Byla opět sobota něco málo po šesté hodině raní. Pro někoho ještě čas spánku, pro nás již tradiční čas spustit míchačku. Dnes jsou na řadě hrubé omítky. A co se od minulého týdne změnilo?

Přečtěte si, co se dělalo minule.

Odstranili jsme dveře, že kterých vznikne potravinová skříň. Otvor, kterým půjde do kuchyně přívod vody a topení, byl již vysekán. Nezbývalo tedy, než průchod zazdít.


Zazdívání průchodu, brzy bude hotovo.

Ještě než se tak stalo, dala se dospodu izolace – lepenka, která pak bude přes celou kuchyň.

Netrvalo dlouho a po průchodu nezůstalo ani památky. Pro tuto chvíli se s tím již nedalo víc dělat.

Malta, malta a zase malta...

Ale zpátky k omítání. Hned na začátku bylo jasné, že nám to dá pořádně zabrat. Cihly ve stěně, podél které měla být větší část kuchyňské linky, byly jak „noty na buben“. Už podle platek se dalo předpokládat, jaké množství malty se bude muset naházet, abychom docílili rovných zdí. Kolečka malty se dala počítat na desítky. Švagr nahazoval omítky, vyrovnával je pomocí desky, vodováhy a stavebního hladídka. Prozatím do úrovni hlavy. Na ty vyšší místa bylo přichystáno lešení.

Počasí nám tentokrát nepřálo. Teplota do 20°C, vítr a občasné přeháňky.

Omítky se nedělaly až úplně k podlaze, jelikož se do zdí bude ještě zasekávat již zmíněná lepenka. Navíc, částí kuchyně povedou trubky topení. Až tyhle dvě věci budou hotové, omítky u podlahy se dodělají.


Hrubé omítky po dokončení prací.

Přípravy na příští šichtu

Den se přehoupl do své druhé poloviny a my měli zhruba polovinu za sebou. Čas utíkal a sil ubývalo. Ač se to nezdá, je to docela fyzicky náročné.

Z pevné půdy pod nohama jsme se přesunuli do výšek. Odměřili jsme, v jaké výšce bude strop, abychom zbytečně neomítali místa, která budou ve finále schovaná.

V prostoru kolem okna se daly desky, pomocí kterých po omítnutí vzniknou špalety.
Poslední míchačka malty, poslední nahození a vyrovnání.

Pustili jsme se do úklidu podlahy. Všechen opadaný materiál se musel odstranit, elektrické kabely byly očištěny. Vše se vymetlo a připravilo na další práce.
 

Text a foto: Bára Jálová