Po sestavení kuchyňské linky zbývalo dotáhnout opravdu už jen pár věcí. Lednici jsme nechtěli ani nemohli mít vestavěnou a s myčkou počítáme, až se vyhrabeme z dluhů.

Ze spotřebičů tedy bylo třeba nainstalovat jen troubu a digestoř. Elektrickou troubu jsme umístili formou samostatného ostrůvku do jednoho z rohů kuchyně, kde jsou i původní vývody do komína. Pro truhláře nebyl problém upravit a nainstalovat podle toho pracovní desku.

Trable s digestoří

Menší problém byl kvůli umístění do rohu s digestoří. Původně jsme plánovali digestoř zavěšenou přímo nad deskou. Takové digestoře jsou však podstatně dražší a rovněž instalace do stropu, kde bychom pracně hledali nosné trámy pro zavěšení, by byla náročnější.

Roh nad deskou jsme se tedy pokusili vyřešit instalací sádrokartonové desky, která vytvoří něco jako falešnou rovnou stěnu za deskou. Na tu už pak můžeme pověsit klasickou digestoř se závěsem na zeď.

 

 

Jak už bylo zmíněno výše, v rohu s troubou jsou vývody do komína. Rozhodli jsme se je tedy využít pro vývod digestoře místo pouhé uhlíkové cirkulace. Byt je v přízemí a trpí vlhkostí, což tento problém pomůže alespoň z části vyřešit. Přes uhlíkový filtr je vzduch z vaření jen zbaven zápachu, nikoliv však vlhkosti.

Jen nám přibyl problém s komínem. Ten jsme museli celý protáhnout a vyčistit a nahoře a na půdě, kde byl komín už zrušen a ukončen, jej přes hříbek vyvést nad střechu.

Známý nám pak pomohl s instalací sádrokartonové desky, v té jsme jen vyřezali otvor na vývod do komína a v místě, kde bude zavěšena digestoř, jsme pro jistotu SDK desku podpořili dřevěnou latí.


Obklad, výmalba a finále!

V rámci kuchyně jsme nijak neřešili klasický obklad z dlaždiček. Z hlediska snadné údržby jsme se rozhodli, že po celém obvodu kuchyně dáme jeden pruh skleněné mozaiky. Mozaika nám zbyla z rekonstrukce bytu a barevně se ke kuchyni hodí.

Instalaci mozaiky jsme si provedli sami klasickou cestou, mozaika je tedy umístěná na flexibilní lepidlo a do finále dotažená pomocí spárovací hmoty.

 

 

Nerovná místa nad mozaikou (hlavně okolo digestoře) jsme přeštukovali keraštukem a po vyzrání pak už celá kuchyň čekala jen na vymalování. Barvu kuchyně jsme si nechali namíchat přímo v obchodě podle vybraného odstínu.

Kuchyň jsme celou natřeli nejprve penetračním nátěrem, který místa z různou savostí (místa opravená keraštukem podstatně více sají) sjednotí. Po řádném vyschnutí jsme pak celou kuchyň vymalovali a to byla vlastně poslední věc, která nám zbývala k tomu, abychom měli hotovo a mohli v našem novém útulném bytě v klidu žít.

 

 Autor: Lucie Průchová | Fotografie: Lucie Průchová