Po rekonstrukci elektřiny jsme se pustili do další fáze, která rovněž vyžadovala hrubou práci jako sekaní a bourání. Touto částí byla rekonstrukce přívodů vody a vyřešení odpadů. Opět jsme se snažili alespoň nějakou část prací provést sami.


Instalatér kreslil, my kopali

Nejprve jsme si zkusili kompletně navrhnout jednotlivé prostory, kde bylo nutné počítat s přívodem vody, jako jsou koupelna, WC v samostatné místnosti a kuchyň.

Pan instalatér nám pak po společném navržení umístění jednotlivých baterií načrtl, kudy by měly vodovodní trubky ideálně vést. Stejně tak nám spočítal a vyznačil, kudy povedou odtokové trubky - zde bylo samozřejmě třeba počítat se správným spádem trubek. Díky tomu jsme pak mohli sekání cest na veškeré trubky provést sami.


Sanitární čerpadla, to je věc

U odpadů nás však čekalo vyřešení ještě jednoho zásadního problému. Rekonstruovaný byt se nachází v suterénu třípatrového rodinného domu. Dům je umístěn na pozemku, který je o několik metrů níže než hlavní komunikace, pod kterou vede obecní kanalizace.

Zatímco horní dvě patra domu se nachází nad urovní této kanalizace, podlaha našeho bytu je bohužel něco přes dva metry pod touto úrovní. Do naší rekonstrukce byl tento problém řešen septikem, což je však z dnešního pohledu řešení nedostatečné.

Jediné řešení, které připadalo v úvahu i vzhledem k dispozicím bytu, byla instalace sanitárních čerpadel. Použili jsme celkem dvě vzhledem k různým potřebám domácnosti. Jedno je určeno pro přečerpávání teplejší vody, tedy například u pračky, do kterého instalatér přivedl i přívod z kuchyně a koupelny. Druhé je určeno na zpracování odpadní vody z WC, a je tedy vybaveno speciálním rozmělňovacím systémem.

 

Myslíme na údržbu

Kompletní instalace rozvodů pak trvala přibližně týden, kdy nejvíce času zabrala právě instalace čerpadel a jejich ozkoušení.

Čerpadla bohužel nejsou bezúdržbová a jak už to u takových specifických řešení bývá zvykem, ani bezproblémová. Kvůli usazování nečistot a vodnímu kameni je nutné čerpadla pravidelně proplachovat speciálním roztokem a jednou za dva roky pak kompletně rozebrat a nechat vyčistit pracovníkem odborného servisu. Je rovněž nutné na ně myslet v rámci provozu domácnosti. To znamená nevypouštět do umyvadel hrubé nečistoty, natož pak používat odpad jako odpadkový koš.

Rozvody byly na závěr rovněž připojeny na plynový kotel, který je hlavně určen na budoucí rozvod topení, ale díky výměníku na vodu je možné jej rovněž využít jako zdroj teplé vody.

 

 Lucie s Davidem se mohou inspirovat, jak zařídit svoji budoucí kuchyň v článku: Kuchyně jako součást celkuAutor: Lucie Průchová | Fotografie: Lucie Průchová