Zadání od čtenáře

Nedávno jsme s přítelem dokončili rekonstrukci bytu. Jediné, co ještě chybí, je kuchyň. Proto se obracíme na vás.

Místnost pro kuchyni je atypická, sousedí s koupelnou, od níž je oddělena zděnou příčkou. Dále je v místnosti kotel a jsou zde připraveny instalace, se kterými nechceme hýbat. Také z toho důvodu si vůbec nevím rady, jak rozmísit nábytek a jak do nevelké místnosti vměstnat vše, co zde být má a musí.

Kuchyň bych si představovala moderní, kombinace světlá s tmavou, s čistými liniemi a určitě bych chtěla vnitřní systémy (plnovýsuvy, sorter pod dřez apod.) pro snadné skladování jak hrnců a jídelního servisu, tak i potravin. Vzhledem k tomu, že toto vybavení není nejlevnější, nezadávám cenový rozptyl.

 http://cms.tvujdum.cz/userdata/images/30811ver2vel.jpg

Součástí kuchyně by měl být i jídelní stůl. Jak už jsem zmínila, je tu i kotel a musí zde být pračka, proto bych potřebovala tento kout nějak zakrýt a přizpůsobit celkovému vzhledu kuchyně.

Lednici, pračku a mikrovlnnou troubu máme volně stojící, ostatní spotřebiče, varná deska, trouba a myčka budou vestavěné. Digestoř jsme si pořídili předem, je komínová, 90 cm široká a také máme dřez, který přijde minimálně do 60 cm výšky.

Doma jsme pouze dva a vzhledem k tomu, že jsme si kuchyni ještě nezařídili, chodíme si zatím vařit k mojí matce. Do budoucna předpokládám, že se bude v nové kuchyni vařit hodně a to z toho důvodu, že můj přítel je velký kuchař a gurmán..

Děkuji za pomoc.
S pozdravem, Veronika

 

Řešení designérky

Prostor pro kuchyňskou linku je příjemně veliký, světlý. Omezení, kterých se musíme držet, jsou trochu svazující, to jistě. Nicméně pár dobrých řešení se přeci jen nabízí . Ve všech případech jde ale vždy o jistou variaci neměnného: umístění dřezu, varné desky, myčky zůstává téměř beze změny. Pračku jsem také ponechala na svém původním místě - vedle kotle. Umístění pračky v kuchyňské lince tu není příliš vhodné. Bylo by nutné ji postavit daleko od současného odpadu, což by znamenalo tažení vody a odpadu několik metrů zadní stranou skříněk.

Kuchyňský slovníček

Plnovýsuv - šuplík, který se dá celý vysunout do krajní polohy, takže dovoluje pohodlný přístup až k nejzadnějším uloženým věcem. Díky velké nosnosti do něj lze ukládat kromě potravin a běžného nádobí i kuchyňské roboty, mixéry atp. Plnovýsuvy dokážou „nafouknout" úložné prostory o 30-40 %.

Sorter - Vestavný odpadkový koš s více nádobami. Nejjednodušší varianta sorteru má pouze dvě oddělené nádoby. Mohou být řazeny vedle sebe, nebo za sebou. Pro třídění odpadu však bývá praktičtější varianta se třemi či čtyřmi nádobami, tento typ koše bývá již výhradně vestavný. U těchto modelů musíme mít na paměti především rozměry skříňky, do které se bude montovat.

Ve všech případech jsem použila ergonomicky odstupňovanou varnou a mycí zónu. Jednak je to jistě praktické (při mytí se nehrbíte a při vaření vidíte pohodlně i do vyššího hrnce) – a pak jsem si nebyla jistá, do jaké výšky sahá okno. Stejně vysoká linka je samozřejmě též možná!

Varianta 1 – Linka do L s vysokou skříní na kotel a pračku

První varianta představuje kuchyňkou linku do tvaru L v krémové barvě. Tato možnost nabízí kvalitní pracovní plochu, která je mezi okny zakončená vyvýšenou troubou ve vysoké skříňce.

Varianta 1 – Linka do L s vysokou skříní na kotel a prečkuVarianta 1 – Linka do L s vysokou skříní na kotel a prečku

V zadání paní Veroniky stojí, že potřebuje schovat kotel a pračku. Myslím, že ideálním řešením by byla veliká vestavěná skříň, do které by se toto všechno skrylo. Kromě toho by také vznikl prostor pro mycí prostředky, vysavač, mop další věci, u kterých obvykle řešíme, kam je elegantně uklidit z dohledu. Vysoké skříně by se tak staly de facto součástí kuchyňské linky, lednice na ně navazující nás v tomto klamu jen utvrdí. Nutně by se ale muselo myslet na odvětrání kotle i pračky (mřížky v soklech aj.).

Toto řešení by podle mě do budoucna mělo dobře fungovat. Lednice je blízko dřezu i varné desky, potraviny umístěné ve výsuvech pod oknem by byly také po ruce. Horní skříňky poskytují dostatek místa i pro sváteční servis po babičce. Pokud by paní majitelka nešetřila na drátěném systému do rohové skříňky, získala by také značný prostor.

Varianta 2 – Jako u první varianty, jen místo vysoké skříně je spodní skříňka

Druhá kuchyně vychází z té první. Vysokou skříň na konci linky jsem nahradila spodní skříňkou a poličkou na mikrovlnnou troubu. Pokud by paní Veronika chtěla utrácet, mohla by použít roletku. Lednice i trouba jsou součástí bloku vestavěné skříně.

Varianta 2 – Jako u první varianty, jen místo vysoké skříně je spodní skříňkaVarianta 2 – Jako u první varianty, jen místo vysoké skříně je spodní skříňka

Tímto řešením se ještě trochu prodloužila pracovní deska. Stůl jsem posunula do středu místnosti, aby uvolnil místo delší vestavěné skříni.

Nejde o žádné zásadní změny a ve finále si myslím, že ani tato kuchyně nemá žádný závažný problém nebo slabé místo. Pouze paní majitelka musí posoudit, co by ji vyhovovalo více.

Varianta 3 – Opět do L s lednicí a troubou, umístěnou pod varnou deskou

Linka je opět do L. Namísto skříňky s troubou jsem umístila lednici a troubu pod varnou desku.

Varianta 3 – Opět do L s lednicí a troubou, umístěnou pod varnou deskouVarianta 3 – Opět do L s lednicí a troubou, umístěnou pod varnou deskou

Kuchyně má trochu skromnější rozměry, na druhou stranu je tu ale vše pohromadě. Výhodou by také byl prostor, tato kuchyň volně dýchá.

Nevýhodou by tu byla patrně takto umístěná lednice. Jednak by se jí nelíbilo vedle radiátoru, potom je taky relativně daleko od mycího i varného centra.

Varianta 4 – Linka do U s barem

Dobrým řešením by byla i kuchyňská linka ve tvaru U. Pracovní plocha by zůstala záviděníhodná, pouze by se jaksi přiblížila kuchaři. V této kuchyni by bylo všechno po ruce. Velikost i šíře „účka“ je přiměřená, ergonomii snad není co vytknout.

Varianta 4 – Linka do U s baremVarianta 4 – Linka do U s barem

Nevýhodou je tu jakési hluché místo za barem. Barové židle bych v této kuchyni neumísťovala, bála bych se, že ji srazí. Návštěva si patrně raději sedne ke stolu. Pokud je součástí kuchyně i jídelna, bar ztrácí i funkci snídaňového stolku. Řešením by mohla být jednoduchá knihovna či květiny, to už však nechám na fantazii paní Veroniky.

Barevnost jsem v tomto případě zvolila velice kontrastní, až agresivní, tvary minimalistické - opět záleží jen a jen na vkusu majitelů.

Celkově bych se rozhodovala mezi kuchyní číslo 1 a 4. Obě jsou přehledné, prostorné a zdá se mi, že by fungovaly zcela bezvadně. Barevné ztvárnění záleží na paní majitelce. Pokud by se rozhodla pro vestavěnou skříň, přimlouvala bych se za její světlé řešení. V úzkém a tmavém prostoru by tmavá skříň působila hřmotně a opticky by zabrala příliš mnoho místa.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ