Zadání od čtenáře

Posílám plánek kuchyně s rozměry a rozvody od developera (pokud nebude zbytí, jsme ochotni rozvody pozměnit). Také posílám fotky toho, co se mi v kuchyni líbí – kombinace tmavého dřeva a vanilky, částečně prosklené horní skříňky, výsuvná potravinová skříňka, trouba s mikrovlnkou nad sebou ve výši očí, výsuvné pojezdy v rohových skříňkách.

Jak je vidět z plánku, kuchyň je spojena s obývacím pokojem a není nijak oddělena, proto je nutné myslet i na jídelní stůl. Přítel by si přál bar, avšak mně osobně se prostor jeví malý, aby zde byl jak bar, tak jídelní stůl. Vzhledem k tomu, že často hostíme návštěvy, je jídelní stůl nezbytností.

 Půdorys kuchyně paní Fojtíkové

V budoucí kuchyni by měly být vestavěny téměř všechny spotřebiče - digestoř (zřejmě nějaká lepší vzhledem ke spojeným prostorům), myčka, mikrovlnná trouba, elektrická trouba, elektrický sporák. Z uvedených spotřebičů nemáme zakoupený zatím žádný.

V bytě budu bydlet s přítelem, tudíž i v kuchyni se budeme pohybovat dva a bude se vařit asi 3x do týdne. Kuchyň by mohla být laděna do tmavě hnědé s převahou vanilky. Plovoucí podlaha však bude v barvě buku (světle hnědé dřevo), proto si ráda nechám s barvou poradit.

A konečně, do kuchyně bychom chtěli investovat asi 100 000 Kč včetně spotřebičů. Pokud je však částka nereálná, jsme připraveni připlatit.

Simona Fojtíková

Řešení odborníka

Výklenek pro kuchyňku paní Fojtíkové není veliký. Projektant domu sice správně předpokládá, že v bytě této velikosti se nebude každý den vyvářet pro šest hladových krků, přesto metry až tak moc šetřit nemusel.

V návrzích se snažím zachovat alespoň přiměřené rozmístění rozvodů. Vycházím z toho, že odtah digestoře lze schovat sádrokartonovým podhledem, vodovodní vedení a odpad je možné vést zády spodních skříněk. Držím se také barevné koncepce, která se paní Fojtíkové líbí. I mně je tato barevnost blízká, je barevně neutrální, svěží a zároveň teplá, nadčasová. Pokusím se vyplnit i přání přítele paní Fojtíkové, ale bar je v tomto prostůrku opravdu vždy jen naznačen a plní zároveň funkci stolu, na víc prostor není.

Varianta 1 – Rozšířené U s jídelním stolem na konci, které skýtá dostatek prostoruVarianta 1 – Rozšířené U s jídelním stolem na konci, které skýtá dostatek prostoru

Tato dispozice se mi jeví jako rozumné řešení. Zóny na sebe navazují, respektují ergonomii. Ke kuchyňské lince je připojen větší jídelní stůl, ten zároveň představuje další pracovní plochu.

Výhody: Pracovní i úložné prostory jsou příznivé. Šikmý jídelní stůl představuje atypický prvek, kuchyni odděluje a zároveň ji otevírá do prostoru. Volné police tu fungují především jako optická spojnice horních skříněk, kuchyni činí kompaktní.

Nevýhody: Menší hlavní pracovní plocha. Trouba je umístěná pod varnou deskou. Při výběru myčky by bylo nutné myslet na sousedství s lednicí a vybrat tedy typ, který příliš nehřeje.

Varianta 1 – Rozšířené U s jídelním stolem na konci, které skýtá dostatek prostoruVarianta 1 – Rozšířené U s jídelním stolem na konci, které skýtá dostatek prostoru

Myčku by bylo možné umístit i z druhé strany, tím by se omezilo zahřívání lednice. Přístup k ní však bude vždy mírně komplikovaný.

Varianta 2 – L s odděleným jídelním stolem: v jednoduchosti je krásaVarianta 2 – L s odděleným jídelním stolem: v jednoduchosti je krása

Tato varianta představuje docela malou kuchyňku, která by ale potřebám páru mohla vyhovovat. Je prostorově nenáročná, téměř nenápadná. Kuchyňskou i jídelní část jsem oddělila knihovnou (sádrokarton apod.).

Výhody: Jedná se o jednoduchou linku, kterou jasně vymezuje výklenek. Z obou stran ji uzavírají vysoké skříně, z hlediska kuchyňské ergonomie je vyhovující. Na chladničku navazuje odkládací plocha, pak mycí, pracovní a varná zóna a nakonec trouba a mikrovlnka.

Nevýhody: Pro větší vaření není příliš prostoru. Vedle trouby i varné desky chybí odkládací místo.

Varianta 2 – L s odděleným jídelním stolem: v jednoduchosti je krásaVarianta 2 – L s odděleným jídelním stolem: v jednoduchosti je krása

Varianta 3 - Moderní a dynamické řešení s napojeným stolem

Varianta 3 - Moderní a dynamická s napojeným stolemModerní a dynamická linka, kterou charakterizuje slovo „horizontální“. Vysoké skříně jsou umístěné v zadní části výklenku, navazuje varná deska i mycí zóna, pak dlouhá pracovní plocha. Její součástí je bar – jídelní stolek. Záleží na majitelích, zda by byli ochotní stolovat na barových židlích. Mladý pár se s tím jistě dobře vypořádá, pro návštěvy nebo rodinný oběd je toto řešení však nevyhovující a vyžadovalo by „plán B“.

Výhody: příjemná pracovní plocha, kvalitní úložné prostory. Kuchyně je svižná, působí lehce, byla by vhodná i pro pár menšího vzrůstu.

Nevýhody: malá pracovní plocha mezi dřezem a varnou zónou, komplikované řešení stolování větších sešlostí.

Varianta 3 - Moderní a dynamická s napojeným stolemVarianta 3 - Moderní a dynamická s napojeným stolem

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ