Zadání od čtenáře

Vážená redakce,

s velkým nadšením jsem na netu objevila Váš portál o přestavbách kuchyní a hlavně Váši nabídku získat profesionální návrh přímo od odborníků - designerů. O nové kuchyni přemýšlím už asi 2 roky a popravdě řečeno, dost se "trápím". Sama jsem nic zajímavého nevymyslela a návštěva místních kuchyňských studií mi moc radosti nepřinesla. Uvítala bych proto názor, resp. nápad člověka, který je k tomuto povolaný.

plán 1. klikněte pro zvětšení! plán 2. Klikněte pro zvětšení!

Dle Vašich bodů zasílám potřebné informace o stávající a možné budoucí kuchyni.

  1. Tvar kuchyně je samostatná rovná, rozměr 240 x 40Stará kuchyně. Klikněte pro zvětšení!0 cm, na jedné stěně bude umístěna linka v pořadí mycí centrum, přípravné centrum, varné centrum, na protější straně je u okna spíž, vedle spíže bude umístěna lednice (stávající), na konci této stěny bude jídelní kout.
  2. Spotřebiče plánuji vestavné (lednici mám volně stojící), myčka š. 45 cm, digestoř komínová, dřez fragranit antracit, mikrovlnku nepoužívám, ale může mít v kuchyni své místo, kdybych si ji chtěla pořídit.
  3. Styl – jednoduchý, elegantní, čisté linie, nadčasový, praktický, moderní – bez prolisů s minimalizací spár. Barva dvířek bílá, barva korpusu šedá, kovová, úchytky – delší tyčky, kvalitní písty a zbržďovací dojezdy. Velký důraz kladu na praktičnost. Dávám přednost světlým barvám, které jsou univerzální a mohu k nim obměňovat výmalby a doplňky.
  4. Rozvody – ráda bych do nich příliš nezasahovala.
  5. Cenové rozmezí – bez spotřebičů max. 80.000,- Kč.

Stará kuchyně. Klikněte pro zvětšení! Stará kuchyně. Klikněte pro zvětšení!

Často nevařím, bydlím sama, ale občas se nás sejde víc.

Děkuji za ochotu a přeji hezký den,
Věra Mikulková

Řešení odborníka

Paní Mikulková přesně ví, co chce. Moderní, čistou a praktickou kuchyni, která odpovídá současným trendům i požadavkům na funkčnost tohoto prostoru. Má jasno i v barvách – minimalistický styl jednoduchých linií v bílé, šedé, nerezu… Něčí oko zaplesá, někdo začne hovořit o podobnosti s nemocnicí a o chladu. K tomuto typu linky se nehodí vázičky, obrázky nebo poličky s milými drobnůstkami.

Minimalistický styl

Je třeba si pohlídat, aby styl kuchyně korespondoval se zbytkem bytu. Pokud se ostatní vybavení domu nenese v tomto duchu, kuchyně bude pro návštěvníky tak trochu šokem. Pokud v bytě zvolíme nějaký styl nábytku a vybavení, měli bychom se ho pak držet. Proto bych se nedržela striktně nalinkované představy, ale přizpůsobila ji zbytku bytu. Je zvolit kuchyni moderní, hladkou, ale přesto útulnou a neutrálnější ve svém ladění.

Příklad minimalismu. Klikněte pro zvětšení!Příklad nerezu za varnou deskou. Klikněte pro zvětšení!

Pozor na žár

Paní Mikulková si přeje „záda“ kuchyně (tedy prostor mezi horními skříňkami a pracovní deskou) v materiálu pracovní desky. Zde je nutno upozornit na úskalí, které s sebou přináší užívání plynové varné desky. Žár vycházející z hořáků vyžaduje opravdu kvalitní nehořlavý materiál. Lamino, které se užívá k tomuto účelu, tyto podmínky nesplňuje. Jako vhodný materiál bych tu neviděla ani lacobel, tedy sklo, jímž se v poslední době moderní kuchyně doplňují. Pod vlivem rychlého zahřívání může prasknout. Za plynovou desku se nejlépe hodí klasický keramický obklad nebo nerez. Rozpočet, který paní Mikulková udala jako strop, by pro celonerezové řešení rozhodně nepostačoval. Proto bych doporučila držet se obvyklého keramického obkladu, výběr je dnes nepřeberný. Nebo pak lamina či zmíněného lacobelu v kombinaci s nerezem pouze za plynovou deskou.

Varianta A: Stylově minimalistická přesně podle zadání

První kuchyni jsem vytvořila podle zadání paní majitelky. Pouze jsem lamino nahradila maloformátovými obkladačkami Není problém najít je v dezénu nerezu, dřeva, skla či imitace kůže. Myčka umístěná k topení by byla dobrým řešení. Když bude otevřená, nebude překážet v dalším provozu kuchyně. Pouze přístup zleva není.

Varianta A: Stylově minimalistická podle zadání. Klikněte pro zvětšení!Varianta A: Stylově minimalistická podle zadání. Klikněte pro zvětšení!

Výhody: Tato kuchyň by fungovala dobře, zóny na sebe navazují.

Nevýhody: Jako zásadnější nedostatek tu vidím chybějící úložné prostory. Pokud se paní Mikulková rozhodne třeba pro výsuvný sorter nebo výsuvný odpadkový koš ve skříňce pod dřezem (a do moderní kuchyně určitě žádný plastový krasavec v koutě nepatří!), bude mít k dispozici jen jednu plnohodnotnou spodní skříňku, vše ostatní bude muset pojmout spíž.

Varianta B: S větším úložným prostorem

Tato varianta vychází z předchozí. Spodní část linky je tvořena dvěma širokými výsuvy (90 cm) a jejich kapacita je nyní dostačující. Výklopné horní skříňky jsou samozřejmě otázkou vkusu každého, jejich užití zde má především vizuální funkci (symetrické horizontální členění celé kuchyně). Vypuštěním komínové digestoře získáváme další úložný prostor. Vysoké skříně pak tvoří skříňka s troubou a případnou mikrovlnkou, a dále úzká spížní skříň (doporučila bych výsuv) a lednice.

Varianta B: S větším úložným prostorem. Klikněte pro zvětšení!Varianta B: S větším úložným prostorem. Klikněte pro zvětšení!

Výhody: Tato varianta se mi zdá trochu praktičtější. Zvětšil se objem kuchyně i pracovní plocha. Umístěním trouby do výšky jsme získali poměrně mnoho důležitého místa tam, kde ho nejvíc potřebujeme.

Nevýhody: Místo pro jídelní stůl je zde užší (asi 240 cm) a tato varianta by znamenala citelnější zásah do peněženky. Především kování výklopných skříněk se pohybuje v různých cenových rozmezích (v řádu od 180 do 5 000 Kč za kování na jednu skříňku).

Varianta C: Kuchyně do L až U s výhledem do krajiny

Třetí kuchyně je do písmene L až U (to tvoří vysoké skříně a lednice). Topení ukryté za skříňkami své teplo může sálat pomocí průduchů v pracovní desce a ideálně i soklu kuchyně. Bylo by nutné pro zadní část zvolit hlubší pracovní desku (70–80 cm), aby bylo průduchy kam umístit.

Varianta C: Kuchyně do L až U s výhledem do krajiny. Klikněte pro zvětšení!Varianta C: Kuchyně do L až U s výhledem do krajiny. Klikněte pro zvětšení!

Výhody: Linka protažená pod okno nabízí skvělý pracovní prostor a rozšiřuje úložné prostory, přičemž místo mezi dřezem a varnou deskou se mírně zúžilo. Příprava nedělního oběda s výhledem do krajiny je příjemnější.

Nevýhody: V této kuchyni by bylo dobré zainvestovat do drátěného programu do rohových skříněk (otočné či výsuvné koše), jinak by se prostor stal trochu hluchým a těžce využitelným místem. Kuchyň v chladných barvách by také bylo dobré „ohřát“ stolem nebo čímkoliv dřevěným.

Varianta D: Jednoduchá funkční kuchyně do L

Poslední varianta je opět šedobílá, tentokrát pravé L. Na návrzích je vodět, jak se z téměř bezbarvé místnosti dá jednoduchou změnou malby na jediné stěně udělat veselá a útulná nebo naopak atraktivní a „šik“ místnost. Dalo by se říci – rok co rok nová kuchyň. Zde jsem zase použila klasické horní skříňky (až do stropu ve výšce 950 cm) a komínovou digestoř. Myčku jsem ponechala pod oknem.

Varianta D: Jednoduchá funkční kuchyně do L. Klikněte pro zvětšení!Varianta D: Jednoduchá funkční kuchyně do L. Klikněte pro zvětšení!

Výhody: Kuchyň poskytuje dostatek pracovního i úložného prostoru, je logická, zóny navazují. Přitom nezabírá tolik místa a velikým plusem je tedy volná stěna – dostatek místa pro stůl a klidně i něco víc. Je to ale za cenu toho, že jsem paní Mikulkovou v této variantě připravila o spíž. Pokud budou dobře vyřešené spodní skříňky, neměl by být problém umístit vše potřebné.

Nevýhody: Technickým zádrhelem, který by ale měl jít vyřešit, je sousedství lednice a topení, to by mohlo rapidně zvyšovat její výkon. Proto by, pokud se majitelka rozhodne pro tuto jinak fungující kuchyň, bylo nutné vyřešit odizolování lednice od topného tělesa.

Který návrh připadá nejlepší vám? Hlasujte pod článkem.


Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ