Zadání od čtenáře

Rozměry kuchyně jsou 310 cm (strana A, C) a 390 cm (strana B, D). Na zdech stran B a D jsou otvory místo dveří a pulty o výšce 110 cm. Zdi A a C jsou celé.

Vizualizace kuchyně paní SvobodovéNa straně D bych pod pultem chtěla mít dřez a pokud možno i myčku, bude-li možné ji tam rozumně zabudovat. V rohu zdí C a D by měl být sporák, nejspíš sklokeramický, a pod ním troubu - rustikální. Nad ní samozřejmě digestoř.

V kuchyni by dále měla být zabudovaná lednice a mikrovlnná trouba. A v tomto úseku mám problém, nevím pořádně, jak linku a spotřebiče rozvrhnout, aby kuchyně byla co nejlépe využitá. Na zdi A bude jenom radiátor, možná bych tam ráda měla nějakou otevřenou skříňku, prostě by bylo fajn tu zeď nějak využít.

Z kuchyně se dále půjde do jídelny, která bude vybavena rustikálním nábytkem, proto by i kuchyně měla být navržena v tomto duchu. Kuchyni s jídelnou bude dále spojovat bar.

Další důležitá informace je, že v jídelně u zdi, která sousedí s kuchyní (zeď B), bude v rohu krb, tudíž nevím, jestli by mohla být lednička právě u této zdi.

Co se týče rozvodů, nejsou ještě udělané a na tom, kde budou, až tak nezáleží.
Rádi bychom měli kuchyni zděnou v rustikálním stylu.

Děkuji za případnou výpomoc při budování místnosti, ve kterém budu jako žena trávit většinu svého života.

Půdorys kuchyně paní Svobodové

Petra Svobodová

Řešení odborníka

Kuchyň paní Svobodové mě zaujala méně tradiční dispozicí. Ačkoli velikostí je standardní, symetrické oddělení pomocí pultíků vytváří poměrně atraktivní a neokoukané prostory.

Paní Svobodová měla určitou představu, jak by si představovala uspořádání kuchyně. Sama upozornila na sousedství krbu a lednice, které opravdu nemohu doporučit. Celou kuchyni situuje k pultu vzdálenějšímu od jídelní části. Tady bych ráda upozornila na nepraktičnost. Daleko pohodlnější bude jídlo uvařit a připravit na opačné straně. Jde sice o pár metrů, ale ty by se musely absolvovat s každým namazaným chlebem. Nehledě na to, že pokud bude návštěva v jídelně sedět, komunikovala by zády k ní.

Varianta 1 – ořech a cihla, jednoduchý tvar do L

Rustikální kuchyně jsou krásné, pokud jsou výrazně symetrické. I takto však digestoř vyniká. Troubu jsem z důvodu velikosti skříňky umístila do výšky. Plně integrovanou myčku jsem umístila mezi dřez a rohovou skříňku.

Varianta 1 – ořech a cihla, jednoduchý tvar do LVarianta 1 – ořech a cihla, jednoduchý tvar do L

Je důležité uvědomit si, že s každým sloupečkem cihel se velikost úložných prostor zmenšuje o 15-20cm. Tato kuchyně však není nijak malá a prostor okolo topení lze docela efektivně využít. Proto by snad s ukládáním neměl být problém.

Výhody: kvalitní pracovní i odkládací plochy, výhled od dřezu na hosty. Při nákupu kvalitní trouby by nemělo docházek ke zvýšení spotřeby lednice.

Nevýhody: lednice je od dřezu trochu vzdálenější, ergonomie tu není zrovna na 100%. Nejde však o nic fatálního, toto uspořádání by nemělo působit větší potíže.

Na pracovní desku jsem použila obkladový materiál, jak je u rustikálních kuchyní běžné. Musím zde upozornit, že údržba spár je nesmírně náročná a netuším, zda je vůbec možné tuto desku udržovat hygienickou. V každém případě bych se vyhnula světlé spáře a spárovala bych nejkvalitnějším možným materiálem.

Varianta 2 – rovná linka s poloostrůvkem

Kuchyně ze světle namořeného ořechu v kombinaci s cihlou je prostorná a působí vzdušně. Rovná část nabízí dobrou pracovní plochu, ale téměř žádný úložný prostor. Ten kompenzuje široký plnovýsuv v poloostrůvku, který je také dalším místem pro vaření, okolo něhož by se vešlo i více osob.

Varianta 2 – rovná linka s poloostrůvkemVarianta 2 – rovná linka s poloostrůvkem

Výhody: oproti předchozí variantě více místa pro práci, úložné prostory jsou srovnatelné. Obklad na pracovní desce jsem nahradila masivním dřevem. I jeho údržba je náročnější, je nutné ho voskovat a udržovat suché. Odpadá ale „drbání“ spár.

Nevýhody: menší odkládací místo zprava vedle varné desky, co se ergonomie kuchyňské práce týče, je to totéž, co v případě předchozím. Žádnou zásadnější připomínku pak nemám.

Varianta 3 – světlá kuchyně s oranžovými obkladačkami

Vyzděná kuchyně se řešívá i tak, že se zídky mezi skříňkami obloží klasickými obkladačkami. Pro kuchyně rustikálního typu je klasický rozměr 10x10cm. Tady je nutné posoudit, zda pak obkladu nebude příliš, tentýž by se pak měl opakovat na stěnách.

Varianta 3 – světlá kuchyně s oranžovými obkladačkamiVarianta 3 – světlá kuchyně s oranžovými obkladačkami

Tuto linku jsem opět pojala jako L s ostrůvkem. L v tomto případě poskytuje opravdu kvalitní pracovní místo, jsou zde i horní skříňky. Rohovou skříňku bych pak doporučila vybavit kvalitním drátěným programem.

Ostrůvek je ryze jednoúčelový, jde o varné místo s nejnutnější odkládací plochou. Je nutné posoudit, do jaké míry je toto řešení možné (pokud jsou v domácnosti děti, riziko opaření je tu samozřejmě výrazně vyšší, než když je sporák přístupný jen zepředu).

Nicméně jde samozřejmě o docela atraktivní řešení, závěsné digestoře jsou působivé.

Výhody: opravdu krásná pracovní plocha. Oddělení lednice a trouby znamená nulové riziko vyšší spotřeby.

Nevýhody: přenášení hrnců z jedné zóny do druhé nemusí vyhovovat každému.Opravdu je nutné zvážit bezpečnost. Desku by samozřejmě šlo umístit i do poloostrůvku (viz předchozí).

Varianta 4 – symetrická kuchyně v bílé

Paralelní kuchyně umožňuje umístit varnou zónu s digestoří do čela a vytvořit z ní tak dominantu. Komplikací by tu samozřejmě byly rozvody pro vodu, odpady. Nevím, jak razantní rekonstrukce je v plánu, a tak popouštím fantazii uzdu.

Varianta 4 – symetrická kuchyně v bíléVarianta 4 – symetrická kuchyně v bílé

Výhody: jsou zřejmé – kuchyně by byla líbivá. Kolem varné desky je dostatek odkládacího i pracovního místa. Úložné prostory jsou zde příjemné, nicméně nejsou příliš při ruce.

Nevýhody: jsou opět oddělené zóny. Někdo je příznivcem, jiný nikoli. Ostrůvek se dřezem musí respektovat nutný prostor pro průchod okolo, proto je limitován na dřez a myčku.
Tato kuchyně je ze všech nejméně praktická. Snažím se na ní ukázat, že by vždy měla zvítězit funkčnost a praktičnost – a až pak by měla přijít na zřetel estetická stránka věci.