Claytronic – tzv. suchá myčka

To je skutečná inovace v umývání nádobí – přenosná suchá myčka Claytronic. Spolu s návrhářem Ali Jeff Jafarim vytvořila společnost Electrolux malý spotřebič na bázi přelomové technologie, jež nevyužívá vodu ani čistící prostředky, ale pouze inteligentní částice zvané „CATOMs“.

Vše, co na plochu přístroje položíte, bude těmito částicemi vyčištěno. Připomíná to trochu sci-fi, ale jde již o realitu. Claytronic se bude hodit všude tam, kde je nedostatek místa na myčku velkou nebo, kde je problém s přívodem vody. Ovládána je pomocí intuitivních dotykových senzorů na čelním panelu.

 Jak to funguje?

Jednoduše lze použití popsat ve třech krocích:

  1. Dotykem na vrchní plochu se Claytronic spustí do polohy „on“ čili zapnuto.
  2. Vybereme nádobí (mísa, talíř, příbor, atp.) a položíme je na vrchní plochu. 
  3. Na předním panelu se objeví ovladač, na němž navolíme jak druh nádobí, tak délku i intenzitu jeho čištění.

A pak již jen sledujeme, jak se špinavé nádobí mění v opět čisté kousky, které po uplynutí navoleného programu sejmeme a uložíme do skříňky. Claytronic nepotřebuje téměř žádnou údržbu, a velikou výhodou je, že není zapotřebí mít mnoho kusů nádobí k umytí (jak je tomu u klasické myčky). Šetří se energie, voda i čistidla. Inteligentní částice CATOMs prostě zničí nečistoty a opět jsou k využití napříště.

Rolovací topná deska Invito

Další vychytávka pochází z dílny designéra Njegoš Lakice, který zabudoval svinovací kompaktní topnou desku do praktické zásuvkové skříňky. Topná deska je vyrobena ze speciálních nonsilikonových flexibilních vláken. Funguje pouze při kontaktu s kovem, tudíž je velmi bezpečná a univerzální.

Invito, vařič
Deska Invito zabudovaná do praktické skříňky.

Má pěkný elegantní ovládací panel s ukazatelem teploty, časoměřičem, přístupem k online kuchařce i nápovědou s tipy k co neefektivnějšímu využití. Takže lze ohřívat, vařit, nebo je deska flexibilně srolovaná uvnitř a rázem je tu „jen“ kus kuchyňského nábytku.

Rychloohřívač Snail

A do třetice všeho dobrého! Další super vychytávkou je mikro indukční ohřívací „šnek“od designéra Petra Alwina. Snail je malý, přenosný, elegantní a velmi jednoduchý k ovládání.

Využívá elektrickou energii v bateriích a teplo cívek tak, aby vznikla magnetická indukce k ohřevu potravin přímo v kuchyňském nádobí. Ovládán je dotykovými senzory se snadným rozhraním, ukazateli teploty, času i druhem potraviny nebo suroviny.

Příjemné je, že Snail lze „přilepit“ na jakýkoli hrnec, pánev nebo hrnek. Povedlo se skutečně roztomilé přenosné a hlavně kompaktní i praktické zařízení.

Text: Pavla Jelínková
Foto: yankodesign.comAutor: Pavla Jelínková | Fotografie: yankodesign.com