Electrolux ERB 34003 W8 Intuition – Cena: 8900 Kč

Celkový objem této první testované ledničky – 315 litrů se dělí mezi Electrolux ERB 34003 W8 Intuitionledničku a mrazák v poměru 223 litrů ku 92 litrům. V tomto typu tedy zůstává dostatečně velký prostor i pro mrazící část, což oceňujeme. Spotřeba energie 0,75 kWh řadí tento typ mezi ty úspornější. I klimatická třída této ledničky je plně vyhovující a lednička získala označení energetické třídy A+. Lednička funguje na jediný kompresor s jedním okruhem, což je praktické a méně poruchové. Mrazící výkon je se svými 20 kg za den nadstandardní. Hlučnost je také v pořádku, 38 dB si při běžném provozu domácnosti nevšimneme. Spotřebič zvládne automatické odmrazení pouze chladničky, mrazák je třeba čas od času odmrazit manuálně. V chladničce najdete klasické oddělené zóny podle počtu využitých poliček, přičemž ve všech je stejná teplota, není tu tzv. nulová zóna s teplotou nižší. Oceňujeme antibakteriální úpravu interiéru a možnost změny stran otvírání dveří. Máme možnost využít XL přihrádky na láhve a držák na vejce s rukojetí, výrobník ledu ale u této chladničky nenajdete.

Plusy: Spolehlivý výrobce, nejnižší cena, zdaleka nejvyšší mrazící výkon mrazničky.

Minusy: Tento typ dopadl v našem testu na jedničku!

Gorenje RK 60358 DW – Cena: 9280 Kč Gorenje RK 60358 DW

Objem 316 litrů se dělí u tohoto typu mezi ledničku a mrazák v poměru 230 litrů na 86 litrů. Na objemu mrazáku je rozdíl oproti prvnímu testovanému typu znát, proto doporučujeme zvážit, jak moc velký mrazák a lednici vaše rodina využije. Jinak je typ velice podobný prvnímu testovanému výrobku, a to cenou, spotřebou energie, energetickou třídou i typem kompresoru. Mrazící výkon je ale v tomto případě podstatně slabší – pouhé 4 kg za den! Také hlučnost je o něco vyšší – 40 dB ale není tak moc. V mrazáku najdeme 3 zóny, v ledničce až pět podle toho, kolik skleněných poliček využijeme. Oceňujeme výškově nastavitelné nohy, možnost změny otvírání dveří a antibakteriální úpravu. Tento typ také sám provádí odmrazování chladničky. Největším plusem je vkusné a přehledné uspořádání interiéru obou částí. V chladničce najdeme 4 skleněné police, 2 misky na zeleninu, misku na máslo, vložku na 12 vajec. Ve dveřích chladničky najdeme další 3 police. V mrazáku oceňujeme prostor pro rychlé zmrazení potravin.

Plusy: Vkusné a přehledné uspořádání prostoru, možnost rychlého zmrazení potravin.

Minusy: Nízký mrazící výkon mrazáku a jeho menší objem.

Whirlpool ARC 5773/2 – Cena: 10 490 Kč Whirlpool ARC 5773/2

Tento typ má celkový objem 338 litrů, z čehož 247 litrů připadá na ledničku a zbylých 91 na mrazák. To je ideální rozložení. Spotřeba energie činí 0,78 kWh, tedy o něco více než u předchozích dvou typů. Energetická třída ale stále zůstává ta nejlepší, tedy A. Tento typ také funguje na 1 kompresor s jedním okruhem. Mrazící výkon u tohoto typu také není nijak závratný – 4,5 kg za den.Tento typ sice rovněž disponuje možností změny směru otvírání dveří, postrádáme ale antibakteriální úpravu interiéru. Plusem jsou nastavitelné nožičky a zadní kolečka, která ale pokud ledničkou často nehýbeme, asi příliš využita nebudou. Lednička je přehledně členěná pěti poličkami, přičemž jedna je umístěna fixně. Důmyslně je řešena polička na láhve 2 v 1 s pojistkou proti vypadnutí. Řešení čtyř přihrádek ve dveřích je praktické, neboť do dveří se takto umístí opravdu hodně. Mrazničku není díky účinné odmrazovací hadičce téměř třeba udržovat, automatické odmrazování chladničky je nyní už samozřejmostí.

Plusy: Ideálně řešený typ, šetrné chladivo, velké množství poliček.

Minusy: Absence antibakteriální úpravy, nižší mrazící výkon.

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz