Paní Braunová požádala o pomoc se svou kuchyní, kterou má v plánu zcela přestavět. Naše návrhářka jí připravila podle jejích požadavků několik variant, jak na to.

Zadání od čtenáře

Vždy jsem chtěla, aby součástí kuchyně byla i jídelna. Moje současná kuchyň je samostatná místnost. Spotřebiče si představuji vestavné a určitě hodlám pořídit novou lednici, ta stará už dosluhuje. Naopak bych ráda použila stávající spotřebiče - varnou desku, troubu, myčku, mikrovlnku, digestoř, alespoň se tím ušetří.

Klikněte pro větší obrázek!Klikněte pro větší obrázek! 

Vždycky se mi líbil rustikální styl, tak bych ráda měla novou kuchyni v tomto stylu. Vařím každý den, a to pro čtyři dospělé. Finance nechám na profesionálech, žádné požadavky v tomto směru nemám. Jen bych ráda měla dřez v pravém rohu z pohledu od dveří na balkón, zato designér klidně může změnit rozložení rozvodů.

Klikněte pro větší obrázek!Klikněte pro větší obrázek! 

Varianta 1 A

Dispozice místnosti neumožňuje příliš velkou variabilitu kuchyňské sestavy. Jen těžko jde umístit bar, natožpak ostrůvek. Přáním majitelů je umístění dřezu v pravém rohu, toho se tedy striktně držím ve všech nabízených variantách. Rustikální kuchyň neznamená „zastaralá a nemoderní“, protože i tady je možné používat soudobé „vychytávky“ – plnovýsuvy, výklopné horní skříňky, rozdělovače zásuvek, výsuvy pro tříděný odpad...

Pro 1. variantu jsem zvolila spíš klasický styl, než rustikální. Jednoduše frézovaná dvířka v třešňovém designu působí teple a příjemně. Zároveň ale trochu těžkopádně, to je pro tmavé odstíny velkých kusů nábytku koneckonců typické. Těžkopádnost zde proto narušuji střední výškou potravinových skříní a menším množstvím horních skříněk. I mléčné prosklení horních skříněk prostor opticky odlehčuje. Minusem tu ale může být méně úložných prostor.

Klikněte pro větší obrázek!Klikněte pro větší obrázek!

Pocit kompaktnosti navozuje rampa s bodovým osvětlením, stejnou funkci by měl i na příklad sádrokartonový podhled v hloubce spodních skříněk. Ten je i praktičtější kvůli prachu. Dispozičně se tato kuchyň podobá své předchůdkyni. Nevyžaduje také téměř žádný zásah do rozvodů.

Jako negativum může paní majitelka vnímat umístění dřezu – pokud je zvyklá na odkapávací plochu vlevo, při otočení dřezu by při mytí nádobí neměla potřebný prostor pro pravý loket. Pak by, vzhledem k mytí v myčce, možná stačil dřez bez odkapávací plochy umístěný na středu skříňky. Pozitivní naopak je, že je na toto rozmístění zvyklá: mění se pouze umístění trouby (trouba je samostatná a deska má taky svoje ovládání, proto snad půjde trouba umístit zvlášť), čímž se zvětšuje úložný prostor ve spodních skříňkách. Hlavní pracovní plocha (tzn. plocha mezi deskou a dřezem) je tu 90 cm – tedy doporučovaná šíře.

Kuchyňský slovníček

Rozdělovače zásuvek: výrobci zásuvkových pojezdů nabízí jako doplňky zásuvkové rozdělovače. Jde vlastně o pevně umístěné mřížky v zásuvce, které si můžete nastavit do požadovaných velikostí. Tyto „chlívečky" pak zajišťují pořádek v zásuvkách- obsah „šuplete" je tak přehledný, vysoké dózy nepadají a drobné věci se nesesypávají. Rozdělovače také zamezují klouzání obsahu po dně.

Výsuvy pro tříděný odpad: jde o hlubokou zásuvku pod zpravidla dřezovou skříňkou, v níž je umístěný systém několika odpadkových košů. Je to čisté, ekologické a praktické řešení, kdy malíčkem otevřte zásuvku, do odpadkového koše shrnete slupky od brambor a kolenem zase zavřete. Nádobky bývají obvykle tři (např. bio odpad, plast a smíšený odpad). Odpadá shánění starého letáku, na který oloupete jablka. Proti nevzhlednému „odpaďáku" v rohu kuchyně, do něhož strká čumák sousedčin zvědavý pes... pořádný krok dopředu :-).

Horní výklopné skříňky: jsou někdy zvané horizontální (pro svůj tvar ležetého obdélníku). Získávají stále větší oblibu, opět především pro svou praktičnost a komfort, který poskytují. Hlavní výhodou je možnost mít skříňku delší dobu otevřenou, aniž by se vám dvířka pletla. Dvířka jsou vyklopená ve výšce nad hlavou (nebo v jakékoli výšce chcete, dobré kování a kvalitní píst je udrží ve kterékoli mezipoloze). Lze tedy vyložit nádobí z myčky a narovnat do skříněk, aniž byste si o roh otevřených dveří přivodili otřes mozku.

Varianta 1 B

Tato možnost se liší vytočením linky do tvaru L a použitím rohového dřezu. Zvětšují se tak úložné prostory v dolních i horních skříňkách a také toto řešení nabízí velkorysejší pracovní plochu, která má mezi varnou deskou a dřezem příjemný metr.

Klikněte pro větší obrázek!Klikněte pro větší obrázek!

Potravinovou skříňku mezi troubou a lednicí jsem v tomto návrhu obětovala, byla by na úkor pracovní plochy. V tomto návrhu jsem již použila rustikálnější, zdobnější frézování, avšak se zachováním třešňového odstínu – vzhledem k židlím a stolu paní majitelky, které poslala na fotografiích.

Varianta 1 C

Osobně si myslím, že tohle je asi nejlepší možné řešení. Použití vanilky, bílé nebo jakéhokoliv jiného světlého odstínu dřeva, umožňuje vytvořit vysokou skříňovou sestavu, která díky své barevné vzdušnosti „nedusí“ a nezahlcuje prostor.

Klikněte pro větší obrázek!Klikněte pro větší obrázek!

Zde je varianta s potravinovou skříní, její absence by opět rozšířila pracovní plochu a úložné prostory v horních a dolních skříňkách. Tady záleží ve všech případech na potřebách majitelů. Pokud zvolí potravinovou skříň v šířce 40 nebo 45 cm, jako mám v návrzích, v každém případě doporučuji investovat opět do plnovýsuvů ( viz. kuchyňský slovníček v minulém článku). Pod varnou deskou jsou zde použité 80cm hluboké zásuvky – je to nejpraktičtější umístění potřebného nádobí.

Varianta 1 D

Klikněte pro větší obrázek!

Poslední variantou je linka s troubou, vestavěnou pod varnou deskou. Opět nabízí velké množství úložného prostoru, kombinace javoru s třešní je myslím docela útulná a neokoukaná. Příjemně rustikální dojem podtrhují prosklené skříňky a celková oku milá symetrie. Vadou by mohlo být právě umístění trouby. Trouba ve výšce je šetrná k zádům.

Varianta 2

Vysoké skříně - troubu, spížovou skříň a lednici jsem umístila mezi okno a francouzské dveře. Pro skladování potravin je toto umístění vlastně ideální, venkovní strana je ochlazovaná, pro lednici je toto místo super. Minusem je naopak větší vzdálenost od pracovního místa.

Klikněte pro větší obrázek!Klikněte pro větší obrázek!

Ostatní skříňky nechávám seřazené, jak byly. Dřez v rohu se mi v téhle kuchyni vyloženě líbí, jen musí majitelka zvážit, zda by jí nevadilo toto umístění myčky – bude to pro ni praktické při vyndávání nádobí? Tenhle problém se ovšem týká všech variant s kuchyní ve tvaru do L. Pokud by to paní Braunové vadilo, nezbývá než rovná linka.

Klikněte pro větší obrázek!Klikněte pro větší obrázek!

Stůl jsem tu vyřešila jako u Pokorných (v minulém článku, na který se můžete podívat tady) a skříňku u vnitřní židle jsem nechala jen jako otevřenou polici s košíky třeba na čaje a sladkosti – vzhledem k umístění nemůže být nijak frekventovaná.

Varianta 3

Tak a poslední… Je to v podstatě moderní kuchyně s rustikálními prvky, osobně se mi moc líbí, je netradiční, jiná. Nevýhodou je, stejně jako v kuchyni č. 2 vzdálenost od lednice a trouby, ta vzdálenost je ale možná jen zdánlivá, k lednici je docela daleko vlastně všude. Taky je nutno pohlídat vzdálenost skříňky vedle varné desky – u plynu je norma přísnější než u elektřiny.

Klikněte pro větší obrázek!Klikněte pro větší obrázek!

Výhodou je naprostá symetričnost, nádobí je hned při ruce, jídelna je opticky oddělena od kuchyňské části (z druhé strany té vyšší části je otevřená police s koši) a nabízí další úložný prostor nad jídelním stolem, kam se mohou dávat utěrky, sváteční servis…

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ