Dnes nám začíná dvoutýdenní dovolená. Naše představa je jasná. Stihnout co nejvíce práce, tedy izolaci, topení, vodu, omítky, potěry, probourání průchodu.

Ale když jsme se radili s několika odborníky, každý nám radil jiný postup. Co teď? Probourat průchod nyní, nebo až později? Kdy přijdou na řadu potěry? A kdy fajnové omítky? Jak to bude s topením? V hlavě jsme měli zmatek.

Přečtěte si, co se dělalo minule.

Ještě než jsme se pustili do práce, zjišťovali jsme, jak široká stěna je mezi kuchyní a budoucím obývákem. Jaké bylo naše překvapení, když jsme se dopočítali úctyhodných 50ti centimetrů. Náš odhad byl maximálně 30.

Vysekaný otvor pro íčko
Vysekaný otvor pro íčko.

Pokládání překladu

Než došlo na samotné probourání, bylo nutné zasekat nahoru překlad. Železné íčko jsme měli. Přichystali jsme si lešení a pustili se do bourání. Jakmile byl připraven otvor pro vsazení překladu, donesli jsme si jej a pomalu jej vyzdvihovali. Nebyl nakonec tak těžký, jak vypadal. Podařilo se nám jej s přítelem umístit na správné místo. Ještě vyrovnat vodováhou a může se zazdít. Naprosto stejným způsobem se bude i další íčko usazovat z druhé strany. Ale to až později.

Když už jsme měli odstraněny dva šáry cihel pod překladem, pustili jsme se i do dalších. Průchod by měl být široký 150 cm a vysoký 200 cm. Při sekání jsme si všimli, že je každá cihla jiná. Jak barevně, tak tvarově. Asi se v dřívějších dobách zdilo z toho, co bylo právě po ruce.

Když jsme bourali poslední cihly, kladivo nám už vypadávalo z ruky. Bylo to opravdu náročné. A to ještě není konec dne.

Již vsazené íčko a napůl probouraný průchod
Již vsazené íčko a napůl probouraný průchod.

Než přijde topenář

Cihly, které zůstaly celé, jsem vynosila a urovnala na dvoře. Třeba se budou později hodit. Zbylou suť jsme vyvezli ven. Poté jsme ještě museli místnost přichystat na další den, kdy se bude dělat voda a topení.

Ještě než se tak stane, je nutné kuchyň zaizolovat. Na beton přijde lepenka, která se po okrajích musí vsunout do stěny. U podlahy se proto vyřezala drážka. Kdyby se to mělo sekat ručně, bylo by to jak časově, tak i fyzicky náročné. My si pomohli úhlovou bruskou, se kterou byl potřebný otvor vyřezán během chvilky. Ještě vše znovu uklidit, zkontrolovat a hajdy na kutě. Lepenka se bude pokládat zítra těsně předtím, než dojde topenář.

Text a foto: Bára JálováAutor: autor textu