Tak, už jsme začali. Samozřejmě jsme si vše promysleli a dohodli se, jak by měli jednotlivé místnosti vypadat, a také to, jak budeme postupovat.

V první řadě jsme museli uklidit celý byt. Vše, co nám zde babička zanechala, bylo třeba rozdělit na věci, které si necháme (k užitku nebo alespoň na památku) a ostatní předměty zlikvidovat. To znamená veškeré větší věci, jako např. nábytek, rozebrat a ze všeho pak vytřídit to, co je možné vyhodit zdarma do tříděného odpadu. Na zbytek jsme ve finále objednali kontejner.


Počasí dobré – s okenicemi pryč!

Máme výhodu v tom, že jsme s rekonstrukcí začali v létě, kdy je největší šance na slušné počasí a teplotu. Na prvním místě byla rekonstrukce oken. Likvidaci starých špaletových oken jsme provedli s ohledem na rozpočet sami. Stačilo okna vyndat, špaletové rámy pak v polovině naříznout a vylámat. Bylo jen třeba dávat pozor, abychom nepoškodili původní plechové parapety. Ty jsme chtěli zachovat, protože dnes vyráběné – umělé – se nám nelíbily. Z okenních rámů jsme vylámali sklo do tříděného odpadu a dřevo jsme spálili v kotli. Díky tomu se nám podařilo opět výrazně ušetřit.

 


Při vaření bude vyhlídka

Poté jsme konečně mohli kontaktovat firmu na plastová okna a pozvat si odborníka na měření nových oken s tím, že okno v kuchyni musí být menší, tím pádem spodní okraj okna výše, aby se pod něj výškově vešla kuchyňská linka.

Umístění kuchyňského pultu pod okno byl náš záměr. Jednak díky probourání příčky nezbyla v místnosti žádná zeď bez oken či dveří, kam by se dala linka „klasicky“ umístit, a jednak se nám zdálo neotřelé umístit pult na místo, kde se budeme moci kochat příjemným pohledem do zahrady. Výhoda spočívá i v přirozeném světle, které okno při práci na kuchyňském pultu poskytuje. Nevýhodou je ovšem absence horních skříněk, které kvůli oknu není kam ukotvit. To se chceme pokusit vyřešit  využitím prostoru skříněk spodních.


Dvěře staré, zároveň však nové

Okna máme hotová, přišel čas na dveře. Ty do sklepa, ložnice a na wc se zdají být ve velmi slušném stavu, a tak nám bylo líto nahrazovat je novými. Nehledě na to, kolik by nové dveře s rámy a s nezbytnými zednickými pracemi stály. Tyto dveře jsme tedy jen kompletně opálili od starého laku, zbrousili, natřeli přírodním mořidlem a konečně přetřeli bezbarvým lakem.

Původní dveře do kuchyně však naše potřeby nesplňovaly. Jak umístěním, tak rozměrem. Přesto jsme chtěli alespoň částečně zachovat původní ráz bytu. Kovový rám tedy nepřicházel v úvahu, ani dveře z dýhy nás nepřesvědčily. Nechali jsme si proto na objednávku vyrobit klasické dřevěné. Záměrně bez povrchové úpravy, tu provedeme sami stejnými prostředky jako u dveří zachovalých. Tím docílíme stejného vizuálního projevu všech dveří v bytě.
 Autor: Lucie Průchová | Fotografie: Lucie Průchová