Ještě než došlo na samotné sekání a natahování elektriky, bylo potřeba oškrábat staré omítky. Na první pohled to šlo hladce, ale opak byl pravdou. Práci ztěžovala velká vrstva omítky a barvy, navíc ani jedna stěna nebyla rovná, a jak se lidově říká, „prášilo se jak od mlátičky.“

Přečtěte si, co se dělalo minule.

A jaké bylo naše další nemilé překvapení, když jsme pod dutou omítkou našli cihly zpevněné hřebíky. Je opravdu neuvěřitelné, co člověk všechno při rekonstrukci staršího domu objeví.


 Oškrábat omítku dá zabrat.

Na opracování zdí padly dva škrabáky. Pak se konečně mohlo začít s s elektřinou. Elektrikář nám při první návštěvě spočítal, jaké množství různých kabelů bude potřeba koupit. (Elektřina se dělala ještě v dalších dvou místnostech, takže toho bylo víc.)

Mezitím jsme kontaktovali stolaře, nyní již našeho kamaráda, který nám vyrobí kuchyňskou linku a domluvili se s ním, co a jak kde připravit. Vše bylo jasné.

Přítel s bratrem roztahali všechny kabely tak, jak bylo třeba. Vše řádně popsali, abychom se později v té změti vyznali. Prozatím to tak stačilo.

 
Natahané kabely působí zmatečně. Zasádrované kabely pro osvětlení působí o moc „spořádaněji“.

Druhý den jsme přesně vyměřili, kde budou zásuvky a osvětlení v kuchyni a hned se pustili do sekání. I když - neříkejme tomu sekání.....bourací kladivo (kango) je úžasná věc, která člověku ulehčí práci. Hodinka práce a bylo hotovo a připraveno na zapojení. K tomu už ale bylo zapotřebí odborníka.

Pro elektrikáře hračka

Elektrikář se dostavil až za pár dnů. Ještě jsme si jednou ujasnili, zda máme vše správně označeno a mohl se pustit do práce. Kabely určené pro kuchyňskou linku (myčku, elektrickou troubu, varnou desku, mikrovlnku a ledničku) byly nastříhány a usazeny na svém místě během pár desítek minut.

Kabely pro osvětlení kuchyně také nebyl žádný oříšek. Díky zavěšenému sádrokartonovému stropu, který se bude v kuchyni dělat, bude tato kabeláž hezky ukryta právě nad zmíněným stropem, a proto není třeba nic zasekávat.


Tady už brzy bude stát linka a připravené kabely povedou elektřinu k myčce, lednici a sporáku.

Na zapojení elektřiny v tuto chvíli ještě nedošlo. Kabely se musí na některých místech zasádrovat ke zdi, aby později nezpůsobovaly trable při omítání. K zapojení elektřiny dojde až budou hotové omítky.

Zhruba za deset dnů budeme dělat topení nejen v kuchyni, ale v celém domě. Do té doby musíme udělat hrubé omítky, dodělat elektřinu, dát na podlahu lepenku a polystyren a vybourat průchod mezi kuchyní a budoucím obývacím pokojem. To se ještě zapotíme!