Ve znamení betonování

Sobota byla jako malovaná, pomocníci v plné síle, všechno důležité připraveno....tedy nic nestálo práci v cestě.

Přečtěte si, co se dělalo minule.


Nejprve jsme na udusanou navážku uložili kari síť. Vyšlo to naprosto přesně – rozměr jednoho kusu byl 6m2, celková plocha kuchyně je 12m2. Dohromady tedy 2 ks. Nikde nic nechybělo ani nepřebývalo.

Chlapi se pustili do práce s takovým elánem, že se zdálo, že za hodinu nebudou mít co dělat. První ládoval štěrk, cement a vodu do míchačky, druhý a třetí vozili beton a ten poslední – v této chvíli nejdůležitější a nejzodpovědnější osoba pod střechou – stahoval navezený beton do roviny. Pomocníky mu byly jen dlouhá vodováha a zednická lžíce.

Kari síť a první navážka betonu
Kari síť a první navážka betonu

Vystačí ten štěrk?

Hromada štěrku na dvoře ubývala neuvěřitelně rychle. Dokonce tak rychle, že to vypadalo, že štěrku pochybí a my nezabetonujeme to, co jsme chtěli.

Ale pod heslem „nějak to dopadne“ jsme pracovali dál. Když jsme měli zabetonovanou asi polovinu místnosti, kluci si udělali krátkou přestávku, aby se občerstvili. Sluníčko pálilo, a proto bylo třeba doplňovat tekutiny. Time´s up! Nebo-li čas pro odpočinek vypršel. Ještě nejsme u konce.

Hromada štěrku se neustále zmenšovala, ale betonová plocha byla větší a větší. Že by to přece jenom nakonec vyšlo? Oko zkušeného mrklo ....
pokud to vyjde, tak to bude „vo fous“.

Kluci pokračovali dál. Ještě bylo nutné zašalovat druhý schodek vedoucí z kuchyně do ložnice (již zmíněno v minulém článku). To znamená úsporu betonu. Super.

Téměř hotovo, zbývá už jen kousek.
Téměř hotovo, zbývá už jen kousek.

Chyběl jen fous

Poslední lopata štěrku, poslední poloprázdné kolečka betonu.... vysypat, rozhrnout, vyrovnat. Hotovo. Chyběla asi půlka kolečka. Co naplat. Dodělá se to příště.

Asi po třech hodinách bylo „hotovo“. Sklidilo se nářadí a teď už nezbývá nic jiného, než čekat, až to hezky pořádně zatvrdne. Při pohledu na místnost už to zase vypadá o něco líp. Při troše fantazie už vidím i dlažbu, kuchyňskou linku, stůl....

Zabetonováno, už se to rýsuje.
Zabetonováno, už se to rýsuje.

Ale zpět do reality. Je třeba se připravit na další práci. Tou bude elektrika a přívod vody.

Text a foto: Barbora Jálová