Brzy ráno jsme se pustili do práce. První vrstvou na lepenku měl být 5-ti centimetrový podlahový polystyren. V místech, kde nebyly položeny trubky topení a vody, to šlo lehce. Tam, kde ale trubky byly, jsme museli polystyren vyřezat přesně tak, jak se vinuly. Chtělo to ostrý nožík a kapku trpělivosti. Chvíli trvalo, než jsme došli na ten správný systém, jak vyřezávat drážky. V místech, kde se křížilo více trubek, to bylo obtížnější, ale i to jsme zvládly. Asi po dvou hodinách byla tepelná izolace hotova.

Přečtěte si, co se dělalo minule.

Polystyren a térový papír. A můžeme betonovat.
Polystyren a térový papír. A můžeme betonovat.

Jak jsme se dozvěděli od odborníka, poslední vrstvou pod potěrem by měl být térový papír, který zabrání tomu, aby se potěr nepřilepil na polystyren, který by se tím mohl poškodit. Térového papíru jsme koupili celou roli. Stačilo nařezat 3 pásy o délce 4 metrů a celá podlaha byla pokryta. Tím práce nás „amatérů“ skončila.

Takhle se dělal potěr
Takhle se dělal potěr

Když mistr zavelí

Stavební mistr dorazil právě včas. Míchačka, voda, štěrk, cement….vše bylo přichystáno. Mohlo se tedy začít. První várku potěru si namíchal sám odborník, abychom viděli, jaká je ta správná konsistence. Kolečka betonu se vozila docela v rychlém tempu, neboť jsme se dozvěděli, že čím méně bude na podlaze spojů, tím lépe.

Oslovení „mistr“ bylo přesné….práce šla jako po másle, radost pohledět. Po celém obvodu místnosti ještě pokládal úzký pásek pěnové folie miralon. Bylo nám řečeno, je to běžný postup, aby se potěr nespojil s omítkami.

Řez vrstvy schodu - lepenka, polystyren, térový papír a potěr
Řez vrstvy schodu - lepenka, polystyren, térový papír a potěr.

Vybetonováno - přestávka

Betonu stále přibývalo. Dostali jsme se ke schodům vedoucím do budoucí ložnice. Bylo třeba je „zašalovat“ pomocí nařezaných desek, aby vznikly hrany. Jakmile byla 6-ti centimetrová vrstva potěru i na schodcích, desky se oddělaly. Díky tomu vznikl řez podlahy, na kterém bylo hezky vidět jednotlivé vrstvy od základního betonu až po beton potěrový.

Nyní nezbývá nic jiného než čekat. Čekat, až podlaha ztvrdne alespoň natolik, že se bude moci po ní chodit a pokračovat v práci. Čtyři dny by měly stačit a minimálně dalších dvacet, než beton takzvaně vyzraje a přijde na něj jakákoliv finální podlaha – dlažba či PVC.

Hotovo, teď nechat podlahu vyzrát.
Hotovo, teď nechat podlahu vyzrát.

Text a foto: Bára Jálová