Zadání od čtenáře

Když nám mladí manželé zadávali k vypracování studii jejich nového venkovského rodinného domu, měli velice jasnou představu o tom, jak by měl vypadat. Oba mají  blízký vztah k přírodě, je tedy nasnadě, že volba padla na dřevostavbu. Přáli si, aby celý interiér souzněl s jeho venkovním vzhledem  a blízkým okolím domu. Dalším požadavkem bylo, aby dům byl navržen v souladu s učením feng shuej.

Půdorys kuchyně

Feng Shuej

Podle zásad feng shuej jsme  samozřejmě navrhli  také celkovou dispozici domu. Takže kuchyně se v domě nachází  na ideálním místě – na jihovýchodě. Jihovýchodní sektor je harmonizován energií dřeva  a posilován energií vody.

Obrázky 1 a 2 - Porovnání:
vlevo vizualizace, vpravo realizace
Vizualizace - návrh kuchyně
 Realizace - foto 1

Prostor kuchyně

Kuchyně je otevřeně propojena s jídelnou, obývacím pokojem a předsíní a zároveň jemně vymezená zvýšenou podlahou a  sníženým podhledem. Prostor je rozdělen do dvou částí. Zadní stěna pokrývá celou plochu a snaží se o maximální využití místa. Zde jsou umístěny všechny vestavné spotřebiče. Ostatní části kuchyně jsou odlehčené a  „levitují“ na mimořádně vysokém dřevěném soklu (25 cm).  V soklu jsou ještě další úložné prostory a jsou zde ukryté i sofistikované schůdky, použitelné do „vyšších pater“. Původně jsme navrhli před ostrůvek ještě barový pultík (viz foto vizualizace - vlevo nahoře), majitelé se ale rozhodli pro odlehčenou verzi bez pultíku.

Realizace - foto 2 Realizace - foto 3

Barvy a materiály

Celá kuchyně respektuje jednoduchost, čistotu, přírodní odstíny barev. Je kombinací  světlých (dub) a  tmavých  (eben) dřevěných prvků. Vodorovné plochy (podlaha a pracovní deska)  jsou černé , ostatní plochy mají barvy světlého dřeva. Pracovní deska je z HPL materiálu, podlaha je dlážděná (CASALA GRANDE). Za povšimnutí stojí detail  lemování černou 1 cm tlustou deskou spodních i bočních částí korpusů (viz foto - dole vlevo).  Zadní stěna za varnou deskou je bez obkladu, opatřena speciálním omyvatelným nátěrem.

Foto detailu - lemování korpusů černou deskou Realizace - foto 5

Osvětlení

Osvětlení jsme věnovali zvláštní pozornost, najdeme zde tři druhy.  Nejvýraznější je skryté zářivkové osvětlení , které kopíruje snížený podhled. V podhledu jsou umístěny bodovky, vytvářející  pouze náladové podsvícení. Na nejvíce exponovaných místech  (varná deska, pracovní plocha) jsou pracovní zářivky.Kyzlink

Realizace: KYZLINK, s.r.o., www.kyzlink.com - březen 2009
Designer: Petr Pospíšil