Zadání od čtenáře

Mám zájem o vytvoření návrhu kuchyně v novostavbě. Současná kuchyně je zde jen provizorní. Cenové rozmezí neuvádím. Chci jen standardní klasickou kuchyni, jednoduchou na údržbu.

Moje rodina je čtyřčlenná a já nejsem žádná vášnivá kuchařka, takže denně nevařím.
Kuchyně je propojena s obývacím pokojem, kde je smrková podlaha. Strop v celém prostoru je také smrkový. Styl kuchyně nechávám na návrháři, měl by se, ale hodit ke dřevu. Spotřebiče vestavné - plynová varná deska(ne sklokeramická), elektrická trouba v úrovni očí, chladničku mám již zakoupenou pro vestavbu (rozměry pro vestavbu výška 177,3 cm, šířka 56 cm, hl. 55 cm), mikrovlnná trouba nemusí být vestavěná, myčka zatím současná (60 cm), vývod pro digestoř zatím žádný. V příloze zasílám plánek a fotografie. Na fotografiích je vidět umístění zásuvek a vypínačů. Jsem ochotna provést některé drobné úpravy.Délka kuchyně pod oknem se může v případě nutnosti prodloužit mírně do jídelny. Připojení vody a odpadu je pod oknem.

Děkuji předem, jestliže si vyberete moji kuchyni, s pozdravem Jaroslava Kulhánková

Půdorys kuchyně 

Řešení odborníka

Kuchyň paní Kulhánkové je předem určená ostatním interiérem (a pravděpodobně i exteriérem) domu.

Přestože se jedná o novostavbu, je zde dřevěný strop, spousta květin, dům je jiný, než dnešní tradiční zástavba. Při výběru kuchyňské linky bude nutné postupovat opatrně. Zachovat charakter domu, nenarušit jeho atmosféru. Paní Kulhánková má několik možností. Může vybrat linku v rustikálním stylu, která do domu opravdu dobře zapadne. Může ale také vybrat kuchyňskou linku modernějších, čistších tvarů. Decentní, nenápadnou, přesto svižnou. Dobře zvolený kontrast dokáže mnoho. Může také zvolit opravdu klasickou kuchyni, která se hodí do každého interiéru. Vzhledem k velkému množství dřeva v tomto obytném prostoru bych doporučovala s ním na kuchyňské lince šetřit. Dvířka bych vybírala v neutrálních barvách – bílé, vanilkové, šedé či krémové. Dva typy dřeva jsou na jeden prostor tak akorát. I přesto, že rodina netráví vařením hodiny a hodiny, by měla kuchyň dobře sloužit, být prostorná a funkční.

Varianta 1 - Jednoduše frézovaná kuchyňská linka ve tvaru L

Varianta 1 - Jednoduše frézovaná kuchyňská linka ve tvaru LVarianta 1 - Jednoduše frézovaná kuchyňská linka ve tvaru L

Kuchyňka je v kombinaci javor – bílá s patinou. Jde o opravdu základní kuchyňskou sestavu s relativně malým pracovním prostorem, byla by však jistě dostačující. Jde o onu stylově neutrální klasiku. Výhodou je prostorová i finanční nenáročnost a logická návaznost jednotlivých zón. Dostatek denního světla je velkým plusem všech kuchyní!

Nevýhodou je pak zmíněný prostor – příprava složitějšího jídla bude kamenem úrazu, zvlášť pokud majitelé zvolí dřez s větším odkapávačem. Jistým problémem by mohlo být sousedství lednice s myčkou i troubou – některé starší typy by mohly lednici ohřívat – a tak zvyšovat její spotřebu.

Varianta 2 – Romantická, bílá linka s vitrínkami

Varianta 2 – Romantická, bílá linka s vitrínkamiVarianta 2 – Romantická, bílá linka s vitrínkami

K domu by se jistě hodila i tato, blíží se krásným kuchyním ve stylu Provence. Modrobílá kombinace je útulná a přitom svěží. Na někoho může být té romantiky však trochu příliš. Tato kuchyně je ale velkorysá.

Troubu jsem umístila pod varnou desku. Myslím si, že vzhledem k frekvenci vaření (pečení) by tam splnila svou funkci stejně dobře, jako vyvýšená – a navíc by ušetřila místo pro pracovní plochu. Její součástí je ostrůvek s malým barem, představuje pěkné úložné místo, místo pro větší vaření. Výhodou by tedy byla jistě praktičnost. Opět jsou tu ergonomické návaznosti, ostrůvek navíc představuje komfort dostupného pracovního místa. Nevýhodou je jistě finanční náročnost. Kuchyň by se také majitelce mohla zdát příliš veliká a zbytečná. Je nutné posoudit, zda bude maličká kuchyně čtyřčlenné rodině stačit – za 5, 8 let? Kuchyňská linka je někdy i dvacetiletou záležitostí.

Varianta 3 - Moderní linka v šedé a bříze

Varianta 3 - Moderní linka v šedé a břízeVarianta 3 - Moderní linka v šedé a bříze

Svěží a nenápadná, tak trochu šedá myška, která dává vyniknout ostatnímu: kráse dřeva, fantastickému krbu. Zároveň ale může dát místu správný, nečekaný švih. Snadná údržba hladkých dvířek je velikým plusem. Poněkud vyčnívající lednice našla své místo v sestavě pomocí polic nad topením, které kuchyni činí kompaktní. Dřez i varná deska okolo sebe mají dostatek odkládacího i pracovního místa. Myslím, že tato dispozice je dobrým kompromisem. Tyto výhody však může u paní majitelky snadno „zazdít“ jeden z požadavků, který jsem ani tady nevyslyšela – a tím je nízko umístěná trouba, spořilka pracovního místa.

Varianta 4 - Rustikální kuchyň s dominantní digestoří

Varianta 4 - Rustikální kuchyň s dominantní digestoříVarianta 4 - Rustikální kuchyň s dominantní digestoří

V tomto domě nikoho nepřekvapí přítomnost frézovaných dvířek. Absence horních skříněk vyžaduje alternativní úložný prostor. Troubu jsem zde umístila do vysoké skříně, a to mezi spíž a průchod do chodby. Tím samotná linka nepřichází o potřebné místo – a přání paní Kulhánkové je vyslyšeno. Trouba je maličko opuštěná, ale její vkomponování by vyřešila třeba jen rámující výmalba, která kuchyň sjednotí a trochu vyčlení z ostatního prostoru.

Výhodou je i tady ergonomická posloupnost, dále pak dostatek pracovních i odkládacích ploch.

Nevýhodou jsou chybějící horní skříňky (to je však individuální, někomu to naopak vyhovuje – kuchyně jsou vzdušné) a vysoká skříňka s troubou, která je trochu vytržená z ostatního kontextu.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ