Zadání od čtenáře

Právě jsme si pořídili nový byt ve třípatrovém domě, který je teď ve fázi hrubé stavby. Veškeré původní zařízení jsme zrušily, včetně podlah, dveří... Teď jsme dali nová plastová okna a natahujeme i nové elektrické rozvody. Aby se vše mohlo dokončit, musím už teď mít jasnou představu, jak bude vypadat moje kuchyň.

Příčku mezi obývacím pokojem a kuchyní jsme zbourali, vznikl nám tedy otevřený prostor. Odpady a přívod vody a zároveň tedy i elektrika lze různě upravit a natahat i na jiné stěny, jelikož dům je zděný. Mojí představou je bílá jednoduchá kuchyň s horizontálními vrchními skříňkami, líbí se mi styl Ikea. Přikláním se, ale netrvám na tom, aby trouba byla ve výšce a kdyby se mi někam vešla skříňka s roletkou, taky by se mi to líbilo, ale také na tom netrvám – to jen tak pro představu, k čemu se přikláním. Chtěla bych tam mít vestavěné spotřebiče, mikrovlnku, dřez (takový ten s malým dřezem na odkapávání či ovoce) a varnou desku, zřejmě plynovou, skleněnou s masivními hořáky. Jsme tříčlenná rodina s malým, tříletým synem, potřebujeme tedy někam vtěsnat i jídelní stůl pro 4 osoby. A ještě je nutné sdělit, že máme lednici volně stojící 75 cm širokou, a podlaha bude zřejmě tmavá, nějaká ořechová. Ještě bych měla asi říct, že okno je 90 cm nad zemí, takže linka by mohla být také 90 cm vysoká. Měla jsem již takovou v předchozím bytě a vyhovovala mi tahle výška pracovní plochy. Pod oknem v kuchyni není topení, pouze v obývacím pokoji.

Předem moc děkuji za vaši pomoc a radu, Monika Losonczi

Řešení odborníka

Kuchyňský půdorys je velice příjemný a světlý. Vynikající je, že jsem se při vytváření návrhů nemusela držet žádných stávajících rozvodů ani jiných omezení, paní majitelka mi dala volnou ruku. Ve všech případech respektuji přání paní majitelky, která touží po bílé, jednoduché lince. Toto barevné ladění naprosto schvaluji, a to zejména pro propojení s celým obývací prostorem. Bílá je neutrální a nevyžaduje při dalším zařizování prostoru žádné zvláštní ohledy. (U variant s ostrůvkovým vařením jsem záměrně nezobrazila digestoř, která překáží ve výhledu.)

Varianta 1 – Linka do tvaru C se sádrokartonovou nikou

V prvním případě jsem opustila zajeté kuchyňské koleje a pokusila jsem se o méně tradiční řešení. Vysoké spotřebiče jsem umístila do niky (sádrokarton), tím se stávají součástí stěny a celý blok nepůsobí tak mohutně. Samotnou linku tvoří širší C, které odpovídá ergonomickým požadavkům. Velkým plusem je tu dostatečný přísun denního světla.

Kuchyňský slovníček

Nika - V architektuře označuje prostě výklenek ve zdi. Používá se ale i v jiných vědních oborech (třeba ekologii), tam je pak význam pochopitelně posunutý...

Varianta 1 – Linka do tvaru C se sádrokartonovou nikou

Varianta 1 – Linka do tvaru C se sádrokartonovou nikou

Strohé bílé linie narušuji útulným lícovým zdivem na zadní stěně. To by i opticky zkracovalo jinak velice dlouhý pokoj. Z bezpečnostních důvodů by bylo nutné použít hlubší pracovní desku okolo varné desky! Toto řešení je také náročnější na prostor- kuchyň s jídelním stolem zabírají přes polovinu místnosti.

Varianta 2 – Linka do L s obrovskými úložnými prostory

Pro druhou variantu je typická velkokapacitní skříňová sestava přes celou zadní stěnu. Opět má i „zkracovací“ funkci, především ale představuje obrovský úložný prostor, a to nejen pro nádobí a potraviny. Samotná linka pak pokračuje ve tvaru L. Dřez opět pod oknem a varné centrum opět ostrůvkové (platí tedy totéž, co v prvním případě: hlubší pracovní deska je nutností). Varnou desku by bylo možné o skříňku posunout směrem ke dřezu, tím by bylo učiněno zadost symetrii, zkrátila by se ovšem pracovní plocha mezi dřezem a vařením.

Varianta 2 – Linka do L s obrovskými úložnými prostory

Varianta 2 – Linka do L s obrovskými úložnými prostory

Slabinou by tu byl jídelní stůl, k zadní rohové židli je viditelně špatný přístup. Kuchyň by však kromě tohoto jistě fungovala dobře, je funkční, nadčasová a prostorná.

Varianta 3 – Paralelní linka s poloostrůvkem

Třetí možností je paralelní linka s troubou umístěnou pod varnou deskou. Menší pracovní plochu mezi dřezem a deskou kompenzuje dlouhá plocha pod oknem, která také nabízí kvalitní úložný prostor pro nádobí i potraviny. Poloostrůvek by také nemusel mít plnou hloubku, postačilo by i 50 cm.

Varianta 3 – Paralelní linka s poloostrůvkem

Varianta 3 – Paralelní linka s poloostrůvkem

Výhodou je relativní prostorová (i finanční) nenáročnost a kompaktnost. Minus bych viděla v tom, že hlavní úložný prostor je trochu mimo. Pro každý hrnec či mouku je nutné otočit se.

Varianta 4 – Linka do L s vyvýšenou troubou

Poslední varianta je jednoduché L s vyvýšenou troubou a vestavěnou digestoří. I tady jsem kuchyni orámovala sádrokartonem, do kterého jsou tu zapuštěná bodová světla. Kuchyň je vzdušná, otevřená, nenásilná. Jestli je dostačující, to musí posoudit majitelé. Pracovní plocha je menší, totéž platí i o úložných prostorech. Vždy je nutné už při tvorbě návrhů počítat i s umístěním varné konvice, kávovaru, topinkovače…

Varianta 4 – Linka do L s vyvýšenou troubou

Varianta 4 – Linka do L s vyvýšenou troubou

Vlastní rodina pekárnu na chleba či velký robot? Fritézu? Zde tedy vidím jako hlavní negativum málo úložných možností. V každém případě bych majitelům doporučila kvalitní digestoř.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ