Zadání od čtenáře

Tato kuchyně byla navržena jako součást projektu novostavby venkovského rodinného domu pro mladé manžele s malými dětmi. Součástí zadání architektu Janu Kyzlinkovi byl požadavek, aby zařízení interiéru celého domu včetně kuchyně bylo praktické, účelné, co nejčistšího designu a především nadčasové.

Půdorys. Klikněte pro větší obrázek! 

Nadčasová barevnost

Interiér celého domu včetně kuchyně je vyladěn do barev ve škále od černé kávy až po bílou. Díky této decentní barevnosti lze lehce výběrem různých barevných doplňků kdykoliv změnit vzhled i styl zařízení místnosti.

Porovnání: vlevo vizualizace, vpravo realizace

vizualizace. Klikněte pro větší obrázek!realizace. Klikněte pro větší obrázek!

Dispozice a umístění v domě

Kuchyně je nevelká. Má rozměr 2,3 x 3,5 m. Provoz v tak malé kuchyni ale funguje skvěle díky dobře promyšlenému vnitřnímu uspořádání a především díky propojení s jídelnou a obývacím pokojem na straně jedné a s černou kuchyní na straně druhé. Z černé kuchyně i z jídelny se dá projít na terasu a na zahradu.

Výhoda černé kuchyně

Černá kuchyně je sen mnoha hospodyněk, poskytuje zázemí pro „čistý“ provoz v kuchyni samotné. V tomto prostoru je možné očistit zeleninu, přinesenou rovnou ze zahrádky, vyprat prádlo a pověsit jej přímo na terase, „doladit“ občerstvení pro zahradní grilování.
V této černé kuchyni je umístěna prostorná spíž, skříňky pro uskladnění věcí, které nepotřebujeme každý den a velká přídavná pracovní plocha. Dále pak pračka a sušička, 3 výsuvné koše na špinavé prádlo na kolečkách, koš na tříděný odpad.

Porovnání: vlevo vizualizace, vpravo realizace

 vizualizace. Klikněte pro větší obrázek!realizace. Klikněte pro větší obrázek!

Materiály

Celá kuchyňská linka včetně pracovní desky je vyrobena z vysokotlakého laminátu, někdy také označovaného HPL ( high pressed laminat). Místo tradičního keramického obkladu je použito lakovaného skla s názvem LACOBEL, která je neprůhledné a vytváří speciální efekt - odráží barevnost svého okolí. Ze stejného materiálu jsou i dvířka horních skříněk v hliníkových rámečcích. Minimalistický vzhled doplňuje velkoformátová dlažba.

Technika

  • Elektrické zásuvky jsou umístěny v liště pod horními skříňkami
  • V nerezovém soklu se ukrývá „lopatka“ centrálního vysavače
  • Měkké a tiché zavírání zásuvek a dveří zajišťuje systém BLUMOTION: zavíraná dvířka se jemně přibrzdí a lehce a neslyšně se zavřou.
  • Všechny spotřebiče jsou vestavěné.

 Klikněte pro větší obrázek!Klikněte pro větší obrázek!

Osvětlení

Přímé bodové stropní osvětlení doplňuje nepřímé osvětlení přes světelnou rampu. Světelná rampa není samoúčelná, skrývá odtah z digestoře. Další přímé osvětlení pracovní desky je téměř neviditelně zapuštěné pod horními skříňkami.

Kulaté okénko

Minimalismus, rovné a přímé linie, charakterizují celý interiér i vnější vzhled domu. Kulaté okénko v kuchyni je v celém domě jediné a jedinečné. Obyvatelům domu připomíná příjemně prožité chvíle na jiném místě a v jiném čase. A co je za oknem? Zahrada, příroda, pár kroků pro čerstvé Kyzlinkbylinky a květiny.

Realizace: KYZLINK, s.r.o., www.kyzlink.com