Obrátit se na bytového architekta při zařizování interiéru ještě stále není úplně samozřejmou záležitostí. Majitelé této kuchyně to udělali už ve fázi hrubé stavby vysněného rodinného domu. Chtěli mít celý interiér včetně kuchyně s jídelnou v jednom navržen v jednotném stylu – hodně světla, decentní barevnost a jednoduchost tvarů. Oslovili se svými požadavky a představami architekty KYZLINK.

V této kuchyni má vše své pevně dané místo a svůj řád. Veškeré pomůcky a drobnosti jsou ukryty před zraky návštěvníků v útrobách kuchyně. Architekti navrhli využití co největší plochy coby úložných prostor, skříňky pro nejméně používané kuchyňské potřeby jsou až u stropu. Vše je uklizeno, pro nezasvěcené by se zdálo, že by kuchyň mohla být až nepříjemně sterilní. Přesto ani náhodou nepůsobí dojmem sterilní čistoty. Je to díky teplým barvám ořechového dřeva v kombinaci s černou lesklou a horizontálně použitou bílou barvou. Dvířka kuchyňské linky jsou vyrobeny z materiálu zvaný Fundermax, jsou to plošně lisované desky z přírodních vláken s dekorativní pohledovou laminátovou vrstvou. V našem případě je použita kombinace ořechového dřeva a lesklé černi. Bílá jednolitá pracovní deska (tl. 4 cm) z širokého Corianu odlehčuje zdánlivě těžké korpusy se velkorozměrovými zásuvkami.

Kuchyně je z větší části otevřená do společenské části bytu, do jídelny a obývacího pokoje. Již zmiňované ořechové dřevo se prolíná celým bytem buď v nábytku nebo v podlahách. Velice důležitou roli zde hraje nepřímé osvětlení. Celé přízemí rodinného domu má poměrně vysoké stropy, to by v kuchyni nepůsobilo dobře. Zde je tedy je strop snížen sádrokartonovým podhledem a do podhledu je instalováno osvětlení tak, aby měkce a příjemně osvětlovalo celou místnost a současně přímo osvětlovalo pracovní desku.

Navrženo 2010, realizováno v lednu 2011, KYZLINK, s.r.o., www.kyzlink.com
Autor: Martina Volná | Fotografie: www.kyzlink.com