Zadání od čtenáře

Lámeme si hlavu, jak „pidi“ místnost zařídit jako kuchyň. Jsme ve fázi oprav malého domku z roku 1942. Místnost budoucí kuchyně se nachází v přízemí a má rozměry jen 3,62 m x 1,86 m. Je tam navíc okno, dveře na zahradu, do obývacího pokoje a do koupelny. Počítáme s probouráním části stěny do obývacího pokoje, aby se tím prostor zvětšil, a se zazděním dveří do koupelny, kam je vstup i z chodby. Posílám půdorys již takto upravené kuchyně s obývací částí.

Půdorys kuchyně

Topení pod oknem v místnosti nebude, stávající rozvody vody i odpady jsou vybourané, takže není potřeba se jich držet. Okno i dveře budou dřevěné. Pod stropem vybourané části stěny mezi obývacím pokojem a kuchyní bude muset být dřevěný trám.

To je zatím vše, co jsme sami vymysleli – návrh je proveden v programu, který nabízí IKEA

Co se týče designu, líbí se nám jednoduchý, nadčasový, bez výrazného frézování. Jako materiál se nám líbí dřevo, může být i například vanilka v kombinaci se dřevem. V kuchyni by měly být vestavné spotřebiče, lednička, varná deska, trouba, mikrovlnná trouba a myčka. Trouba by měla být pokud možno ve výšce, ne pod varnou deskou. Varná deska bude nejspíš široká 90 cm (60 cm indukční, 30 cm plyn na WOK). Proto by odsavač par, nejspíš komínový, měl být 90 cm široký. Výška kuchyňské linky cca 92 cm. Jídelní stůl bude umístěn v obývací části. Výška stropu je 2,7 m.

Lenka Marešová

Prostor pro tuto kuchyni je omezený. Nepatří mezi nejmenší, to jistě ne. Ale je jednoznačně vymezená. I vzhledem k menšímu rozměru sousední obytné místnosti totiž nelze příliš zasahovat nikam dál. Přesto se nedá říct, že by byl půdorys nějak katastrofální. Je možné vytvořit tu pěknou a velice dobře fungující kuchyni.

Ideální místo pro umístění dřezu je zde pod oknem, vyžadoval by ale sklopnou baterii. Netradiční přání široké varné desky nás nijak neomezuje. Jen je potřeba počítat s tím, že ať bude její umístění jakékoli, nezbude okolo mnoho místa na odkládání. Je ale pravda, že deska sama nabízí dost tohoto prostoru a pravděpodobně asi nikdy nedojde k tomu, že by se zároveň vařilo na všech plotnách.

Varianta 1: Rovná linka s mini ostrůvkem

V prvním případě jde o rovnou linku, na kterou navazují vysoké skříně a roletka. Ta by patrně plnila funkci horních skříněk. Krátký poloostrůvek doplňuje omezenou pracovní plochu a odděluje kuchyni od obytné zóny.

Varianta 1: Rovná linka s mini ostrůvkem  Varianta 1: Rovná linka s mini ostrůvkem

Výhody: Kuchyně je jednoduchá, přehledná, logicky navazující. Úložné prostory jsou přiměřené.

Nevýhody: Na první pohled je to omezená pracovní plocha. Tu částečně kompenzuje ostrůvek. Druhou nevýhodu vidím v práci zády k rodině a hostům.

Varianta 2: Příjemné uspořádání do U

Tato varianta vychází z návrhu paní majitelky, který jsem pouze dotáhla a musím uznat, že jde o velice zdařilé uspořádání. Vysoké skříně jsou částečně ukryté za stěnou, linka svírá tvar U. Pravoúhlý roh (viz třetí a čtvrtý obrázek) by lépe zapadl do koncepce kuchyně, kosý (viz první a druhý obrázek) by pak nabídl více pracovního prostoru.

Varianta 2: Příjemné uspořádání do U  Varianta 2: Příjemné uspořádání do U

Výhody: Pracovní i úložné plochy jsou naprosto dostačující. Vše logicky navazuje.

Nevýhody: Žádnou zásadní nevidím, jen opět ta „komunikace zády“.

Varianta 3: Paralelní linka s vařícím ostrůvkem

Jde o paralelní linku, Část u okna zůstává stejná jako u druhé varianty, varná zóna se přesunula do poloostrůvku. Na prázdnou zeď jsem z důvodu přece jen omezenějšího prostoru kuchyně umístila nástěnné skříňky. Pro svou mělkou hloubku by neměly překážet, ale naopak nabídnout potřebné místo pro všechno jídelní nádobí. Zeď pod nimi lze využít prakticky pro různé závěsné systémy, kořenky či jen na ozdoby.

Varianta 3: Paralelní linka s vařícím ostrůvkem  Varianta 3: Paralelní linka s vařícím ostrůvkem

Výhody: Ostrovní vaření dává vyniknout široké varné desce a zároveň paní (i pánovi) domu umožňuje komunikovat tváří v tvář, sledovat televizi, zapojit se. Hloubka ostrůvku by měla být alespoň 80 cm, mírně by vstupoval do obytné zóny. Zvolila jsem zde 120 cm široký plnovýsuv, který by pojal snad veškeré potřebné nádobí a k tomu navíc i některé potraviny. Tato varianta má oproti ostatním obrovskou pracovní plochu.

Nevýhody: Oddělení mycí a varné zóny s sebou nese vyšší riziko pokapané podlahy.

Varianta 4: Kuchyně do L s nikou

Realizace této kuchyně by vyžadovala malou stavební úpravu plánované podoby pokojů. Vedle vchodu jsem vytvořila niku, do které jsem umístila vysokou skříň pro troubu a mikrovlnnou troubu. Zbytek půdorysu vychází z druhé varianty.

Varianta 4: Kuchyně do L s nikou  Varianta 4: Kuchyně do L s nikou

Výhody: Pokud by bylo možné umístění obou vysokých skříní, vznikla by skutečně praktická kuchyně se spoustou místa pro práci i ukládání.

Nevýhody: Vybudováním niky by vznikla delší úzká „chodbička“, která by mohla působit jako nudle. Jde ale spíše o estetickou než praktickou závadu.

Tip návrhářky: Pokud stěna, v níž bude rozšiřován vchod, není nosná, doporučila bych odbourat celou část vedle vchodu do kuchyně a vybudovat niku (ze sádrokartonu či ytongu). Do ní by se takto vešla i lednice a tím by se výrazně zvětšily pracovní i úložné prostory. Plánovaný průchod by se přitom zúžil o pouhých 60 cm.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ