varné plynové desky (hlavní pracovní zóna je obvykle ta mezi dřezem a varnou deskou a za její minimální délku se považuje 80 cm). Další nevýhodou by v tomto prostoru byla kuchyň s převahou tmavých barev, která by jen posílila pocit, že vaříte v tmavém koutě. Na mých obrázcích je barevnost podle mě dost na hraně. Dřez je takto umístěn pro funkční „trojúhelník“, přesto bych ho přemístila na druhou stranu. V kuchyni nebude myčka – záleží na majitelích, zda by jim nevadilo tolik času trávit zády do místnosti.

Varianta 2

Řešení linky je tak trochu zrcadlem k 1. variantě. Jde o linku ve tvaru L s ostrůvkem. Nízká výška lednicové a potravinové skříňky s mikrovlnnou troubou prostor otevírá, svěží a teplá kombinace krémových dvířek a ořechu zútulňuje.

Varianta 2. Klikněte pro větší obrázek!Varianta 2 s barem a připojeným stolem. Klikněte pro větší obrázek!

Výhody: Značný úložný prostor a dostatečně velká pracovní plocha.

Nevýhody: Varná deska v rohu, přestože jsem ji od vysoké skříňky oddělila ještě 30 cm širokou výsuvnou spodní skříňkou. Problémem by tu mohla být obtížnější manipulace s objemnějším nádobím a nutnost neustálého přisvícení.

Varianta 3

Jde o paralelní kuchyňskou linku (tím se míní linka ve tvaru II) s velkým úložným prostorem. Jistou „nudlovitost“ by pak vyvážila tmavá zadní stěna, která opticky zkrátí prostor. Zvolila jsem klasickou kombinaci bílé-šedé-bordó a světlého dřeva. Je to moderní, praktické řešení s nadstandardními úložnými prostory jak ve vyšších skříních, tak ve spodních skříňkách. Troubu jsem tentokrát vkomponovala do vyšší skříňky.

Varianta 3. Klikněte pro větší obrázek!Varianta 3. Klikněte pro větší obrázek!

Výhody: Výhodou jsou již zmíněné úložné prostory, funkční trojúhelník a návaznost jednotlivých zón. Přimluvila bych se za posunutí dřezu (viz jeden z obrázků: voda lze táhnout zadní stěnou kuchyňských skříněk bez bourání, jde o drobný zásah do vodoinstalace, který by se jistě vyplatil!), vznikla by tak pracovní plocha mezi varnou deskou a dřezem. Trouba ve výšce umožňuje úložný prostor přímo pod varnou deskou, často používané nádobí, koření, sůl, oleje… jsou tedy okamžitě po ruce.

Nevýhody: Menší pracovní plocha. Jako mínus by tu mohla být i absence horních skříněk, pokud by je majitelé vyžadovali a jsou na ně zvyklí. Osobně je nevidím jako nutnost.

Varianta 4

Jedná se o běžné L s krátkým barem a vestavěnou (nevestavěnou) lednicí. Světloučká krémová kuchyň v kombinaci se světlým dřevem a s mikrovlnou troubou, vestavěnou do horní skříňky, poskytuje kvalitní úložné prostory i pracovní plochu. Umístění trouby takto je jen další možností, rohová skříňka pak může být standart (90x90). Výhody a nevýhody opět musí zvážit majitelé.

Varianta 4 s odděleným stolem. Klikněte pro větší obrázek!Varianta 4 s barem. Klikněte pro větší obrázek!

Výhody: Celková otevřenost, lehkost a nenásilné zaplnění prostoru vším potřebným.Opět bych se přimlouvala za posunutí dřezu o skříňku, stejně jako u varianty 3. Jinak se mi toto řešení zdá téměř ideální, vzdušné a plně funkční.

Nevýhody: Mám dojem, že tato kuchyň je docela zdařilým kompromisem a žádné závažné minusy by v budoucnu mít neměla. Snad jen mikrovlnnou troubu v horní skříňce bych osobně vyměnila za lacinou nevestavěnou kolegyni a umístila přímo na linku.

Opět, stejně jako u varianty 2, jsou tu dvě možnosti stolování: klasický stůl a pak barové sezení, které představuje trochu odvážnější alternativu. Výhodou je bezprostřední kontakt s osobou, která vaří, nevýhody z tohoto plynou do budoucna: Plánuje pár děti nebo obědy pro rodinný kruh? Pak by bylo nutné opatřit i běžný jídelní stůl, muselo by se tedy už teď počítat s místem pro něj.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ