Paní Kovářová nás požádala o profesionální zpracování návrhu její kuchyně, k níž posílá i plánek. Naše odbornice, návrhářka interiérů zpracovala několik variant podle přání paní Kovářové a popsala i klady a zápory každé z nich.

Zadání od čtenáře

Dobrý den, reaguji na váš článek: Měla bych zájem o vytvoření profesionálního návrhu kuchyně. V příloze zasílám plánek kuchyně a fotku místnosti. Rozvržení spotřebičů v nákresu odpovídá i rozvržení rozvodů, s jediným rozdílem, a to že vedle myčky bude i pračka. Posílám i fotku místnosti. V obývací části je žlutá sedačka. Celkově bych místnost ráda ladila do světlých, teplých barev i s ohledem na to, že část, ve které bude kuchyně, je bez okna, čili má málo světla.

Klikněte pro větší obrázek!

Jinak bych ráda, aby kuchyně byla praktická a působila vzdušně. Momentálně by ji využívali dva lidé, výhledově případně i tři. Nebráním se modrým doplňkům, protože modrá je moje oblíbená barva. Ze spotřebičů už mám (vše v bílé barvě) mikrovlnku, lednici a pračku, pračka bude součástí linky, proto je to typ s odnímatelnou vrchní deskou. Všechny ostatní spotřebiče budu teprve pořizovat. Určitě budu chtít elektrickou troubu, elektrickou varnou desku, digestoř (preferuji vestavěnou) a myčku. Cena, kterou jsem ochotná do kuchyně včetně spotřebičů (které ještě nemám) vložit, je 120 000,-Kč. S rozvody bych hýbala jenom velmi nerada.

Děkuji předem za případné zpracování, Věra Kovářová

 Klikněte pro větší obrázek!

Varianta 1a a 1b – S rohovou varnou deskou

Začínám cestou nejmenšího odporu. Kopíruji rozvody a plním přání paní Kovářové. Kuchyň ve vanilce v kombinaci s břízou pak na reálných obrázcích doplňuji skleněnou mozaikou a výsledek je poměrně svěží a příjemná kuchyně. To je varianta 1 a.

Rohová varná deska. Klikněte pro větší obrázek!Rohová varná deska- pohled z jídelny.Klikněte pro větší obrázek!

Druhá je modernější - bílá s ořechem.Tolik k estetičnu.Teď praktično. Konkrétně tohle nevidím jako šťastné řešení. Varná deska bude špatně dostupná a vaření v nejzadnějším koutě pořád ve tmě. Vedle rohové skříňky mám integrovanou 45cm myčku, pak dřez, pračku, a až úplně na konci je nějaký úložný prostor. Tohle uspořádání by se dalo nazvat jako boj o úložný prostor - téměř všechno místo v dolních skříních zabírají spotřebiče. Plusem je na druhou stranu ten sporák ve výšce – ovšem myslím, že na úkor pohodlného vaření.

Varianta 2 – Do L, s troubou pod varnou deskou

O mnoho praktičtější a logičtější by bylo toto uspořádání. Pokud by paní Kovářová chtěla zachovat tvar L, doporučuji vzdát se trouby ve výšce a tento prostor věnovat symetrii a pohodlí. A také úložnému místu v dolních skříňkách.

Mozaika. Klikněte pro větší obrázek!Mozaika- pohled z jídelny. Klikněte pro větší obrázek!

Výhody jsou viditelné. Kolem varné desky je alespoň minimální potřebné místo pro manipulaci s hrnci, zároveň je tohle řešení i líbivější. Pěkná digestoř by šla samozřejmě vyměnit za vestavěnou do horních skříněk, bála bych se tu ale, že relativně úzký prostor bude potom horními skříňkami „zabarikádovaný“. Tohle řešení vytvářím ve variantě moderní (hladká dvířka a výklopy), i klasické (jednoduché frézování). V obou případech navrhuji světlý javor s třešní.

Varianta 3 – Kuchyně do U

Kuchyň ve tvaru U by znamenala zásah do elektrorozvodů, bylo by nutné dovést elektřinu k troubě a lednici. Pro elektrikáře to však znamená jedno odpoledne, a jak už jsem psala v minulém článku u kuchyně Pokorných, investice do kuchyňské linky je velká a má především dlouho a kvalitně fungovat. Je lepší dva dny uklízet a sádrovat, než následujících 8 - 10 let nadávat na nepohodlné vaření. Toto navíc není žádný velký zásah.

Barový pult s cihlou. Klikněte pro větší obrázek!Barový pult s cihlou- pohled na jídelnu. Klikněte pro větší obrázek!

Varianta s vysokými skříněmi v levé části kuchyně poskytuje dost úložných prostor ve spodních skříňkách (do rohových skříněk by bylo dobré pořídit karusely, to jsou otočné koše). Vzhledem k větší kapacitě kuchyně by si paní majitelka mohla dovolit odlehčit kuchyň od masy horních skříněk.

Na „fotkách“ jsem pak zvolila kombinaci břízy, bílé, skla a obkladu z lícových cihel. Myslím, že vznikla pěkná, atraktivní a praktická kuchyň, která by navíc nestála majlant.

Varianta 4 – Tvar do U s barem

Jde o nejideálnější, ale zároveň nejkomplikovanější a nejdražší řešení. Kuchyň ve tvaru U předkládám ve dvojím barevném a stylovém ztvárnění: Jako moderní bílou kuchyni doplněnou lacobelem a antracitovou pracovní deskou, a dále jako klasickou (a přesto moderní a „šmrncovní“) verzi v barvách třešňového dřeva a běleného dubu. Obojí je doplněné barem ze sklobetonových tvárnic, které prostor nijak tvrdě neoddělují, spíš mu dodávají na lehkosti.

Ostrůvkové vaření. Klikněte pro větší obrázek!Ostrůvkové vaření. Klikněte pro větší obrázek!

Výhody vidím v tom, že v zadních vysokých skříních vzniknou velké úložné prostory, díky nimž jsem mohla omezit horní skříňky víceméně na designovou záležitost. Kromě toho přibylo i úložné místo v dolních skříních, které jsou opět širší o dvě rohové skříně. Kuchyň je velkorysá, vše je v dosahu a jedno na druhé logicky navazuje.

Nevýhody jsou naopak v tom, že v žádné z kuchyní nehýbu s vodoinstalací, ale zde by bylo třeba přesunout odtah digestoře a připravit elektřinu pro varnou desku. Vše by zde šlo samozřejmě vyřešit sádrokartonovým podhledem (na příklad ve tvaru U, který by kopíroval tvar linky), posloužil by jako prostor pro vedení instalací a jistě také pro bodové osvětlení celé linky. Druhou nevýhodou je vyšší cena dobré ostrůvkové digestoře.

Ostrůvkové vaření. Klikněte pro větší obrázek!

Netroufám si odhadovat cenu ani u jedné z variant, ale pokud odečtu cca 40 000,- za chybějící spotřebiče, troufám si tvrdit, že za zbývajících 80 000,- by šly pořídit všechny verze. Záleží samozřejmě na výrobci, rozdíly cen se často pohybují v desítkách tisíc. Paní Kovářová má navíc štěstí v neštěstí – nejdražší bývají na kuchyních spodní skříňky s výsuvy. Protože její kuchyň tvoří z velké části spotřebiče, tyto investice u ní odpadají a ona se může se realizovat jinde.

Pořadí kuchyní jsem seřadila od nejméně vhodné po tu podle mého názoru „nej“. Jako dobrý a moudrý kompromis bych viděla variantu 3.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ