Rovné stěny nejsou jen tak

Byla sobota, zhruba 5:50 když už jsme zdálky slyšeli přijíždět motorku. Švagr „čekatel“ asi nemohl dospat. Dnes bylo na programu omítání.

Přečtěte si, co se dělalo minule.

 

Míchačka, písek, cement a voda bylo nachystáno během chvilky. Díky rozvedené elektrice jsme museli všechny trčící kabely zabezpečit tak, aby nedošlo k jejich poškození. Igelitové sáčky byla ta správná volba.

Chlapi naházeli do míchačky potřebné „ingredience“ a mohlo se začít. Vzhledem ke křivým stěnám, na které jsme narazili snad všude, bylo potřeba v některých místech naházet velkou vrstvu malty. Zhruba půl metru od sebe (a někdy i víc) se udělaly platky, pomocí kterých se příště bude snadněji stahovat omítka. Vše se samozřejmě stále měřilo vodováhou, aby všechno bylo v rovině.

Patky v kuchyni.
Patky v kuchyni.

Prach úplně všude

Pro tuto chvíli bylo hotovo. Vše musí řádně zaschnout a bylo třeba nachystat další věci. To obnášelo: vysekat otvor pro přívod vody z koupelny do kuchyně, vybourat dveře a zazdít průchod, ze kterého vznikne potravinová skříň.

A konečně zasádrování krabiček na elektřinu. Po zasádrování zůstaly krabičky docela hodně vysunuté. Podle toho jsme si velmi snad dokázali představit, jak velká vrstva omítek ještě bude následovat.

Se sekáním otvoru pro trubky to bylo horší. Nejprve se musela vytrhat plovoucí podlaha v chodbičce mezi koupelnou a budoucí kuchyní. Bruska, majzl, později kango, které způsobilo obrovský oblak prachu. Sice jsme se snažili zakrýt plachtou všechny dveře, ale prach byl všemocný a dostal se všude, kam to šlo.

Nic se nedá dělat. S tím se musí počítat.

Patky před omítáním.
Patky před omítáním.

Počítání sádrokartonu

Mezitím už jsme přemýšleli nad sádrokartonem, pomocí kterého snížíme v kuchyni strop. Ze současných 3,4 m se dostaneme na nějakých 2,4 m výšky. Počítání bylo snadné. Půdorys místnosti je ve tvaru obdélníku s rozměry 3x4 metru.

Podle naměřeného množství sádrokartonu a dalších nezbytně nutných součástek pro montáž jsme zažádali o předběžnou cenovou nabídku.

Za pár dnů budeme pokračovat s omítkami. Snad nám to půjde od ruky.

Text a foto: Bára Jálová