Zadání od čtenáře

na vašich stránkách mě zaujala nabídka na vytvoření návrhů kuchyní. Využívám tedy této možnosti a zasílám půdorys a fotografie té naší, respektive prozatím prostoru pro ni.

Místnost, kde bude kuchyňMístnost, kde bude kuchyň

Jedná se o novostavbu. Kuchyň bude propojena s jídelnou a obývacím pokojem (viz přiložený půdorys, spodní část je obývák), proto bychom potřebovali, aby byl prostor sladěný.

Půdorys kuchyně

Výška linky by měla být 90 cm, kvůli oknu - naše představa je L kuchyň s barem. Chtěli bychom vestavěné spotřebiče, i myčku, sklokermickou desku a vestavěnou troubu s mikrovlnkou. Topení tam není, máme podlahové. Elektřina, vody a odpady už tam sice jsou, ale dalo by se s tím asi ještě hnout. Digestoř zřejmě komínovou.

Co se týče designu, tak se nám docela líbí spíše ty moderní linky, ale ne zase extrémně. Třeba vanilka v kombinaci s nějakou tmavší nebo bílá s tmavší, zkrátka něco, co se by se dalo pak použít i v obýváku.

Za případnou realizaci moc děkuji. S pozdravem,

Michaela Kňavová

Řešení odborníka

Tato kuchyně má báječný půdorys. Jde o relativně velký prostor, světlý, přičemž umístění oken umožňuje instalaci linky bez omezení. Absence radiátorů otevírá další možnosti. Omezením jsou rozvody. Paní Kňavová sice připouští jejich úpravy, nicméně mi přijde trochu bolestivé rozbít nové štuky a přeinstalovat např. vodoinstalaci. Proto se držím jak odpadu (patrně bude nutná armatura se sklopným raménkem), tak umístění digestoře.

Protože je nutné kuchyň vyladit s ostatním obytným prostorem, naprosto souhlasím s návrhem majitelů: bílá či jiná neutrální, světlá barva na dvířka bude ideální. Lze ji pak doplnit jedním odstínem dřeva na korpusy, případně i pracovní desku. Obecně lze říci, že pokud se při zařizování interiéru podržíme dvou odstínů dřeva (např. podlaha + dveře + rámy oken v jednom, zařízení pak v druhém) a jedné, max. dvou stěžejních barev, bude ve výsledku jakýkoliv byt elegantní a vkusný.

Varianta 1: Kuchyně do L s barem

Kopíruje rozvody. Menší nevýhodou původního rozvržení rozvodů je jistá nepraktičnost. Nefunkční „kuchyňský trojúhelník“. Kuchyně však není zase tak příliš velká a tvar L zkracuje vzdálenost mezi jednotlivými zónami, proto bych to v tomto případě neviděla jako závažnou chybu. Koneckonců, všechno je o zvyku.

Varianta 1- Kuchyně do L v jemných barvách s barem. Klikněte pro zvětšení!Varianta 1- Kuchyně do L v jemných barvách s barem. Klikněte pro zvětšení!

Velkou výhodou této linky je vizuální stránka, pohled z obývacího prostoru je příjemný. Posezení u baru je v této kuchyni logické, jasně vymezuje zóny a nepůsobí křečovitě, jak tomu někdy u barů bývá. Horní skříňky jsou minimalizované, úložné prostory ve spodních jsou dostatatečné. Žádné závažné nevýhody by z této dispozice neměly plynout.

Varianta 2: Kuchyně do L s policovou knihovnou

O něco praktičtější je tato linka. Výhody: na lednici navazuje mycí, pak přípravná, pak varná a odkládací zóna, i trouba má své místo tam, kde má mít. Roletka je možnou alternativou horní skříňky, lze ji úplně vypustit. Barové sezení tu supluje jednoduchá policová knihovna, pracovní deska má jen estetickou funkci. Jde o předěl mezi jídelnou a kuchyní.

Varianta 2 – Šedobílá kuchyně do L s Policovou knihovnou. Klikněte pro zvětšení!Varianta 2 – Šedobílá kuchyně do L s Policovou knihovnou. Klikněte pro zvětšení!

Nevýhodou by pak mohla být vzdálenost horních skříněk od myčky, především k levým výklopům je relativně daleko.

Varianta 3: Kuchyně do L spojená s jídelnou

Jednou z možností by bylo i rohové umístění dřezu. V této kuchyni je dostatek místa, proto bych tento dřez, jinak místem trochu plýtvající, klidně zvolila. Vedení odpadu i vody je možné zadní stěnou skříněk, myčku bych v tomto případě doporučila odsadit od kosého rohu, jde o pohodlný pohyb okolo ní při manipulaci s nádobím. Stejně jako u předchozí varianty kuchyň splňuje ergonomické požadavky.

Místo barového předělu jsem zde zvolila jídelní stůl pod okno, a to v dezénu pracovní desky a korpusů linky. Pokud by majitelé zvolili odstín ořechu, bylo by potřeba s nábytkem v obývacím pokoji zacházet opatrně a prostor nepřeplnit, tmavá dřeva působí trochu těžkopádně.

Varianta 3 – Moderní kuchyně do L spojená s jídelnou. Klikněte pro zvětšení! Varianta 3 – Moderní kuchyně do L spojená s jídelnou. Klikněte pro zvětšení!

Jako nevýhodu tu vidím dvě vysoké skříně, ty poutají při pohledu z obýváku (lednice a spížní skříň). Spíž by bylo možné vynechat, její dobrou alternativou by byl široký plnovýsuv. Troufám si říci, že by pojmul totéž.

Varianta 4: Kuchyně do G s barem

Podobá se lince č. 1., jen je opravdu výrazně nadstandartní. Pracovní plochy tvoří tvar G, vysoké skříně pak jistý přesah do jídelního prostoru (trouba a mikrovlnná trouba nejsou tak často využívané jako lednice, proto je možné je trochu vyčlenit). Výhody: Vznikl tedy opět pohodlný, široký bar, ke kterému hosté jistě rádi zasednou. Dispozice pracovní plochy vychází vstříc komunikaci při vaření.

Varianta 4 – Šedohnědákuchyně do G s barem. Klikněte pro zvětšení!Varianta 4 – Šedohnědákuchyně do G s barem. Klikněte pro zvětšení!

Další velikou výhodou je úložný prostor.  Nevýhodou pak bezpochyby finanční náročnost.

Který návrh přijde nejlepší vám? Hlasujte pod článkem.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ