Od návrhu po sestavení

Už předem jsme věděli, že kuchyň zakoupíme v našem oblíbeném obchodním domě s nábytkem, protože umožňuje velmi jednoduché a hladké sestavení. Tak jsme si mohli kuchyň sestavit sami. Kromě toho tento obchodní dům poskytuje zdarma program, v němž je možné si celou kuchyň rozmyslet a navrhnout. Výsledek pak stačí vytisknout, a to včetně exportu všech použitých dílů a jejich cen. Navíc je možné hotový návrh přímo z programu odeslat na server obchodního domu. Pak jen stačí přímo na místě s pracovníkem kuchyňského oddělení zkontrolovat, zda neobsahuje nerealizovatelná nebo nepraktická řešení a veškeré díly jen vyexportovat do objednávky.

 

Linka pod okno

Rádi jsme proto tento program pro návrh kuchyně využili. Hlavní problém návrhu spočíval v tom, že místnost pro budoucí kuchyň je poměrně členitá, ani jedna zeď není bez oken nebo dveří. Proto jsme se rozhodli obětovat instalaci horních skříněk a hlavní část kuchyně umístit pod okno. Tímto způsobem jsme sice přišli o úložný prostor v horních skříňkách, naopak přidanou hodnotou tohoto řešení je velmi příjemné přirozené osvětlení celé kuchyně, které právě okna přímo nad pracovní deskou umožňují.

 

Trouba na ostrůvek

Místo pro troubu jsme vyřešili ostrůvkem, tedy odděleně od zbývající části kuchyně. Umístili jsme ji do rohu místnosti, kde zůstaly zachovány komínové cesty, a využili tak možnost digestoř napojit na komín, což je určitě účinnější řešení než odsávání přes uhlíkový filtr, kdy se sice odstraní zápach, nikoliv však vlhkost uvolňovaná při vaření.

 

Obklad z mozaiky

Před samotnou instalací kuchyně bylo třeba připravit obklad. Místo klasického keramického obkladu jsme použili skleněnou mozaiku. Ta je sice podstatně dražší, my jsme však pro celou kuchyň využili jen jeden pás mozaiky nad pracovní deskou, což se dalo finančně zvládnout a kvalitní skleněná mozaika vypadá ve výsledku lépe než keramická.

Obklad jsme provedli klasicky. Mozaiku jsme nalepili na tenkou vrstvu flexibilního lepidla. Po důkladném zaschnutí pak houbičkou vyplnili spárovací hmotou rozmýchanou v příslušném poměru s vodou.

 

Instalace linky a problémy s deskou

Pak už následovala instalace samotné kuchyňské linky. Sešroubovali jsme jednotlivé korpusy skříněk. Pomocí výškově nastavitelných nožiček je nastavili do potřebné výšky a zarovnali za pomoci vodováhy do roviny.

Jako problém se ukázala instalace pracovní desky. Deska z masivního dřeva nebyla úplně rovná. Stejně tak jsme se obávali přesného seříznutí jednotlivých částí desek a jejich dokonalého spojení nebo dokonalého vyříznutí místa pro dřez. S instalací jsme se tedy raději obrátili na odborníka, známého truhláře. Ten zkroucenou pracovní desku zespoda prořezal, stáhl šrouby a provedl i dokonalé oříznutí, spojení a zbroušení celé pracovní plochy.

Pracovní deska byla ze surového dřeva. Proto jsme celý povrch finálně napustili přímo k těmto účelům prodávaným olejem.
 Autor: Lucie Průchová | Fotografie: Lucie Průchová