Zadání od čtenáře

Dobrý den,

na vašich stránkách jsem se dočetla, že pomáháte lidem při návrhu nové kuchyně. My kupujeme byt v panelovém domě a chceme tam předělat kuchyni podle dnešních požadavků a našich představ. V příloze naleznete plánek kuchyně s mírami, také předběžný návrh, který jsem udělala v prográmku, který nabízí IKEA, a fotky současné kuchyně. Můj návrh je jen pro letmou orientaci. Vás prosím o co nejpraktičtější řešení kuchyně, které bych já, jako laik, jen těžko našla. Cena kuchyně by se měla pohybovat maximálně kolem 60-70 tisíc Kč bez spotřebičů.

Návrh od IKEANávrh od IKEA

V kuchyni chceme mít:

Jídelnu - kulatý stůl pro 4 osoby + 4 židle. Stůl by měl mít jen jednu nohu uprostřed a výhodou by bylo, kdyby se dal rozložit. Spotřebiče (bílá barva) - myčka na nádobí (částečně nebo úplně vestavěná), lednice kombinovaná s mrazákem (asi 90 l) výška 180-200 cm, sporák – pravděpodobně kombi – plynová varná deska a elektrická trouba, mikrovlnná trouba (police ve skřínce – ne vestavěná 45x30x30), pekárna na chléb, rychlovarná konvice, robot.

původní kuchyněpůvodní kuchyně

Styl a barva

Dveře skříněk bez výrazného frézování v přírodních barvách světlého dřeva (buk, bříza, javor …), jednoduché kování bez ostrých hran – např. nerezový oblouček nebo jen zahloubení ve dvířkách, šuplíky s tichým dojezdem, pracovní deska v šedé nebo tmavší barvy s vzorem, žuly nebo mramoru – výška k mé výšce (180 cm), vrchní skřínky s klasickým otvíráním, co nejvyšší, maximální využití úložního prostoru (např. šuplíky ve vysokém soklu), osvětlení pracovní desky samostatnými zářivkami, dřez s odkapávačem a ze stojánkovou baterií, velká skříň s výsuvnými šuplíky sloužící jako špajz – možná kombinace šuplíku a polic.

půdorys


Doplňky

Kořenky, držák na utěrky, odpadkový koš, chlebník, držák na nože, ….

Elektroinstalace by se udělala podle vašeho návrhu, voda a plyn by měli zůstat přibližně na stejném místě. Můj odhad je 12-14 ks elektrických zásuvek. 

Soňa Veverková

Navrhovaná řešení odborníka

Umím si představit starosti, které by přinesl zásah především do přemístění plynu, proto se ani nepokouším paní Soňu přemlouvat k nějaké zásadní akci.Vodovod je potom v poměrně dobrém místě a nepatrný pohyb je možný i bez zásadních stavebních úprav.

Paní Veverková si svou kuchyň představuje jako velice jednoduchou linku, bez frézování dvířek a v dezénu světlého dřeva. Souhlasím, ale podotýkám, a snažím se to i na obrázcích ukázat, že čím světlejší a „lehčí“ kuchyně bude, tím prostorněji bude vypadat a o to lépe se v ní rodina bude cítit.

Varianta 1 - Rovná kuchyně s blokem vysokých skříní

V případě, že by paní majitelka zvolila toto řešení, doporučila bych použít sádrokarton a vysoké skříně vsadit do této falešné niky. Má to velikou výhodu, že skříně pak vypadají jako součást stěny. Nevystupují z ní, nemáte pocit, že o ně brkáte, že jsou obrovské. Prostě se stanou nenápadnou součástí. Hloubka lednice je bohužel daná, proto i hloubka skříní bude 60 cm, a tím se průchozí prostor dostává na téměř minimum – asi 80 cm.

Varianta 1 - Rovná kuchyně s blokem vysokých skříníVarianta 1 - Rovná kuchyně s blokem vysokých skříní

Nevýhody: Právě v této hloubce skříní a zúžení průchozího prostoru je hlavní nevýhoda.

Výhody: Těch tu je naštěstí o něco více. Vysoké skříně zvětšily úložné prostory, pracovní plocha je též kvalitní. A je zde i logická návaznost zón a tedy činností.

Varianta 2 - S troubou v bloku skříní

Vychází z varianty 1, pouze jsem troubu umístila do vysokého bloku. Opět se tedy uvolnilo místo pro úložné prostory, a to pro široký výsuv. Ve všech případech zachovávám alespoň minimální odkládací místo okolo varné desky. Na tomto obrázku je vidět, jak tmavší odstín dřeva udělá z kuchyně úzký a tmavý tunel. Rozhodně bych doporučovala maximum prosklení horních skříněk (sklo přece nemusí být čiré a průhledné), které odlehčí alespoň o něco.

Varianta 2 - S troubou v bloku skříníVarianta 2 - S troubou v bloku skříní

Nevýhody: Zůstávají stejné, jako u předchozí varianty – úzký prostor, kam se stěží vejde víc osob.

Výhody: Shluknutí spotřebičů do jednoho místa, čímž se uvolňuje místo ve spodních skříňkách pro potřebné nádobí a potraviny tam, kde je nejvíc potřeba – tedy např. hrnce přímo pod sporákem. Trouba je ve výši očí lépe přístupná.

Varianta 3 - Praktická a prostorná

Toto řešení je vyhovující. Je to paralelní linka, kdy jedna strana je standardně hluboká ajsou zde všechny spotřebiče včetně lednice. Tím získáváme možnost udělat protější stranu užší a rozšířit tak průchod mezi stranami na poctivý metr, což už je plně vyhovující. Úzká část linky samozřejmě není zcela plnohodnotná, ale i přesto představuje pracovní plochu a potřebné skříňky s úložným prostorem navíc. Místo by zde našla mikrovlnná trouba, varná konvice i další drobné spotřebiče, které nám jinak často překážejí tam, kde nejvíc potřebujeme místo. Horní skříňky by opět vyžadovaly odlehčení – buď sklem nebo otevřenými policemi.

Varianta 3 - Praktická a prostornáVarianta 3 - Praktická a prostorná

Nevýhody: Lednice, která je sice vhodně umístěná z hlediska praktičnosti, ale z pohledu z jídelního koutu to bude trochu nehezký komín. Na druhou stranu – lednice bezprostředně u stolu má i své výhody.

Výhody: Dostatek prostoru u linky i pro víc než jednu osobu a zároveň dostatek úložných prostorů a odkládací plochy na spotřebiče.

Varianta 4 - Do rohu

Tato kuchyně se od předchozích liší. Umístěním varné desky do kosého rohu by paní Soňa získala potřebný odkládací prostor na pravé straně, jak to má ostatně již vyzkoušené.

Varianta 4 - Do rohuVarianta 4 - Do rohu

Nevýhody: Na levé straně přímo na sporák navazuje dřez, tím ale ztrácíme pracovní plochu mezi dřezem a varnou zónou, což je v této variantě asi jedinou závažnější nevýhodou.

Výhody: Tato nevýhoda je pak kompenzována na druhé straně, kde jsou opět mělké skříňky a volné police. Trouba je umístěna netradičně ne pod varnou deskou, ale mezi myčkou a lednicí – místo spodní skříňky. V místě, které není nijak frekventované. Zóny v této kuchyni navazují, pracovního i úložného místa je relativně dost.

Shrnutí

Osobně bych se klonila k třetí variantě, tedy k paralelní lince, kde je dostatek pracovního, úložného prostoru – a zároveň by tu mohli vařit dva, aniž by se pošlapali. Na druhé místo bych stavěla variantu 2, ovšem ve výrazně světlých tónech, nevyhýbala bych se ani bílému lesku, který opravdu opticky přidává místo.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ