Zadání od čtenáře

Na fotkách uvidíte, že kuchyň je již jednou ze staré předělávána na „novou“. Stavěli jsme totiž dům a jak to bývá, na kuchyň už nic nezbylo. Měli jsme kuchyň jako v seriálu Žena za pultem z komunistické éry, celou červenou. Předělali jsme ji tedy aspoň tak, aby se v ní dalo vařit. A hlavně jsme se červené zbavili. Je zvláštní, že dnes je to hit i s těmi úchytkami, které já tak nesnáším. Máme ji už devět let, ale již značně dosluhuje.

Klikněte pro větší obrázek!Klikněte pro větší obrázek!

Chtěla bych novou. Moje představa je dřevo - buk nebo olše - v kombinaci bledě zelené nebo bílé a zelená stěna. Určitě chci foliovanou s rovnými hranami a úchytkami. A v žádném případě naopak rozhodně ne s frézovanými horními hranami. Horní skřínky by měly být podélné a podsvícené. Zajímalo by mě, jestli se dá naše kuchyň poskládat i jinak, než ji máme momentálně? Potřebujeme hlavně špajzovou skříň. A další podmínka je trouba v úrovni očí a lednice nerezová, volně stojící, nezabudovaná. Jinak všechny spotřebiče bych ráda vestavěné. A v rozích určitě vysouvací karusel - prostě plně využitelný roh.

Máme doma plyn i elektriku v kuchyni na 360 W. Všechno se dá předělat, t.j. odpady i elektrika. Snad jediná nevýhoda je, že digestoř by měla zůstat na svém místě,
jinak by se musel dělat sádrokartonový strop, aby se mohl vyvést komínek ven, což je požadavek manžela. Výška stropu je 270.

Rozměr kuchyně je 310 x 310. Okno v kuchyni má 150 na 120, od podlahy 100 cm.
Kuchyň navazuje na jídelnu, takže určitě nechceme barový pult. Zvykli jsme si jíst u jídelního stolu, který je kousek. Vaříme oba a rádi a někdy i společně. I když většinou jen o víkendech. V týdnu jsou studené večeře. Jsme tři - já, manžel a náš čtyřletý syn Lukášek.

Cena se těžce odhaduje, ale tak kolem 200 tisíc jsem ochotna za ni dát. Pokud by byla levnější, asi by v ní nebyly mnou vymyšlené vymoženosti jako karusel. Posílám i to co jsem sama vymyslela pomocí programu, ale vůbec netuším, co by taková kuchyň stála.

Plánek kuchyně

 

Návrhy profesionální návrhářky

Prostor pro tuto kuchyň je jedinečný. Přiměřený rozměr kuchyňské části, přirozená návaznost obytného prostoru na kuchyni, možnost uspořádání rozvodů… Nabízí se několik možností postavení kuchyňské linky. Paní majitelka má o své budoucí kuchyni docela jasnou představu a také nabízí velkorysý rozpočet. V tomto případě snad nelze vytvořit kuchyň, která by dobře neposloužila. Nevýhody se budou hledat těžko. Kéž bych já mohla svou kuchyň navrhovat do tak úžasného půdorysu!

Varianta 1 – do tvaru U. Klikněte pro větší obrázek!Varianta 1 – do tvaru U. Klikněte pro větší obrázek!

Varianta 1 – do tvaru U

První podoba kuchyně, která mě napadla, byla tato. Výhody: „Velkokapacitní“ blok skříní nabízí potřebné úložné prostory pro vše potřebné. Tvar U je praktický, v této kuchyni (i všech dalších) by fungoval „ergonomický trojúhelník“. Pokud by spodní skříňky byly tvořené plnovýsuvy, vznikla by kuchyň pro náročné.

Varianta 2 – vychází z návrhu čtenářky, jen s estetickými úpravami. Klikněte pro větší obrázek!Varianta 2 – vychází z návrhu čtenářky, jen s estetickými úpravami. Klikněte pro větší obrázek!

Varianta 2 – vychází z návrhu čtenářky, jen s estetickými úpravami

Tato linka vychází z návrhů paní majitelky, provedla jsem spíš estetické úpravy. Výhody: 2. varianta je možná o něco praktičtější než ta první. Doporučila bych paní Pohořelcové umístění dřezu pod okno. Původní umístění myslím není tak docela bez chyby, zkrátka je příliš daleko ke sporáku. Doporučovaná vzdálenost dřezu a sporáku je 90-140 cm. Větší vzdálenost zaručuje zbytečně naběhané kilometry. Nevýhody: Vstup do kuchyně na mě působí trochu monstrózně, stísněně. Problém by mohlo vyřešit snížení vysokých skříní.

Varianta 3 - vzdušnější, méně stísněná. Klikněte pro větší obrázek!Varianta 3 - vzdušnější, méně stísněná. Klikněte pro větší obrázek!

Varianta 3 - vzdušnější, méně stísněná

3. varianta tak trochu kopíruje tu první. Rozdíl je v menším úložném prostoru ve vysokých i horních skříních, o to větší je pracovní plocha. A o to víc je kuchyň vzdušnější. Opět jsem pracovala se světlým dřevem a krémovými dvířky. Obecně bych byla pro tuto barevnou neutrálnost obkladaček i linky. Krémová a světlé dřevo, šedý, bílý nebo béžový obklad zaručují, že linka bude za všech okolností a v kombinaci snad se všemi barvami vypadat dobře. Stěny, jakmile vás omrzí, přemalujete… S obkladačkami je to větší problém. Součástí kuchyně by mohla být roletka (např. vedle dřezu).

Varianta 4 – pro změnu do L. Klikněte pro větší obrázek!Varianta 4 – pro změnu do L. Klikněte pro větší obrázek!

Varianta 4 – pro změnu do L

Při pohledu na těch 10 metrů kuchyňské linky v předchozích variantách mě napadá, že bych ji nechtěla uklízet. Říkám si, méně je někdy více. A zkouším kuchyň do písmene L. Výhody: I tato varianta představuje plnohodnotnou možnost. Má dostatek úložných prostor, je kompaktní. Dostatečná pracovní plocha nemusí mít velikost fotbalového hřiště. Tato je naprosto vyhovující. Lednice, potravinová skříň i vestavěná trouba s mikrovlnnou troubou jsou právě tam, kde podle chytrých knih o kuchyňské ergonomii mají být. Peníze, které by paní Pohořelcová neutratila za běžné kuchyňské metry, by tu mohla investovat do kvalitnějších výklopných skříněk, sorteru a jiných soudobých vymožeností. Jako nevýhoda by mohla být vnímána baterie pod oknem. Musím tedy zmínit, že je na trhu řada baterií, které počítají i s tímto umístěním – a mají sklopné raménko. Jejich cenová hladina přitom není o nic vyšší, než u běžných armatur.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ