Zadání od čtenáře

Na internete som si našla Vašu poradňu a veľmi ma zaujala. Preto by som Vás chcela poprosiť o pomoc pri návrhu kuchyne do domu. Dom je momentálne rozostavaný – hrubá stavba pred zakladaním okien.

Okno navrhnuté v kuchyni nie je ešte realizované a preto jeho umiestnenie a veľkosť záleží len a len od návrhu kuchyne. Kuchyňa je umiestnená juhozápadne, preto väčšinu svetla očakávame z jedálenskej časti, kde je veľké presklenie až po podkladu a čiastočne z obývačky a tiež presklenného schodiska.

Kuchyňa by mala byť široká smerom k jedálni maximálne 2,80 m, lebo radi by sme mali jedálenský stôl minimálne pre 8 ľudí a keď uvažujeme so šírkou jedálne vrátane odsúvacích dverí a záclony, vyšlo nám, že šírka jedálne by mala byť 3,20 m. Jedáleň a kuchyňa sú spolu 6 m.

Půdorys kuchyně

Okrúhly otvor na začiatku kuchyne pri schodisku je rúra na bielizeň do práčovne – prosíme ponechať. V kuchyni by mali byť zabudované spotrebiče 60 umývačka, keramická doska 60, chladnička s mrazničkou 60 cm, umývadlo vrátane strednej nádržky a odkvapkávača, mikrovlnná rúra, parná rúra, priestor pre zabudovaný kávovar. Nebudeme mať zvlášť komoru, preto by sme mali mať priestornú potravinovú skrinku

Súčasťou kuchyne by malo byť barové posedenie min. pre 3 osoby: Momentálne sme 3-členná rodina, ale plánujeme ešte 1 dieťa. Často používame robot, preto by som ocenila jeho šikovné umiestnenie ale skryté. Farebne by sme radi wenge, bielu resp. biela s kombináciou čiernej alebo posledná možnosť zaujímavo použitý svetlý dub. Konečný vzhľad kuchyne by mal byť funkcionalistický a moderný s minimálnymi rušivými prvkami – máme radi jednoduchosť.

Rozvody ešte nie sú, takže rozmiestnenie spotrebičov vrátane umývadla a digestore je plne na Vašej fantázií a odporúčaní. Cenovo bez spotrebičov by sme radi investovali samozrejme čo najmenej ale maximálne 300–350 000 CZK.
 

Henrieta Gunišová

Řešení odborníka

Varianta 1 – když je hodně prostoru

Představuje opravdu velkou kuchyňskou linku s obrovským úložným místem. Vestavěnou skříň s americkou lednicí zakončuje široká roletka, za níž se skrývá robot a pravděpodobně i většina servírovacího nádobí. Kuchyně postrádá horní skříňky, ty by ale roletka jistě nahradila. Pod ni jsem umístila myčku nádobí, která by šla umístit i do ostrůvku.

Varianta 1 – když je hodně prostoruVarianta 1 – když je hodně prostoru

Výhody: zajímavým prvkem je bar zapuštěný do širokého ostrůvku. Zakusuje se do jeho desky a zároveň šikovně zakrývá dřez s případným neumytým hrnečkem od ranní kávy. Zásuvky směrem do jídelny by báječně posloužily pro skladování kuchyňského textilu a různých pomocníků pro pohodlné stolování.

Nevýhody: kéž bych takovouto kuchyni někdy mohla vlastnit. Žádnou zásadní nevýhodu nevidím.

Varianta 2 – prostorná kuchyň ve tvaru II

Má tvar paralelních kuchyňských linek s připojeným blokem vysokých skříní. Mycí zóna s myčkou nádobí a úložnými prostory je kvůli snadnějšímu vedení rozvodů u stěny, naproti ní se nachází široký ostrůvek s varnou deskou a velkou digestoří. I zde je ostrůvek od místnosti oddělen barem. Tato varianta je rovněž velice dobrým řešením. Osobně ale vím, že při vaření neustále „courám“, odkapávám a utírám po sobě vodu. Pokud tímto trpí i paní Henrieta, volila bych varnou a mycí zónu svázanou s pracovní plochou. Je přeci jen snadnější setřít desku, než neustále rozšlapávat kapičky vody a umývat podlahu. Nehledě na riziko uklouznutí a úrazu!

Varianta 2 – prostorná kuchyň ve tvaru IIVarianta 2 – prostorná kuchyň ve tvaru II

Výhody: z obrázků jsou zřetelné – bohaté prostory pracovní, úložné, zóny logicky provázané. Ani komunikace s hosty a rodinou při tomto uspořádání nebude omezená.

Nevýhody: tím může být myčka přístupná jen z jedné strany. Praktičnost musí zvážit paní majitelka. Někdo oddělené zóny přímo vyhledává, jiný raději volí linku v jednom kuse.

Varianta 3 – L s ostrůvkem a barem

Linka ve tvaru L s menším ostrůvkem a barovým posezením. Ergonomická návaznost jednotlivých zón je tu samozřejmostí, tento půdorys nepřipouští kompromisy. Na lednici navazuje mycí zóna s potřebnými odkládacími plochami, pak pracovní místo, varná zóna a na konec odkládací místo. Následuje spíž a vysoká skříň s troubou a mikrovlnkou. Vestavěný kávovar by bylo možné zakomponovat do spížní skříně. Další úložné i pracovní prostory nabízí široký ostrůvek s přesahem pracovní desky. Ostrůvek je vyšší, je také bezprostředním místem pro odložení plechů apod.

Varianta 3 – L s ostrůvkem a baremVarianta 3 – L s ostrůvkem a barem

Výhody: správné umístění a pořadí jednotlivých zón, dostatek prostoru.

Nevýhody: tou by tu mohla být skutečnost, že při téměř veškeré činnosti budou v kuchyni majitelé zády k hostům.

Varianta 4 – U s navazujícím barem

Čtvrtá linka má tradiční a oblíbený tvar U. Opět dodržuji ergonomická pravidla, na lednici a spíž navazuje mycí, pak pracovní a nakonec varná zóna. Dřez pod oknem má dostatek světla. Varnou desku jsem z bezpečnostních důvodů zvolila v rozměru 90x35. Standardní velikost 60xcca 55cm by vyžadovala širší pracovní desku a výrazně by se zúžila jídelní část.

Varianta 4 – U s navazujícím baremVarianta 4 – U s navazujícím barem

Výhody: ergonomická návaznost, velice pěkné úložné prostory i pracovní místo. Navazující bar ve výšce 105 cm může sloužit třeba i jako odkládací plocha pro horké plechy. Záleží na materiálu, který majitelé použijí pro pracovní desku a bar. V této cenové relaci by patrně byl možný i oblíbený umělý kámen.

Nevýhody: myčka vedle rohové skříňky bude dostupná jen z jedné strany. I zde by bylo možné umístit ji do skříňky pod roletku.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ