Zadání od čtenáře

Dobrý den, na vašich internetových stránkách jsem se dočetla, o možnosti získat „návrh kuchyně". Momentálně se snažím zrekonstruovat kuchyň a obývací pokoj, a tak bych se chtěla také zapojit.V příloze zasílám plánek kuchyně + části obývacího pokoje a několik fotografií.

Součástí kuchyně bude i jídelna, stůl a židle jsou plánované v místnosti pod okny a kuchyňská linka na proti do výklenku. Barový pult nad pracovní deskou bych si moc přála, ale nejsem si jistá, že se tam vejde.

Kuchyň byla původně samostatná, ale nyní po dodatečných úpravách je mezi ní a obývacím pokojem široký vstup 2,18 metrů. Strop je v kuchyni ve výšce 2,28 metrů. Zeď mezi kuchyní a obývákem, u které bude částečně linka stát, je slabá a zřejmě nebude mít velkou nosnost - pouze 18,5 cm. Ostatní zdi jsou 30 cm.

Kromě ledničky, která nebude přímo součástí linky, bych chtěla ostatní spotřebiče vestavné - myčku, mikrovlnku. Mám zatím vestavnou troubu a samostatnou elektrickou desku. Jen odsavač par bych si představovala komínový, pokud se vejde. Vývod odsavače bude možné udělat rovně vzhůru na půdu a do střechy.

Foto kuchyně paní HavelkovéFoto kuchyně paní Havelkové

Kuchyň budou využívat maximálně 2 lidé a to denně. Moje představa je buď vanilka či jasan v kombinaci se třešní a nebo jen přírodní třešeň se světlou jednobarevnou pracovní deskou. Horní skříňky nejraději výklopné a mléčné sklo a pouze na skleničky, hrnečky a koření. Prostě nic moc velkého a robustního. Spodní skříňky bych si představovala s výsuvným systémem a úložným prostorem pro talíře, příbory, hrnce atd. Umístění trouby a mikrovlnky nad pracovní deskou a možná dřez do rohu kuchyně. Pokud by bylo místo i na barový pult, tak pak v kombinaci s multifunkčním sloupem.

Jinak bych si nechala ráda poradit. Podlaha se bude v kuchyni a obýváku sjednocovat až podle kuchyňské linky, momentálně je tam sice všude dlažba, ale bude se tam pokládat plovoucí podlaha. Jinak bych chtěla zjistit, zda by se nedal nějak využít i prostor za dveřmi, kde je v současné době umístěna lednička, například vysoké skříňky s výsuvem na potraviny nebo něco podobného.

Půdorys kuchyně paní Havelkové

Odpad a voda jsou zatím provizorně ukončené v rohu místnosti, (viz plánek) takže je možné s nimi hýbat. Vývod digestoře je nad přípojkou elektrického sporáku, když to půjde, tak by se taky dal přesunout podle potřeby.

Cenové rozpětí kuchyňské linky by bylo asi do 200.000,- Kč.

S pozdravem, Lenka Havelková

Řešení odborníka

Kuchyňský výklenek paní Havelkové

Paní Lenka zaslala půdorys docela příjemného prostoru. Přepažením velké místnosti sice Havelkovi omezili velikost kuchyně, zároveň ji ale citlivě a funkčně oddělili od obytného prostoru. Ne každý je příznivcem úplného propojení kuchyně s obývákem a určité kuchyňské činnosti se neslučují s poklidným pitím kávy (muž sedící před fotbalovým utkáním jistě není zvědavý na řev mixéru). A i ta nejkrásnější a nejmodernější a nejdražší kuchyně je občas zaneřáděná a zkrátka ne zcela reprezentativní, pokud chcete pozvat návštěvu do obývacího pokoje.

Varianta 1 – jednoduché L v třešni a vanilce

V případě všech variant je mírně manipulováno s rozvody. Finanční strop Havelkových naštěstí připouští mnohé. Přesun odsavače umožní sádrokarton, protažení elektřiny je zde otázkou jednoho dopoledne a voda je téměř na původním místě. Nutné budou nové rozvody pro troubu a mikrovlnku. V této kuchyni téměř není obklad. Je zde předvedena jiná možnost, kterou je kvalitní otěruvzdorný, omyvatelný a paropropustný nátěr. Horní skříňky jsou minimalizované. Stěna je opravdu tenká a nosnost bude omezená.

Varianta 1 – jednoduché L v třešni a vanilceVarianta 1 – jednoduché L v třešni a vanilce

Výhody: L je považované za obecně nepraktičtější rozmístění kuchyňské linky. Je zde dostatečný pracovní prostor, úložné prostory jsou jednak ve spodních skříňkách (dostatečné) a navíc v bloku vestavěných skříní. Úžasnou výhodou těchto vestaveb je jejich schopnost splynout se stěnou – a stát se stěnou. Světlý odstín a lesk podpoří jejich nenápadnost. Pouze v jídelní části jsou kvůli oknu použity mělké police.

Nevýhody: U všech variant to bude větší vzdálenost k lednici – ale jde pouze o dva kroky navíc. Také dveře bude nutné zavírat kvůli dobrému přístupu k lednici a potravinové skříni v rohu.

Varianta 2 – paralelní linka s minibarem

V druhé variantě je kuchyň řešena dvěma protilehlými částmi. Hlavní zóna je ve standardní hloubce, protější v hloubce jen 40 cm. Poskytuje další úložné místo a útočiště by tu mohla najít varná konvice, kávovar a další „žrouti“ důležitých centimetrů na pracovní ploše. Malý bar plní přání majitelů, v jeho „noze“ je pak místo např. pro kuchařky. Dutá část umožňuje pohodlné sezení nebo zasunutí právě nepotřebné stoličky. Horní skříňky jsou výrazným akcentem a jsou právě tak akorát na pár skleniček a hrnečků. Volné police pak dají vyniknout dózám a dekoracím. Ve všech případech bude nutné myslet na opravdu dobré pojezdy v zásuvkách, které ponesou také talíře a další těžké věci.

Varianta 2 – paralelní linka s minibaremVarianta 2 – paralelní linka s minibarem

Výhody: Dostatek úložných prostor. Menší pracovní plocha je kompenzována „odkladištěm“ na protější straně. Bar je příjemným zpestřením a navíc zakrývá dřez, což může být velkým pozitivem.

Nevýhody: Nutnost obcházet bar při příchodu z obýváku (jde o pár desítek centimetrů navíc). Není odkládací místo vedle varné desky, menší pracovní plocha.

Varianta 3 – široké U

U této varianty je nutné dát pozor, aby průchod do kuchyně zůstal dostatečně široký. Materiál je frézovaná třešeň, podle zadání. Ale pozor, třešeň je velice výrazné dřevo a ačkoli je krásné, v případě linky je lepší se mu vyhnout nebo použít některou z méně červených variant, případně jej využít jen na korpusy skříněk. Třešeň se také špatně ladí s ostatními dřevěnými dezény. A pokud chcete zachovat ono pravidlo, že na jeden prostor patří maximálně dva odstíny dřev, pak by všechno muselo být jen v třešni. Nebude jí moc?

Varianta 3 – široké UVarianta 3 – široké U

Výhody: Horní skříňky zcela chybí, prostor tak působí velice vzrušně a lehce. Spodní skříňky dávají dost místa pro uložení potřebného. Když bude v rozích a na stěnách použit drátěný program, bude tato linka praktická a využitelná do posledního centimetru.

Velké skříně jsou minimalizovány na potravinovou skříň a skříň s troubou a dál už jen nízké komody – příborníky. V tomto odstínu by byla vestavba příliš monstrózní a stala by se patrně dominantou celého prostoru.

Nevýhody: Myčka umístěná takto v rohu není nejideálnější – přístup k ní je jen z jedné strany.

Varianta 4 – L s lednicí

Jde opět kuchyni ve tvaru L, jejíž součástí s ale stává lednice. Kuchyňka by se tak stala velice kompaktní. Naprosto všechno potřebné je nadosah ruky. Jsou tu všechny nezbytné odkládací i pracovní plochy, funguje kuchyňská ergonomie. Tato linka sice postrádá velký kus pracovní plochy a skladovací prostory nejsou nijak obrovské, nicméně pro dva strávníky je dostačující (a to i v případě častého vaření). Trouba a potravinová skříň jsou pak na svém původním místě. Kuchyně by samozřejmě šla doplnit o malý bar, jak tomu je v předchozí. Jeho vysunutí by nebylo na škodu, průchod zůstane široký dost. Odtah digestoře by u této varianty bylo možno provést nad horními skříňkami, nejlépe sádrokartonem.

Varianta 4 – L s lednicíVarianta 4 – L s lednicí

Výhody: Již zmíněná dosažitelnost všeho potřebného. A celková přiměřenost.

Nevýhody: Možná umístění myčky vedle rohové skříňky (přístup jen z jedné strany – jedná se ale o šíři 45 cm, neměl by to být velký zádrhel). A méně prostoru v případě větší akce – pečení cukroví, příprava party apod. Stále je tu ale ještě jídelní stůl, který majitelé malých kuchyní hojně využívají i na přípravu pokrmů.

Poznámka návrháře: U všech variant je z prostorových důvodů použita myčka 45 cm široká.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ