ETA 7422 90000 – Cena: 1200 Kč

Vysavač značky ETA v provedení modro-bílé barvy se hodí do kuchyně výborně. Také jeho pořizovací cena je poměrně příznivá vzhledem k faktu, že na výrobky této značky bývají veskrze pozitivní ohlasy. Akumulátor přístroje se zdá být poměrně kvalitní, při běžném použití by měl mít životnost až několik let (zhruba 1000 nabíjení). Naráz vydrží luxovat až 11 minut. Během luxování zvládne suché i mokré povrchy, což je poměrně praktické. Hodí se také velký objem nádoby – 0,5 litru, takže nemusíte lux vynášet denně. Výkon 105 W je pro malý ruční lux adekvátní. Praktický je omyvatelný výměnný filtr. Díky příjemně zaoblenému držadlu se vysavač pohodlně drží. Také dobíjecí základna je prakticky řešená – nezabere příliš místa a má v sobě zabudované nosníky na další příslušenství (zejména pro mokré luxování).

ETA 7422 90000

Plusy: Omyvatelný výměnný filtr, pohodlně se drží.
Minusy: Žádné nebyly při testu odhaleny.

Elektrolux ZB 406 WD – Cena: 1250 Kč

Výrobek značky Elektrolux se podobá prvnímu testovanému luxu. Na první pohled má velice výrazný moderní design. Průhledný růžový plast má i své výhody - můžete stále sledovat množství prachu a smetí v nádobě. Lux má podobné možnosti jako první testovaný typ – maximální délka možného luxování činí rovněž 11 minut a je také vhodný pro suché i mokré vysávání. Jako příslušenství náleží k tomuto typu štěrbinová hubice s kartáčkem. Příjemná je také jeho váha – něco málo kolem jednoho kilogramu. Plusem je speciální otvor na odsávání klasickou cestou, přístroj se pak snáze čistí. Disponuje stejně jako předchozí testovaný lux indikátorem nabíjení. Lux se používá jednoduchým stisknutím tlačítka Start a Stop. Líbil se nám také omyvatelný filtr, kterým je tento ruční lux vybaven. Když vysypáváte drobky a čistíte přístroj uvnitř, můžete také jednoduše vymýt filtr, čímž se zvýší efektivita luxování.

Elektrolux ZB 406 WD

Plusy: Příjemný do ruky, praktické ovládání.
Minusy: Výrazný růžový vzhled může mít i své odpůrce.

Black&Decker CV1205 12 V – Cena: 1290 Kč

Poslední testovaný přístroj pochází od výrobce, kterého známe spíše z oblasti elektrického nářadí. Lux se liší od ostatních svou orientací na šířku. Proveden je v kombinaci bílé barvy a tmavě modrého plastu. Tento typ má o něco větší nádobu – 0,7 litru, což je vždycky lepší. Vydrží v chodu až 16 minut bez nabíjení. Na druhou stranu ale zvládne pouze suché vysávání. Tento typ má ale oproti ostatním výhodu ve dvojité filtraci, která zabraňuje opětovnému vypadávání nečistot. Přístroj má také velký průtok vzduchu, takže by mě být při luxování efektivnější než jiné ruční luxy. Zvláštní je způsob, jakým se lux drží – má totiž pouze výřez, nikoli samostatné madlo. Překvapivě ale tento typ padne do ruky snad ještě lépe než předchozí testované výrobky díky tomu, že při úchopu má ruka širší možnost opěru. Pokud sháníte lux pouze pro suché luxování, pak je tento typ ideální variantou.

Black&Decker CV1205 12 V

Plusy: Systém dvojité filtrace, dlouhá možnost chodu.
Minusy: Lux se hodí jen na suché vysávání.

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz