Indesit K6 T52 S (W)/I – Cena: 7990 KčIndesit K6 T52 S (W)/I. Klikněte pro zvětšení!

Sporák Indesit patří do kategorie těch opravdu nejlevnějších. Z potřeby minimalizovat náklady na výrobu, pramení určité nedostatky tohoto typu. Za největší nevýhodu považujeme zařazení do energetické třídy B, které značí o něco vyšší energetickou náročnost. Hodí se tak spíš do bytů, kde nevaříme denně. Na druhou stranu vzhledem k nižší ceně sporák vypadá velice dobře na pohled. Deska má 4 klasické hořáky s elektrickou jiskrou a mechanickou minutku. Mile nás u tohoto typu překvapila především trouba o objemu 56 litrů, která zvládne 5 funkcí, včetně horkovzduchu. U obyčejných typů sporáků rozhodně není samozřejmostí gril, kterým tento typ disponuje, ovšem bez otočného rožně. Výhodou je i příklop přes desku, který je ale skleněný – což je pěkné na pohled, ale méně praktické na údržbu a také na manipulaci – nesmí se nám však stát, že omylem spustíme víko z výšky. Sporák stojí vepředu na černých nožičkách a ve spodní části má šuplík na skladování příslušenství, jako jsou plechy a podobně.

Plusy: Nejnižší cena, elegantní vzhled.

Minusy: U trouby jen základní funkce, energetická třída B.

Gorenje K 67121AW – Cena: 9119 KčGorenje K 67121AW. Klikněte pro zvětšení!

Také design sporáku Gorenje nikoho neurazí, a hodí se přitom do každé kuchyně. Energetická třída tohoto sporáku spadá do kategorie A, ustálená spotřeba při hodinovém chodu trouby na 200 stupňů činí 0,79 kWh. Deska má i v tomto případě 4 klasické hořáky (2 standardní, jeden velký a jeden malý) s bezpečnostní pojistkou a zapíná se pomocí elektrického zapalování tlačítkem. Oproti předchozímu typu zde chybí zabudovaný časovač, který by odpočítal minuty do konce vaření – je třeba použít jinou minutku. Vyšší cena se v tomto případě zobrazila spíše na troubě. Ta disponuje hned devíti funkcemi, a to včetně oblíbeného horkovzduchu. Trouba má zabudovaný gril bez otočného rožně, horní a spodní topné těleso, kruhové topné těleso, infra topné těleso a ventilátor. Zvládne také funkci rozmrazování. Účelná je kvalitní vnitřní úprava pomocí tzv. eco emailu. Páry jsou odváděny zadním vertikálním odvodem. Skleněné dveře jsou odnímatelné, a tak se snáze udržují.

Plusy: Nejnižší energetická spotřeba ze všech testovaných, kvalitní trouba s řadou topných těles, vyrobené z trvanlivých a praktických materiálů.

Minusy: Absence integrované minutky.

Ariston CX 65 Sea XI nerez – Cena: 11 419 KčAriston CX 65 Sea XI nerez. Klikněte pro zvětšení!

Sporák Ariston zaujme nevšedním nerezovým provedením, které se hodí do všech moderních kuchyní. Po předehřátí na 200 stupňů sice spotřebovává o něco více energie – 0,95 kWh, přesto se stále řadí energetické třídy A. Plynová deska má opět čtyři hořáky, jeden z nich je ale trojitý, zajišťující intenzivnější ohřev. Sporák se také zapaluje elektrickou jiskrou a má bezpečnostní systém. U tohoto typu je možné využít i digitální minutky. Vše lze jednoduše kontrolovat pomocí elektrického displeje. V tomto případě má za vyšší cenu trouba dokonce až 10 funkcí, a to včetně pečení chleba, gratinování, multicookingu nebo oblíbeného pečení při nízké teplotě. Dobře se pracuje také s grilem, který sice opět postrádá otočný rošt, ale díky regulátoru je práce s tímto grilem pohodlná. Shodně s ostatními má i tento typ skleněný poklop na krytí sporáku.

Plusy: Nerezové provedení, trojitý hořák na desce, trouba s deseti praktickými funkcemi.

Minusy: Za nejvyšší cenu nabízí tento typ slušné zpracování z kvalitních materiálů, žádné výrazné nedostatky nebyly při testu objeveny.

Text: Zuzana Veselá
Foto: www.obchodni-dum.cz, www.pricemania.sk