Zadání od čtenáře

Bydlíme už třináct let v paneláku v přízemí na nejnovějším sídlišti ve východoslovenském městě Snina. Stěhovali jsme se do novostavby, ale stavba před dokončením chátrala deset let, dokud město nenašlo způsob, jak získat peníze od budoucích nájemníků. Už rok je byt v našem vlastnictví a žijeme v něm s manželem Jozefem, třináctiletým synem Erikem a čtyřletou dcerou Emmkou.

Kuchyni používám od nastěhování beze změny a za tu dobu jsem si pomocí stavebního spoření našetřila nějaké peníze na rekonstrukci (zatím 3000€) a hodlám v šetření pokračovat. Finanční problém je tím tedy vyřešen, zato vyvstal další: jak to co nejlépe vymyslet, aby kuchyně byla nejen pěkná a moderní, ale hlavně dokonale funkční, kde vše bude mít své místo a nic se nebude jen tak povalovat kolem (viz fotografie), aby bylo také i dost prostoru na přípravu jídla i stolování?

Původní kuchyně paní RosicovéPůvodní kuchyně paní Rosicové

Náčrt kuchyně jsem se pokusila vyrobit v programu Arcon s přesnými rozměry místnosti. Vstupní dveře 95 cm vedou do obývacího pokoje, otvor 80 cm je z chodby. Okno o rozměrech 149 cm x 149 cm se otáčí kolem středu, plánuji ho vyměnit buď za čtvercové výklopné, anebo s dvěma dvířky. Pod oknem je radiátor. Vlevo v rohu u okna jsou dvě teplovodní trubky - stoupačky od podlahy po strop vzdálené od stěny s oknem cca 11,5 cm a od stěny s dveřmi 19 a 29 cm. V místě, kde je dřez, je vývod vody a odpadu, u sporáku je na stěně s 80 cm vchodovým otvorem (který je celý ze sádrokartonu a odděluje chodbu s koupelnou a WC od kuchyně) otvor pro vývod z digestoře. Elektrické zásuvky jsou dvě na vyznačených protilehlých stěnách ve výšce 5-10 cm nad podlahou. Není ale problém vše přemístit…

Co se týká mých požadavků, mělo by v kuchyni být místo na rychlé stolování v podobě barového pultu, anebo varného ostrůvku, pokud se vejde. Jídelní stůl je totiž v obývacím pokoji.

Ze spotřebičů budu moci použít asi jen nerezovou mikrovlnku (nevím, zda by ji šlo zabudovat do linky, což se mi moc líbí). Bude to asi chtít i novou ledničku a mrazák, stejně jako samostatnou plynovou varnou desku místo sporáku. Chci si také rozhodně ušetřit i na nějakou menší myčku nádobí.

Půdorys kuchyně paní Rosicové

Líbí se mi styl někde mezi moderním a klasickým, více ale asi moderní, s vrchními skříňkami z mléčného skla, efektně podsvícenými. Ráda bych měla spodní skříňky výsuvné, s poličkami. Barevné požadavky nemám, ale líbí se mi světlé dřevo a modrá, proto jsem i doplňky pořizovala tmavě modré.

Předem moc děkuji,
Martina Rosicová, Snina 

Navrhovaná řešení odborníka

Půdorys pro kuchyňskou linku paní Rosicové byl nejenom vzorně vyrýsovaný a přehledný, ale také jde o docela hezké prostory. Samozřejmě, jen málokterá místnost nepřináší určitá omezení. Tady jsou omezením především rozvody plynu. Přestože je paní Rosicová ochotná udělat změny v jejich vedení, pro umístění varné zóny (i dřezu) by se těžko hledalo jiné místo. Jde tedy vždy jen o drobné posuny v rámci několika desítek centimetrů (pouze u poslední kuchyně je výraznější zásah).

Dalším omezením jsou průchody. Paní Rosicová touží po baru a barovém sezení – a sama vidí problém. Jsem za to ráda, někteří lidé totiž na baru tak moc trvají, že ve výsledku vznikne úplně nepřirozený kout, kde by si návštěva připadala spíš jako na hanbě. Tady by jakýkoli širší bar překážel. Vždy by se musel obcházet a časem by se myslím stal tím, co by rodinu na kuchyni vadilo nejvíce. Průchody by měly zůstávat volné.

Varianta 1 – šedá s nerezem

Paní Martina hlasuje spíš pro modernější kuchyně – a i tady si rozumíme. Dům je docela nový, rustikální kuchyně by se nehodila a moderní linky jsou praktické. V rodině se dvěma dětmi bych jistě volila takovou linku, která bude nenáročná na údržbu, hladká a funkční.

Varianta 1 – šedá s nerezemVarianta 1 – šedá s nerezem

Zvolila jsem kombinaci světlého dřeva a světle šedých dvířek. Šedá je neutrální, hodí se k teplým i studeným barvám, je nadčasová – a není tak citlivá, jako je bílá či slonová kost. V tomto případě jsem použila pouze nerezový panel za varnou desku. Samozřejmě, pokud paní Martina fandí obkladačkám, je to jen na ní. Ráda bych jen poukázala na to, že některé soudobé malířské nátěry už dokáží odolávat i takto „drsným“ podmínkám. Jsou paropropustné, omyvatelné, otěruvzdorné. A když vás za dva roky omrzí, prostě je přetřete.

Výhodou této kuchyně je bezpochyby dost pracovního i úložného prostoru. Výměnou myčky a dřezu by se pak ještě zvětšila hlavní přípravná zóna. Další pracovní plochou je tu barový stolek. Při zasunutí stoliček vzniká maličký ostrůvek, který nepřekáží.

Nevýhodou pak je vzdálenost lednice od samotné linky. Je to sice několik kroků, v průběhu jednoho většího vaření by mohlo být z několika kroků i pár kilometrů.

Varianta 2 – do L s rohovou varnou deskou

Cesta nejmenšího odporu, nejschůdnější řešení. To je patrně tato kuchyně. Rozvody vody i plynu zůstávají stejně jako v první variantě, to jest beze změny, lednice s troubou se stávají součástí linky. Třešňové dřevo a krémovými dvířky představují klasickou kombinaci, která se stále líbí. Jen je nutné posoudit, zda by podobný odstín dřeva zapadl do konkrétního bytu (pokud převládají jiné odstíny, podržela bych se jich). Kuchyně nabízí dost skříněk a měla by pojmout vše důležité. Lednici bych doporučila držet dál od radiátoru. Od myčky, která při mytí též většinou mírně „topí“, jsem lednici oddělila úzkou poličkou (prkénka, tácy). Stůl řeším klasicky – kulatý stolek s malým průměrem, na snídani tak akorát.

Varianta 2 – do L s rohovou varnou deskouVarianta 2 – do L s rohovou varnou deskou

Výhodou je, že jde o kompaktní linku, která dodržuje pravidla kuchyňské ergonomie. Poskytuje kvalitní úložné i pracovní místo.

Nevýhodou zase, že mezi dřezem a varnou deskou je minimum místa. Toto je sice kompenzováno prostorem zprava vedle varné desky, ale znamená to neustálé přenášení a popocházení.

Varianta 3 – nestárnoucí bílá klasika

Moderní a přesto klasické jsou bílé linky s jednoduše frézovanými dvířky. Jsou moderní, když použijete mozaiku nebo velkoformátový obklad, klasické, když koupíte béžové obkladačky formátu 10x10, rustikální, pokud se doplní masivní deskou, svazkem česneku a zděnou digestoří. Zde volím kompromis. Horizontální skříňky jsou spíš moderna, stejně tak nerezová digestoř. Klasické jsou obkladačky a celkově mírný a spíš útulnější vzhled kuchyně. Žádné ostré kontrasty.

Varianta 3 – nestárnoucí bílá klasikaVarianta 3 – nestárnoucí bílá klasika

Výhody – dobré úložné prostory a příjemný, kompaktní vzhled celé linky.

Nevýhody – pracovní plocha je sice dostatečná, ale rozkouskovaná. Maximum mezi dřezem a deskou je cca 70 cm. Za předpokladu, že by paní Martina zvolila užší myčku nádobí (45cm), by se tento prostor zvětšil na obstojných 85 cm. Ale zdá se mi, že pro čtyřčlennou rodinu, kde se hodně vaří, je myčka „šedesátka“ tak akorát. Pokud rodina hodně využívává mikrovlnku, je její umístění v policích za lednicí relativně nešikovné (i za předpokladu, že bude umístěná o polici níž. Tato kuchyně vyžaduje drobný zásah do přívodu plynu, jeho úpravu.

Varianta 4 – žádné kompromisy

Byla by nejdražší, bylo by nutné zásadněji upravit veškeré rozvody. Myslím, že by to ale stálo za to. Linka číslo čtyři vychází z druhé v pořadí, ale tady se nepřizpůsobuje. Využila jsem kontrastní černobílou. Kuchyň jsem zpracovala velice moderně. S použitím dřeva linka nepůsobí chladně, spodní skříňky v černé jsou tuším nesmírně nenáročné na údržbu. Díky tmavé barvě vespod je kuchyně stabilní, bílá na vysokých a horních skříňkách dodává na lehkosti, stejně tak otevřené police. Pozor, pokud by zaujala zrovna tato, na hrnečky po babičce tu není prostor. Snídaňový stolek nechám na posouzení čtenářů. Zkusila jsem barové sezení v prostoru. Mám ale pocit, že se tím kuchyň přibližuje nádražnímu bufetu. Rozhodně by bylo lepší zvolit malý čtvercový stolek a plastové židličky ve stejném stylu.

Varianta 4 – žádné kompromisyVarianta 4 – žádné kompromisy

Výhody - kvalitní pracovní plocha i úložné prostory. Kuchyň splňuje ergonomické požadavky, je logická, jistě funkční a velice moderní.

Nevýhody – samozřejmě záleží na studiu či truhláři, ale pořizovací náklady budou vyšší – nutné je započítat i úpravu plynovodu apod. – a v případě rohových skříněk myslet na příklad na karusely, které umožní přístup k veškerému obsahu.

Ať už si paní Martina vybere kteroukoli kuchyni (nebo se jimi pouze inspiruje k další práci), doporučuji styl i barvy přizpůsobit ostatnímu bytu. Rustikální linka v běžně vybaveném bytě působí křečovitě a nevkusně. Stejně tak moderní linka obložená dečkami vedle obýváku ve stylu antic bude tak trochu mimo. Přeji šťastnou ruku při výběru nejen linky, ale i dodavatele.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ