Zadání od čtenáře

Vážení,

děkuji za možnost získat profesionální návrh kuchyně. Přikládám půdorys, původní kuchyni po babičce (bude velká rekonstrukce) a svoji variantu, kterou jsem si nakreslila sama v programu Alno (rohová skříňka má normální tvar obdélníku, ale to neumím v Alnu nakreslit).

Poznámky k budoucí kuchyni :

 1. sporák se sklokeramickou deskou co nejblíže komínu
 2. elektrická trouba pod varnou desku - pečeme tak 6x měsíčně a nevadí mi se k troubě ohnout
 3. digestoř s odtahem do komína
 4. vestavěné spotřebiče (trouba, sklokeramická deska, lednička, mrazák, myčka s čelním panelem)
 5. kuchyň bude součástí obýváku, okna na jih, na podlaze dlažba, podlahové topení
 6. přívod vody a odpad je na severní straně kuchyně (vedle komína), ale je možno s nimi eventuelně hýbat
 7. vaříme s manželem oba, já jsem pravák, manžel levák - nechci prosklené skříňky (nebo jen minimum, pokud by to bylo hezčí)
 8. nechci výklopy, nemám s nimi zkušenosti a moc se mi nelíbí
 9. kuchyň spíše klasickou - je mi 38 let, manželovi 43 let
 10. místnost nemá příliš vysoký strop, původně jsem uvažovala o skříňkách až do stropu, ale nevím, jestli by to bylo hezké
 11. uvažovala jsem také o kuchyni tvaru C nebo G (s barovým pultem), ale skříňky se pod okno nevejdou, parapet je jen 75 cm nad podlahou, vznikly by mi jen dva nevyužitelné rohy a zdá se mi, že na obývací pokoj a jídelní stůl už nezbylo moc místa.

Děkuji moc za zhodnocení svého návrhu, vítám jakoukoliv radu, sama jsem to předělávala asi sto padesát krát a víc už nevymyslím.

Lada Buková

Klikněte pro větší obrázek!Klikněte pro větší obrázek!

Prostor pro kuchyni je sympatický. Limitem je pouze umístění digestoře ke komínovému odtahu, kam bychom ale vaření tak jako tak přirozeně směřovali. Paní Buková si přeje umírněnou kuchyň bez módních výstřelků. Pokusila jsem se o praktickou a nadčasovou střídmou klasiku, která ale samozřejmě nemusí postrádat moderní kuchyňské „vychytávky“.

Kuchyňský slovníček

Plnovýsuv - šuplík, který se dá celý vysunout do krajní polohy, takže dovoluje pohodlný přístup až k nejzadnějším uloženým věcem. Díky velké nosnosti do něj lze ukládat kromě potravin a běžného nádobí i kuchyňské roboty, mixéry atp. Plnovýsuvy dokážou „nafouknout" úložné prostory o 30-40 %.

Varianta 1 - Podle návrhu čtenářky

Výchozí kuchyň, kterou sama paní Lada navrhla, by jistě fungovala dobře. Vytkla bych jí pouze dvě věci: digestoř bych umístila výš (běžně bývá minimálně 65 cm nad elektrickou varnou deskou, 75 cm nad plynovou). Jeden z významných důvodů pro to je prevence úrazu. (O naši nízko umístěnou digestoř ve staré kuchyni po babičce jsem si udělala bouli několikrát.) Druhou věcí, která se mi příliš nelíbí, je zbytečná masa horních skříněk. Kuchyň je mohutná, tak trochu monstrózní. Čím víc prostoru, tím víc máme tendenci hromadit a ukládat. Pokud by se paní Lada rozhodla pro tuto možnost, jsem proto, aby lednice byla na straně vedle dřezu. 

Klikněte pro větší obrázek!Klikněte pro větší obrázek!

Varianta 2 - Vanilka s třešní a frézovaná dvířka

Druhá varianta je jednoduchou variací originálu. Vynechala jsem horní skříňky, kuchyň jsem pak také odlehčila o jednu vysokou skříňku. Horní skříňky je dobré umísťovat v oblasti dřezu a myčky – při uklízení umytého nádobí jsou po ruce. Naopak kolem varné zóny je dobré mít nejpoužívanější potraviny a hrnce. Preferovala bych tu plnovýsuvné zásuvky, jejichž obsah je vždy přehledný a výrazně skladnější, než běžné skříňky. V této kuchyni je však daleko od lednice ke dřezu, to bych označila jako minus.

Klikněte pro větší obrázek!Klikněte pro větší obrázek!

Varianta 3 – Moderní klasika

Modernější klasika a čisté linie – to je kuchyně číslo tři. V této funguje kuchyňský trojúhelník, je vzdušná, opticky nezabírá příliš velký prostor. Na vestavěnou lednici přirozeně navazuje mycí, pak pracovní a nakonec varná zóna. Vyšší zásuvky by byly dobrým útočištěm pro malé spotřebiče – a dobře by fungovaly jako spíž. Místnost přitom ale zbytečně nezahlcují. Minusem je, že veškeré kuchyňské dění probíhá zády k hostům a rodině, což v dnešní době není úplně „trendy“.

Klikněte pro větší obrázek!Klikněte pro větší obrázek!

Varianta 4 – Linka do L

Čtvrtá kuchyně představuje další z mnoha variant, které se nabízejí. Zase splňuje současné požadavky na pracovní ergonomii, linka by mohla být i odstupňovaná (varná plocha o několik centimetrů níž). Kuchyně do L jsou prý nejpraktičtější. Zde jsem linku oddělila vyšší zásuvkovou skříňkou, čímž se lehce vyčleňuje z obytného prostoru. Zdá se mi, že blok vysokých skříní je příliš mohutný. Proto bych pro tuto kuchyni zvolila opravdu světlé tóny. Obrovskou výhodou by naopak byl veliký pracovní i úložný prostor. Vysoké skříně (na rozdíl od horních skříněk) mají široké využití.

Klikněte pro větší obrázek!Klikněte pro větší obrázek!

Varianta 5 – S poloostrůvkem

V případě páté linky jsem se trochu „utrhla ze řetězu“ a nechala se unést modernějším vzhledem, snad paní Lada odpustí. Vznikla na první pohled malá kuchyňka, která ale skrývá netušené možnosti. 160 cm vysoký blok skříní jsem od komína oddělila lehkým sádrokartonem, kuchyni tak neruší žádné hluché místo. Na tento blok pak navazuje varná a mycí zóna, ta je řešená jako poloostrůvek. Vodoinstalace je tímto způsobem možné vést – ideálně instalační příčkou. Proto je hloubka poloostrůvku nadstandardní – 80 nebo 90 cm. Na poloostrov volně navazuje jídelní stůl, který může báječně sloužit i jako pracovní plocha, ta naopak v hlavní části trochu chybí.

Klikněte pro větší obrázek!Klikněte pro větší obrázek!

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ