Zadání od čtenáře

Mladý manželský pár užívá tuto kuchyň, lépe řečeno, spokojeně si ji užívá, už více než rok. Tomu, aby kuchyně co nejvíce odpovídala jejich představám a požadavkům, věnovali skutečně hodně času a energie. Nyní mohou jen konstatovat, že se jim to vyplatilo a bohatě vrátilo. Ještě než se obrátili na architekty, měli jasnou představu o designu a také o předpokládaném provozu v kuchyni. Projekt díky tomu vznikal rychle a hladce, ve vzájemné shodě architekta a klienta. Protože paní domu ráda vaří a ráda využívá nejnovější moderní technologie, kuchyňské spotřebiče si vybírala s manželem sama.

Půdorys (klikněte pro větší obrázek) 

Dispoziční řešení

Původní rozměr kuchyně byl 2,8 m na šířku a 3,4 m na délku. Díky barovému pultíku, který částečně zasahuje do prostoru obývacího pokoje, se délka prodloužila o 0,45 m. Bar tvoří nenásilný předěl mezi kuchyní a obývacím pokojem, opticky ji uzavírá a současně přirozeně propojuje. Zároveň se tak stává multifunkční plochou, může se proměnit podle potřeby v pracovním stůl, pracovní plochu pro přípravu pokrmů či stolek na umístění občerstvení při malém domácím rautu. Dispozice kuchyně je navržena do tvaru U, při návrhu byla respektována tradiční osvědčená ergonomická pravidla.

Porovnání: vlevo vizualizace, vpravo realizace

 Vizualizace (klikněte pro větší obrázek)Realizace (klikněte pro větší obrázek)

Barvy, materiály, tvary

Celý prostor je vyladěn do optimistické zelenkavé barvy, a to díky použití zeleně probarveného pískovaného skla. Sklo je použito místo tradičního keramického obkladu na zdi za pracovní deskou a také jako výplň horních skříněk. Černá žulová pracovní deska přechází v prostoru pod oknem přes sokl až do okenního parapetu. Další použité barvy v místnosti jsou neutrální bílá (dvířka úložných prostor), šedá (dlažba), antracitová (barový pult a korpusy). Zmíněné barvy a materiály v kombinaci s jednoduchými liniemi nábytku tvoří čistý, vzdušný a příjemný prostor, ve kterém lze příjemně strávit čas věnovaný přípravě jídla a současně být v kontaktu s ostatními členy rodiny ve společenské místnosti.

 Neutrální bílá dvířka, černá žulová pracovní deska (klikněte pro větší obrázek)Zeleně probarvené pískové sklo za linkou (klikněte pro větší obrázek)

„Vychytávky“

  • Za pozornost stojí pracovní plocha na levé straně, která se dá uzavřít samonavíjecí roletou. V tomto prostoru jsou umístěny často používané malé kuchyňské spotřebiče jako kávovar, varná konvice, kuchyňský robot, topinkovač a také kořenky, čaj a káva. Vše potřebné je na jednom místě a po použití se roletka se zatáhne a je „uklizeno“.
  • Pod barem je umístěna malá designová domácí vinotéka, přístupná z obývacího pokoje.
  • Čela zásuvek jsou vložena do korpusu, jinak řečeno, úchytky nevyčnívají do prostoru, ale jsou zapuštěné.
  • Pod okenním parapetem je přímo do žulového soklíku vestavěn topný konvektor. Elegantně se tak vyřešil problém s umístěním topného tělesa v prostoru kuchyně.

 Pod barem je malá domácí vinotéka (klikněte pro větší obrázek)Pracovní plochu nalevo je možno uzavřít samonavíjecí roletou, umístěny jsou zde často používané malé spotřebiče (klikněte pro větší obrázek)

Spotřebiče

Jak už bylo v úvodu řečeno, spotřebiče byly v této domácnosti vybírány s velkou pečlivostí. Majitelé se snažili co nejlépe vyvážit tyto parametry: cena, výkon, dobrý design. Nakonec vybrali přístroje různých značek, které co nejlépe odpovídaly jejich představám. Chladnička a objemný mrazák jsou dva oddělené spotřebiče, oba vestavěné. Vestavěná je i elektrická trouba a myčka na nádobí. Majitelé si zvolili sklokeramickou indukční varnou desku, se kterou jsou velice spokojení. Odsavač par je ukrytý v horní skříňce. Pouze parní mikrovlnná trouba je v nábytku položená volně, protože potřebuje hodně místa k odvětrání.Kyzlink

Realizace: KYZLINK, s.r.o., www.kyzlink.com