Dopis čtenářky

Žiji s manželem a dvěma dětmi (deset a šestnáct let) v čtyřpokojovém bytě ve Slavičíně. Ale jelikož děti dorůstají, rozhodli jsme se, vzít si hypotéku a zakoupit ve Zlíně byt 2+kk s tím, že tam budeme žít s mužem, nebo jedno z našich dětí s partnerem. Jelikož se jedná o novostavbu, není v bytě ani kuchyně a z toho důvodu je byt prakticky neobyvatelný.

Plánek kuchyněKuchyňský kout je malý ve tvaru nudle a bez okna, které je navíc umístěno na opačné straně místnosti. Obešla jsem několik kuchyňských studií, ale nikde mi nebyli schopni nakreslit návrh, který by nám vyhovoval a zároveň se nám i líbil.

Byt má 55 m2, kuchyň je součástí obývacího pokoje. Nemám vlastně žádnou představu, jen snad tolik, že kuchyně by měla být moderního rázu (nemáme rádi klasiku), co se týče barev, nebáli bychom se i něčeho odvážnějšího, jen vím jistě, že barvy musí být světlé pro optické zvětšení prostoru. V plánku je počítáno s jídelním stolem, my jsme původně plánovali ukončit koutek barem, nicméně jsme od plánu ustoupili, protože máme strach z nedostatku světla. I když vyvýšené sezení by se nám líbilo.

Pokud jde o spotřebiče, rádi bychom lednici (nemusí být moc veliká), troubu s varnou sklokeramickou deskou, digestoř, myčku a mikrovlnnou troubu, pokud možno vestavné.

No a pokud jde o finance, rádi bychom se vešli do hodnoty 100.000 Kč i se spotřebiči (zkrátka kuchyň na klíč).“

Z Moravy srdečně zdraví Jana Romanová
 


Řešení odborníka

Pro tuto kuchyni je vymezený opravdu jen malý prostor a omezení je zde celá řada. Pominu-li čtvereční metry, jsou tu rozvody, které opravdu respektuji, pouze ve třetím návrhu jsem přemístila varnou desku. Nepřítomnost přirozeného světla nás tlačí k otevřenosti, optickému prosvětlování. Kuchyně nemá být tmavá a temná, ale příjemná a útulná. Umístění vysokých skříní směrem do obytného prostoru je tedy nemožné, zastínilo by hlavní část linky. Z důvodu malého prostoru ve všech případech pracuji s myčkou o šířce 45 cm.

Varianta A: Smetanová v korpusu z tmavého dřeva

Varianta A: Smetanová v korpusu z tmavého dřeva  Varianta A: Smetanová v korpusu z tmavého dřeva

Klasické L s vyvýšenou troubou a mikrovlnkou představuje první možnost.Varianta počítá s podstavnou lednicí a pro troubu jen nízkou skříňkou, aby v kuchyni příliš nevyčnívala, pro kompaktnost je dorovnána dřevěným panelem, ten by měl kuchyni také opticky zkrátit. A dává vyniknout i pěknému odsavači.

Varianta A: Smetanová v korpusu z tmavého dřeva  Varianta A: Smetanová v korpusu z tmavého dřeva

Výhody: Tato varianta nabízí v rámci možností přijatelné prostory – jak úložné, tak pracovní. Je také příjemná na pohled.

Nevýhody: Varná deska těsně vedle vyšší skříně. V případě plynové desky by toto řečení nebylo vůbec možné.

Varianta B: Ve světlých tónech hnědé

Varianta B: Ve světlých tónech hnědé  Varianta B: Ve světlých tónech hnědé

 Opět ve tvaru L, tentokrát ale s troubou umístěnou v pod varnou deskou, mikrovlnná trouba se zase přesunula do horní skříňky. Umístění lednice zůstává stejné. Světle hnědá dvířka a světloučké dřevo nejsou příliš tmavé – vzhledem k nutnosti hlídat barevnost. V případě této varianty bychom ale doporučili dvířka si před výběrem konečného odstínu půjčit a vyzkoušet v domácích podmínkách.

Varianta B: Ve světlých tónech hnědé  Varianta B: Ve světlých tónech hnědé

Výhody: Přesun trouby zvětšil pracovní i odkládací plochy, kuchyně vypadá mnohem větší, symetričtější, přehlednější.

Nevýhody: Mikrovlnná trouba je relativně vysoko, záleží ale na výšce postavy majitelů.

Varianta C: Sluníčková

Varianta C: Sluníčková  Varianta C: Sluníčková

Poslední kuchyňka má tvar širokého U. Korpusy jsou z třešňového dřeva, dvířka pak z teplého svítivého tónu žluté, který celou linku rozzářil. Lednice je zde větší, přesto celý blok zůstává nižší (150-160 cm) než klasické kuchyňské skříňové bloky a police nad ním výšku dorovnávají. Kuchyně je ergonomicky v pořádku, lednice – mycí – přípravná a varná zóna jsou ve správném pořadí. Co se týče rozvodů, bylo by v této variantě pouze nutno protáhnout jeden kabel pro varnou desku. Zásuvky vytočené směrem k jídelně představují pracovní plochu a příborník v jednom.

Varianta C: Sluníčková  Varianta C: Sluníčková

Výhody: Tato varianta je dobrým řešením s dostatečnými prostorami i pro větší vaření. Na pohled zajímavá, ani vyšší skříně neubírají na kráse, barevně netradiční. Zároveň nejveselejší a nejsvětlejší ze všech.

Nevýhody: O něco vyšší náklady, i když by limit ani zde nemusel být překročen, záleží na výrobci. Pozor na dostatečný prostor pro otevření dvířek lednice.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programuTurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ